Kot je sporočil tiskovni predstavnik Pentagona Riccoh Player, med prevozom te tretje skupine ujetnikov z letališča v afganistanskem Kandaharju na Kubo ni bilo težav. Celotna premestitev zapornikov v omenjeno ameriško oporišče poteka pod izredno strogimi varnostnimi ukrepi.
Varnostne ukrepe so poostrili tudi v okolici oporišča Guantanamo, kjer je Kuba namestila več svojih enot kot običajno. V oporišču je trenutno prostora za 100 ujetnikov, kmalu pa bi se lahko v njem znašlo 220 oseb. Zgradba, ki jo šele gradijo, pa bo lahko sprejela do 2000 ujetnikov.
Med afganistanskimi ujetniki na Kubi je tudi manjša skupina ujetnikov iz Savdske Arabije, vendar njihovo število še ni znano zaradi napačnega identificiranja nekaterih ujetnikov. Savdsko notranje ministrstvo je tudi izrazilo zaskrbljenost nad ravnanjem z ujetniki, saj so te med poletom iz Afganistana do Kube zvezali z verigami, vsaj dva pa celo omamili.
Straw za spoštovanje pravic ujetih talibanov
Britanski zunanji minister Jack Straw je pozval k spoštovanju pravic ujetih pripadnikov Al Kaide in talibanov, ki so jih Američani prepeljali v svoje oporišče Guantanamo na Kubi. Med ujetniki v ameriškem oporišču v zalivu Guantanamo na Kubi so tudi trije britanski državljani, za katere britanski diplomati zahtevajo njihovo identiteto.
Straw je izjavil, da Velika Britanija ne bo protestirala proti ravnanju z ujetniki, ker so jih na letu iz Afganistana na oporišče na Kubi priklenili na sedeže in jih pokrili s kapucami. Straw trdi, da gre za sodelavce najbolj nevarne teroristične organizacije in zato z njimi ni mogoče ravnati v rokavicah. Straw je napovedal, da bodo z britanskimi državljani skušali navezati konzularne stike, ujetnike pa bo obiskal tudi Mednarodni rdeči križ.
Organizacije za zaščito človekovih pravic opozarjajo, da afganistanski ujetniki nimajo urejenega pravnega statusa, saj po mnenju ZDA ne gre za vojne ujetnike, temveč za "ilegalne borce".
Rumsfeld: Z zaporniki ravnamo človeško!
Ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld je včeraj na novinarski konferenci ponovno zatrdil, da z afganistanskimi zaporniki, ki so jih prepeljali na Kubo, ravnajo človeško. Na vprašanje, če bodo zapornikom sodile ZDA, ali pa jih bodo predali njihovim državam, je Rumsfeld odgovoril s pojasnilom, da se ga to ne tiče.
V ameriško oporišče Guantanamo na Kubi je včeraj prispela druga skupina 30 afganistanskih ujetnikov, potem ko jih je prvih 20 v strogo varovano oporišče na Kubi prispelo minuli petek. V oporišču je trenutno prostora za 100 ujetnikov, kmalu pa bi se lahko v njem znašlo 220 oseb. Zgradba, ki jo šele gradijo, pa bo lahko sprejela do 2000 ujetnikov.