Benedikt XVI. je v nagovoru v koncertni hiši v Freiburgu, zadnjem dejanju njegovega obiska Nemčije, jasno izpostavil, da je lahko odtegovanje privilegijev države v odnosu do Katoliške cerkve priložnost za slednjo. "Materialnih in političnih bremen in privilegijev osvobojena Cerkev se lahko bolje in na resnično krščanski način obrača k svetu, lahko je resnično odprta svetu. Sproščeno lahko živi svojo poklicanost k čaščenju Boga in služenju bližnjemu," je povedal papež.
Glede spolnih zlorab mladoletnikov s strani duhovnikov je papež menil, da prihaja do nevarne situacije, ko ti škandali prevzemajo mesto "primarnega škandala križa", saj se prave krščanske potrebe skrivajo za neprimernostjo njenih odposlancev, je dejal sveti oče.
Obenem pa je izrazil kritiko do pomembnega dela verujočih, ki se vse bolj distancirajo od življenja Cerkve. "Sedaj je znova čas, da najdemo pravo vero v svoje poslanstvo in se vedno znova oddaljimo od posvetnosti sveta," je poudaril.
Mnogi razočarani nad papeževim sporočilom
Papež je med drugim izrazil skeptičnost do procesa dialoga z laiki, ki ga je po izbruhu spolnih škandalov zastavila nemška Cerkev. Ta v odprtih razpravah odpira vprašanja morebitnih reform, kot je vprašanje sodelovanja laikov v Cerkvi, celibata in pravic žensk.
S svojimi stališči je papež razočaral tudi protestante, ki so upali, da bo rehabilitiral Martina Luthra, ki so ga po uporu proti Katoliški cerkvi izključili iz nje. A papež je nakazal, da so bila takšna pričakovanja pretirana.
Prav tako je več od obiska pričakovala nemška judovska skupnost. Vodja centralnega sveta Judov v Nemčiji Dieter Grauman je tako izpostavil, da pogovori s papežem niso prinesli napredka pri bolečih vprašanjih.
Papež maševal pred okoli 100.000 verniki
Nemški katoliki si zaslužijo hvalo zaradi vseh dobrih del, ki jih opravljajo v državi, je sicer med današnjo mašo v mestu Freiburg na jugozahodu Nemčije poudaril papež Benedikt XVI. Obenem je okoli 100.000 prisotnih vernikov pozval k zvestobi in predanosti Cerkvi.
Papež je v Freiburgu daroval zadnjo mašo v okviru štiridnevnega obiska svoje rodne dežele. Na velikem polju blizu freiburškega letališča so svetega očeta verniki pričakali z bučnim aplavzom, ta pa je dejal, da je obhajanje maše s toliko verniki "ganljivo".
V pridigi je papež sicer poudaril, da ima Cerkev v Nemčiji veliko socialnih in dobrodelnih ustanov, skozi katere verniki "prakticirajo ljubezen do bližnjega na način, ki prinaša koristi družbi in sega do konca sveta".
Obenem pa je nemške katolike pozval, naj sprejmejo izziv. "Dopolnite moje veselje tako, da boste trdno združeni v Kristusu. Cerkev v Nemčiji bo preživela velike izzive sedanjosti in prihodnosti in bo ostala kvas družbe," je dejal.
S temi besedami je Benedikt XVI. ciljal na dejstvo, da se tudi v Nemčiji število aktivnih vernikov zmanjšuje, delno tudi zaradi škandalov, povezanih s pedofilijo v duhovniških vrstah. Že v soboto zvečer je podobno sveti oče ocenil, da "škoda Cerkvi prihaja ne od njenih nasprotnikov, ampak od mlačnih kristjanov". S tem je ponovil tudi svojo konservativno držo v zvezi s perečimi vprašanji, kot so kontracepcija, splav, evtanazija in istospolni zakoni.
V Freiburgu je papež zaključil naporno štiridnevno turnejo po Nemčiji, v okviru katere se je srečal s številnimi posamezniki in skupinami. V četrtek sta ga na letališču v Berlinu pričakala zvezna kanclerka Angela Merkel ter nemški predsednik Christian Wulff. S kanclerko se je pogovarjal o Evropi in krizi na mednarodnih finančnih trgih, z Wulffom pa sta se med drugim posvetila vprašanju nemške zgodovine ter odnosu Cerkve do ločenih.
V Erfurtu se je zgodil incident
Pred tem se je papež mudil v Erfurtu, kjer pa je v soboto zjutraj prišlo tudi do incidenta. Neki moški je namreč nedaleč stran od stolnice v Erfurtu, kjer je Benedikt XVI. maševal pred kakimi 30.000 verniki, streljal z zračno puško. Policija ga je nemudoma aretirala, papeža pa z incidentom niso obremenjevali. V Vatikanu so tudi ocenili, da incident ni bil povezan s svetim očetom.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.