Kuba žaluje za dolgoletnim voditeljem in očetom kubanske revolucije Fidelom Castrom, ki je umrl v petek v starosti 90 let. Kubanci se bodo od legendarnega voditelja poslovili z množičnimi žalnimi slovesnostmi in štiridnevno pogrebno procesijo.
Castra naj bi upepelili včeraj, prvi dan devetdnevnega žalovanja, ki so ga razglasile oblasti.
Na komunističnem otoku danes potekajo priprave na žalne slovesnosti in niso predvideni nobeni uradni dogodki. Ti se bodo začeli v ponedeljek, ko so državljane povabili, naj se zberejo na znamenitem Trgu revolucije v Havani. Žara s pepelom bo nato štiri dni potovala po državi. Pogreb bo 4. decembra v drugem največjem kubanskem mestu Santiago.
Prav v Santiagu je Castro leta 1953 prvič poskušal zanetiti revolucijo, vendar mu ni uspelo. Čez šest let mu je uspelo strmoglaviti diktatorja Fulgencia Batisto.
Vzroka Castrove smrti niso sporočili, po neuradnih navedbah pa je že vrsto let bolehal zaradi težav na črevesju. Nazadnje se je v javnosti pojavil 13. avgusta ob praznovanju svojega 90. rojstnega dne.
'Kubo vrnil ljudem' in 'Nasilno je zatrl opozicijo'
Njegovi podporniki trdijo, da je Kubo vrnil ljudem, nasprotniki pa ga obtožujejo zatiranja opozicije. Med drugim se je v zgodovino zapisal tudi kot človek, ki se je s svojim komunističnim režimom pred nosom ZDA zoperstavil desetim ameriškim predsednikom in preživel več kot 600 poskusov atentatov.
Njegov brat Raul Castro je februarja 2008 tudi uradno postal kubanski predsednik, aprila 2011 je prevzel še vodenje kubanske komunistične partije. Za cilj si je postavil "posodobitev" kubanskega socialističnega gospodarstva in uvedel številne spremembe. Med drugim je Kubancem dovolil imeti v posesti hiše in avtomobile. Otoplil je tudi odnose z ZDA.
Fidel Castro je bil sicer levičarskim politikom velikokrat navdih, še posebej v Latinski Ameriki in Afriki, a jih je velikokrat zaradi vladanja s trdo roko doma spravljal tudi v zadrego. Po njegovi smrti po oceni poznavalcev velikih političnih sprememb na Kubi ni pričakovati.
'Kanada bo za Castrom žalovala'
Na Castrovo smrt se je danes odzval tudi kanadski premier Justin Trudeau, ki je Castra označil za izjemnega voditelja, za katerim bo Kanada žalovala. "Čeprav kontroverzna osebnost, so tako njegovi kritiki kot podporniki prepoznali njegovo ogromno predanost in ljubezen do kubanskega ljudstva, ki je do El Comandanteja gojilo globoko in trajno naklonjenost," je dejal.
Trudeaujev oče, nekdanji premier Pierre Elliott Trudeau, je bil prvi voditelj države članice zveze Nato, ki je potoval na Kubo. Državo je obiskal leta 1976, ko je bila ta sredi hladne vojne. "Vem, da je bil moj oče zelo ponosen, da ga je lahko klical prijatelj, in Fidela sem imel priložnost srečati, ko je moj oče preminil," je dejal Trudeau, ki je Kubo z namenom krepitve vezi sicer obiskal minuli teden.
Rohani: Castro je bil neizprosen bojevnik
Sožalje ob Castrovi smrti je izrazil tudi iranski predsednik Hasan Rohani, ki je Castra označil za neizprosnega bojevnika. Kot je zapisal v pismu Castrovemu bratu Raulu, mu je tragična novica povzročila veliko žalost in bolečino.
"V času, ko zatirani narodi po svetu trpijo zaradi kršitev najbolj očitnih in temeljnih človekovih pravic, kot so mir, pravičnost in svoboda, je sreča, da obstajajo svobodni ljudje in bojevniki, ki ne odnehajo z bojem vse do zadnjih dni svojega življenja, da bi zastavo pravičnosti ohranili visoko," je zapisal Rohani, ki se je s Fidelom in Raulom srečal septembra na Kubi.
KOMENTARJI (619)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.