Petkov potres je za sabo pustil na tisoče žrtev in po državi uničil več deset tisoč domov, zaradi česar morajo sedaj družine spati pod milim nebom in tako je tudi v vasi Riad, kjer je cela ostala le stavba vrtca. Nuša Pevc, Slovenka v Maroku, razlaga: "V eni stavbi so si prebivalci uredili začasno kuhinjo, zraven so postavili začasen šotor, streho, pod katero jejo, spijo, se družijo in tam živijo."
Pri zagotavljanju najnujnejšega že prihaja do zlorab, pojasnjuje Pevčeva, ki v Maroku živi že dobro leto, pomoč od države namreč ne prihaja dovolj hitro, zato so se številni prostovoljci pri razdeljevanju pomoči morali organizirati sami. Pevčeva je hvaležna, da se ljudje sami organizirajo ter gredo po nakupih, kupijo surovine, ki jih potrebujejo, in jih odpeljejo v dostopne vasi.
Za prizadete v najodročnejših krajih, mnogi od njih sploh še niso prejeli prve pomoči, je zato tudi Nuša priskočila na pomoč z zbiranjem donacij. V enem dnevu je tako zbrala več kot tisoč evrov. "V bistvu včeraj smo se osredotočili bolj na hrano in te zadeve, danes bomo nakupili vodo in šotore, ki so tudi razprodani vsepovsod, jih je težje dobiti, in odeje ter podobne stvari, saj je ponoči v gorah mrzlo," dodaja.
Medtem ko na prizadeta območja še prihajajo ekipe iz tujine, maroške oblasti sicer počasi postavljajo zasilna zatočišča za vse brez strehe nad glavo. Abdul Rahim je izgubil dva sinova. Uspel je rešiti najmlajšo hčer. "To je bila usoda. Spala je z blazino čez obraz," opisuje. Reševalci pa bijejo bitko s časom, da bi izpod ruševin čim prej rešili preživele in izkopali trupla, da umrlim lahko omogočijo dostojen pogreb.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.