Ministri so pozdravili tudi načrt Izraela za umik z območja Gaze in menili, da lahko predstavlja "pomemben korak k uresničitvi časovnega načrta", ki ga je pripravila t.i. bližnjevzhodna četverica, če bo ta izveden pod določenimi pogoji.
Vzrok za današnji posvet o Bližnjem vzhodu je najnovejši zasuk, do katerega je prišlo zaradi ameriške podpore izraelskemu enostranskemu mirovnemu načrtu za rešitev spora s Palestinci.
Kljub naklonjenosti do izraelske namere za umik iz Gaze pa EU svojih temeljnih stališč ne spreminja in umika iz Gaze ne vidi kot nadomestilo za umik z Zahodnega brega. EU podpira rešitev dveh držav, Izraela in Palestine, ki v miru živita druga ob drugi, so dejali ministri. "EU ne bo priznala nobene spremembe meja izpred leta 1967, če te ne bodo dogovorjene med sprtima stranema. Nobeni izraženi pogledi o možnem končnem dogovoru ne morejo vnaprej določiti rezultata pogajanj o rešitvi spora," je v izjavi ministrsko stališče povzel Cowen.
"EU vztraja, da je končna rešitev stvar pogajanj in dogovora med sprtima stranema, kar je tudi stališče, ki ga je izrazil predsednik Bush," je tudi zapisano v izjavi, objavljeni ob koncu srečanja v Tullamoru.
Rupel: Pogledi Slovenije identični s pogledi EU
Zunanji minister Dimitrij Rupel je v Tullamoreu izjavil, da so pogledi Slovenije na bližnjevzhodno krizo identični s pogledi EU. "Zavedamo se občutljivih razmer, do katerih je prišlo z izraelsko napovedjo umika z območja Gaze. EU umika ne odklanja in ga želi urediti na discipliniran način, ne pristaja pa na povezovanje oziroma ga ne vidi kot nadomestilo za nadaljnjo izraelsko prisotnost na Zahodnem bregu," je poudaril Rupel.
"Samo moraliziranje in negativna stališča ne pripomorejo k reševanju problemov. Želimo biti konkstruktivni - izraziti želimo osnovno pozitivno stališče, a opozoriti na pasti, ki prežijo," je dejal Rupel.