Članstvo Hrvaške v zvezi Nato podpira 54,2 odstotka Hrvatov, kar je največja podpora javnega mnenja vstopu Hrvaške v severnoatlantsko zavezništvo, kažejo izidi raziskave agencije Promocija Plus. Marca lani je članstvo Hrvaške v Nato podpiralo 39,9 odstotkov, prejšnji mesec pa 51,1 odstotkov anketirancev.
V Promociji plus ocenjujejo, da so dogodki v hrvaški soseščini, predvsem po razglasitvi neodvisnosti Kosova, vplivali na odnos hrvaških državljanov do zveze Nato. Dodajajo, da je zanimivo, da se je zvišala tudi podpora vstopu Hrvaške v Evropsko unijo s februarskih 49 na marčevskih 53,7 odstotkov, kljub napetostim z EU zaradi uveljavitve hrvaške zaščitne ekološko-ribolovne cone (ERC) v Jadranu tudi za članice Unije.
ERC pomembnejša od vstopa v EU
Večina od 1300 anketirancev, 50,3 odstotka, je ocenila, da je bila neodvisnost Kosova in dogodki, ki so sledili, najpomembnejša februarska tema. Medtem je 18,3 odstotka vprašanih ocenilo, da so najpomembnejši dogodki navezani na ERC, ker "lahko vplivajo na prihodnje odnose Hrvaške in EU".
Tudi zagrebški časnik Večernji list je danes objavil anketo, ki je med drugim zahtevala, da se anketiranci odločijo med EU in ERC. Kar 58 odstotkov od 900 anketiranih v raziskavi agencije Merton Vectura se je odločilo, da je uveljavitev ERC bolj pomembna kot hrvaško članstvo v EU, za katero je slabih 34 odstotkov.
Sicer pa bi "za" EU na morebitnem referendumu volilo 52 odstotkov anketirancev, medtem ko bi slaba tretjina bila "proti", kar kaže, da "zaščita državne suverenosti ni v nasprotju z željo za vstopom v Unijo", so ocenili v Večernjem listu. Hrvaška vlada pričakuje povabilo za vstop države v Nato na srečanju na vrhu v Bukarešti v začetku aprila. Obenem želi uradni Zagreb skleniti pogajanja z EU do pomladi 2009, čeprav je v dveh letih in pol od začetka pogajanj odprl 16 pogajalskih poglavij, kar ni niti polovica vseh poglavij.
Sanader: Cilj je zaščititi interese
Hrvaški predsednik vlade Ivo Sanader je danes poudaril, da je izbira med EU in ERC "napačno zastavljena“, saj je cilj Hrvaške vstop v Evropsko unijo kot tudi zaščita svojih nacionalnih interesov. "Želimo vstopiti v Evropsko unijo in izpolniti svoj del obveznosti,“ je še dejal Sanader.
Omenil je še, da od slovenske in italijanske strani ni dobil nikakršnega odgovora glede hrvaškega predloga o ERC. Glede javnega mnenja o zvezi Nato pa je Sanader dejal, da Hrvaška izpolnjuje pogoje za vstop v zvezo, po njegovem mnenju naj bi se podpora zvezi Nato gibala med 60 in 70 odstotki. Glede priznanja Kosova pa je Sanader mnenja, da bodo Kosovo priznali, ko bo to storila večina držav članic EU.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.