V ločenih napadih v Bagdadu sta bila v noči na ponedeljek ubita dva ameriška vojaka. Ponoči so bili obenem v mestu Ramadi na zahodu Iraka ranjeni štirje ameriški vojaki, ko so neznani napadalci na njihov konvoj metali granate. V odgovoru na napad je umrl napadalec, eden pa je bil ranjen.
CIA: Huseinov posnetek pristen
Zvočni posnetek, ki ga je minuli petek predvajala televizija Al Džazira in na katerem naj bi bil glas strmoglavljenega iraškega predsednika Sadama Huseina, je najverjetneje pristen, je sporočila ameriška obveščevalna agencija CIA. "Po tehnični analizi posnetka CIA ocenjuje, da gre najverjetneje za Huseinov glas," je navedeno v sporočilu CIA. CIA pa ni mogla potrditi, da je posnetek nastal 14. junija, kot naj bi na posnetku zatrdil Husein. Kot so pojasnili pri agenciji, natančnega datuma ne morejo ugotoviti zaradi slabe kakovosti posnetka.
Glas na posnetku, predvajanem ravno na dan ameriškega državnega praznika, zatrjuje, da je Sadam Husein še vedno v Iraku. Iračane poziva k napadom na okupacijske sile in sveti vojni zoper ZDA. Gre za prvo pojavljanje Huseina po padcu njegovega režima 9. aprila.
Prvi korak h konstituiranju novih iraških oblasti?
V navzočnosti ameriškega civilnega upravitelja v Iraku Paula Bremerja je bil v iraški prestolnici ustanovljen nov mestni svet Bagdada. Po ameriških navodilih posredno izvoljen organ ima 37 članov, med njimi šest žensk, zaenkrat ima posvetovalne naloge, besedo pa naj bi imel predvsem pri obnovi komunalnih storitev in izboljšanju javne varnosti.
"To je zelo pomemben dan za Bagdad," je v nagovoru na ustanovnem zasedanju poudaril Bremer. "Ta dan zaznamuje ponovno uvedbo demokratičnega sistema, ki ga tu ni bilo že 50 let. V času, ko zlobne osebe predstavljajo grožnjo za miroljubne ljudi v mestu, ste se vi prostovoljno odločili, da boste prevzeli javno funkcijo," je še poudaril Bremer v nagovoru članom mestnega sveta. V razpravi, ki je sledila, so mestni svetniki opozorili na težave, s katerimi se soočajo prebivalci Bagdada, na prvem mestu javno varnost in nezadovoljivo preskrbo z električno energijo.
Arabski časnik Al Hajat piše, da se je tudi predsednik Združenih arabskih emiratov, Šejk Said Bin Sultan Al Nahjah pri ameriškem civilnem upravitelju v Iraku Paulu Bremerju zavzel za hiter prenos pristojnosti odločanja na svet prehodne iraške vlade. Kot je v nedeljo sporočil posebni predstavnik Združenih narodov za Irak, Sergio Vieira de Mello, je Bremer privolil v oblikovanje sveta prehodne iraške vlade, ki bo imel prave pristojnosti izvršne oblasti, pri čemer pa je sam obdržal pravico do veta.
Iraški šiiti za mirno končanje okupacije
Vodja Vrhovnega sveta islamske revolucije v Iraku Mohamed Baker Hakim je Iračane pozval, naj izkoristijo vsa mirovna sredstva, preden se zatečejo k sili, da bi končali ameriško okupacijo države. Hakim je za uradni časnik svoje organizacije Al Adala še povedal, da sile koalicije napade nanje interpretirajo kot delo privržencev nekdanjega režima, "mi pa menimo, da te operacije izvirajo iz jeze iraškega ljudstva".
Vodja šiitov v Iraku je še ocenil, da so Iračani nezadovoljni, ko vidijo, da se operacije koalicijskih sil za osvoboditev Iraka spreminjajo v okupacijo države. Obenem je Hakim OZN pozval, naj odigrajo vlogo pri obnovi Iraka. "Sodelovanje ZN bo Iraku pomagalo pri izhodu iz absolutne hegemonije ameriške okupacije," je dodal Hakim.
Mubarak in Asad zahtevata konec zasedbe Iraka
Egipt in Sirija zahtevata konec ameriško-britanske zasedbe Iraka. Egiptovski predsednik Hosni Mubarak in njegov sirski kolega Bašar al Asad sta na srečanju v Kairu poudarila, da morajo Iračani tako hitro, kot je le mogoče, svoje zadeve vzeti v lastne roke. Asad in Mubarak sta se zavzela tudi za konec izraelske okupacije palestinskih ozemelj in vzpostavitev neodvisne palestinske države.