Tujina

Na ločenih bregovih

Bruselj, 15. 10. 2007 08.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Solana poudarja, da sta Beograd in Priština angažirana pri iskanju rešitve o Kosovu. Priština zavrača srbski predlog.

Kosovski Albanci vztrajajo pri svojem predlogu o neodvisnem Kosovu. Še naprej pa se pogovarjajo s predstavniki Srbije.
Kosovski Albanci vztrajajo pri svojem predlogu o neodvisnem Kosovu. Še naprej pa se pogovarjajo s predstavniki Srbije. FOTO: Reuters

Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je po nedeljskih pogovorih v Bruslju o prihodnjem statusu Kosova dejal, da sta bili delegaciji iz Prištine in Beograda "maksimalno angažirani pri iskanju rešitve", da pa je še prezgodaj govoriti o rezultatu pogovorov. Predsednik Kosova Fatmir Sejdiu pa je dejal, da Priština v celoti zavrača srbski predlog o vsebinski avtonomiji Kosova.

Kot je še v nedeljo poudarila pogajalska trojka po pogovorih z obema delegacijama, sta obe strani "postavljali vprašanja in odgovarjali na nasprotne predloge". Obe delegaciji sta se tudi zavezali, da se bosta v skladu z dogovori z Dunaja 30. avgusta in New Yorka 28. septembra "vzdržali vsakršnih provokativnih dejanj, ki bi lahko ogrozila varnost in stabilnost v regiji", še poudarja v sporočilu za javnost pogajalska trojka, ki jo sestavljajo v imenu EU nemški diplomat Wolfgang Ischinger, ZDA Frank Wiesner in Rusije Aleksander Bozan-Harčenko. Trojka se je po neposrednih pogovorih Beograda in Prištine s stranema še ločeno sestala.
"Nekaj časa sem bil z njimi in sem jih v imenu EU opogumil, naj nadaljujejo" s pogovori, je dejal v nedeljo zvečer Solana, ki se je delegacijama Beograda in Prištine med neposrednimi pogovori priključil zadnjo uro pogovorov, potem ko so prvotno predvidene triurne podaljšali.

Volitve na Kosovu bi lahko zapletle razmere

Glede parlamentarnih volitev na Kosovu, ki bodo 17. novembra, je Solana dejal, da bi "lahko zapletle situacijo", a izrazil prepričanje, da do tega ne bo prišlo. Solana bo poteku pogovorov danes poročal zunanjim ministrom EU v Luksemburgu.

Potem ko so v nedeljo poročali, da so drugi krog neposrednih pogovorov v Bruslju podaljšali zaradi razprave o srbskem predlogu avtonomije za Kosovo, je predsednik Kosova Fatmir Sejdiu po pogovorih povedal, da Priština v celoti zavrača ta predlog. Kot je dejal, ga zavračajo zato, ker je v "nasprotju z voljo kosovskega naroda". Predlog je označil kot "preseženega" in dodal, da imajo "dobre delovne odnose z vsemi, ki podpirajo neodvisnost Kosova". "Po 10. decembru bomo ta proces pospešili," je dodal.

Kosovski premier Agim Ceku je ponovil, da je naloga delegacije Prištine, da po 10. decembru, ko bo trojka kontaktne skupine poročala o pogajanjih generalnemu sekretarju Združenih narodov, "naredi vse, da hitro pride do neodvisnosti Kosova". Tudi vodja kosovske opozicije Hashim Thaqi je menil, da kompromis z Beogradom ni mogoč in da bo po 10. decembru Priština "šla direktno na oblikovanje kosovske države".

Na neposrednih pogovorih sta sicer Priština in Beograd predstavila svoje predloge - Beograd o vsebinski avtonomiji v okviru Srbije, Priština pa o prijateljstvu in sodelovanju med neodvisnima državama in polnem uresničevanju pravic srbske manjšine, je sporočila pogajalska trojka kontaktne skupine, v kateri so Evropska unija, ZDA in Rusija.
17. novembra bodo na Kosovu parlamentarne volitve, ki po mnenju Solane lahko zapletejo situacijo.
17. novembra bodo na Kosovu parlamentarne volitve, ki po mnenju Solane lahko zapletejo situacijo. FOTO: Reuters
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Koperclan
22. 10. 2007 22.48
da bi srbi postali manjsina na zemlji kira jim pripada od kar obstajajo?!WTF noro, smesno, za se zjokat!!! sovrazim te siptare iz dna duse...nemorem opisat kolko!
Uroš S.
17. 10. 2007 01.56
Bez obzira da li Kosovo postalo nezavisna drzava ili ne srpska vojska i milicija ce se vratiti na okupirani deo svoje zemlje i to svima mora biti jasno. Pitanje je samo vremena kada ce se promeniti trenutni odnos snaga u svetu. Siptarima (Albanci zive u Albaniji) Srbi nikada nece zaboraviti teror, etnicko ciscenje 200.000 Srba sa vekovnih ognjista, paljenje srednjevekovnih manastira kulture, rusenje pravoslvnih grobalja, silovanja Srpkinja, zivot iza zice i u mraku bez struje...... Radi mira na Balkanu i u Evropi Kosovo ne moze postati nezavisna drzava.
Franc Kavka
15. 10. 2007 18.29
Za stanje je izključno kriva politika Srbije. Ste pozabili, kako so j***i tudi nas.......
igor.zemljic1@telemach.net
15. 10. 2007 13.57
Za trenutno situacijo,ki je danes nerešljiva med Beogra-dom in Prištino je v veliki meri kriva mednarodna skupnost, ki je že med vojno na Balkanu po tihem zagovarjala neod-visnost Kosova ne,da bi se pred tem prepričala kakšne so lahko posledice takšnega ravnanja.Očitno so pri tem za-spali tudi tisti,ki bolj poznajo razmere na Balkanu, ali pa nji-hova svarila niso bila resno upoštevana pri odločanju o usodi Kosova v mednarodnih odnosih na najvišji ravni in to so izkoristili kosovski Albanci,nihče pa ni upošteval dej-stva,da je to ozemlje Srbije in ,da so kosovski Albanci pri-seljenci na to področje in bi jim v najboljšem primeru pripa-dala visoka avtonomija,nikakor pa neodvisnost in lastna država,saj je niso sposobni ampak bi bili le podaljšek sose-dnje Albanije.To bi bilo prav zanjo največje darilo mednaro-dne skupnosti,saj bi sčasoma postalo glavno mesto Koso-va Tirana.