Tujina

Na ladji 13 mrtvih prebežnikov

Palermo, 20. 10. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Italijanska pomorska policija je na neki ladji naletela na 13 trupel ilegalnih prebežnikov. Na ladji je bilo tudi 15 preživelih, kapitana pa je policija aretirala zaradi suma povzročitve smrti zaradi malomarnosti in sodelovanja pri trgovini z ljudmi.

Prebežniki večinoma potujejo na plovilih, ki so za sedanje vremenske razmere popolnoma neprimerne
Prebežniki večinoma potujejo na plovilih, ki so za sedanje vremenske razmere popolnoma neprimerne FOTO: Reuters

Obalna patrulja je približno 80 kilometrov od otoka Lampedus naletela na majhen čoln z 13 trupli in 15 preživeli Afričani, najverjetneje iz Somalije, ki so upali na boljše življenje v Evropi. Preživele, izčrpane od mraza in lakote, je obalna patrulja pripeljala na najbližji otok Lampedus. Vzrok smrti zaenkrat še ni znan, čeprav so trenutne vremenske razmere in razburkano libijsko morje za potovanje zelo neugodne in ne omogočajo hitre plovbe.

Kot so povedali potniki ladje, so na 16-dnevni plovbi v Italijo v morje odvrgli še okoli 50 trupel. Župan omenjenega otoka je zaprosil za pomoč, saj po njegovih besedah na otoku prihaja do izrednih razmer: "Niti krst nimamo dovolj za vse te nesrečne žrtve," je povedal.

Direktor sprejemne pisarne za emigrante na Lampedusu je povedal, da so Somalci po vsej verjetnosti izpluli iz libijsko-tunizijske meje.

Gre za že drugo prebežniško tragedijo v zadnjih treh dneh. V petek je namreč na čolnu umrlo 7 Afričanov, med njimi trije otroci, še preden jim je uspelo pristati na majhnem sredozemskem otoku.

Premraženi in izstradani, a še vedno z upanjem na boljše življenje
Premraženi in izstradani, a še vedno z upanjem na boljše življenje FOTO: Reuters

Prebežništvo v Italijo v porastu

V zadnjih mesecih se Italija srečuje z vse večjim številom emigrantov, ki prihajajo predvsem iz revnih predelov severne in osrednje Afrike. Premier Silvio Berlusconi zato zahteva strogo zakonodajo na tem področju, ki bo zatrla tako število prebežnikov, kot ljudi, ki jim za velike denarje pomagajo do italijanskih otokov. Po izjavah nekaterih prebežnikov so nekateri plačali tudi po 1200 evrov za varen prihod v Italijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.