Evropski starši so mnenja, da je na televiziji preveč spolnosti in nasilja, hkrati pa so prepričani, da ima televizija pozitiven učinek na njihove otroke, je pokazala evropska televizijska anketa 2007 podjetja UPC Telemach. Starši želijo ohraniti nadzor nad vsebinami, ki jih njihovi otroci gledajo, zahtevajo pa tudi večji nadzor nad določenimi vsebinami s strani medijskih organov. Omenjena evropska anketa o televizijskih navadah, ki jo izvedejo vsako leto, je tokrat zajela skoraj 6000 staršev iz trinajstih držav.
Pri vprašanju nadzorovanja televizijskih navad je 57 odstotkov evropskih staršev odgovorilo, da si želijo večjega nadzora nad televizijskimi vsebinami. To je še posebej veljalo za starše iz Avstrije, Švice, Nemčije, Poljske in Romunije, so pojasnili izsledke raziskave na UPC Telemach. Le trije odstotki staršev, ki so sodelovali v anketi, si želijo manj nadzora.
Med starši, ki menijo, da bi moral biti nadzor okrepljen, je 79 odstotkov takih, ki kot razlog navajajo preveč nasilja na televiziji, 56 odstotkov pa jih meni, da je na televiziji preveč spolnosti. Po rezultatih raziskave sta nasilje in spolnost tudi glavna razloga, zakaj starši otrokom prepovejo gledanje določenih programov. Ta ukrep uporabljata dve tretjini anketiranih staršev, kar je 67 odstotkov.
Velika večina, 83 odstotkov staršev, zajetih v raziskavi, na neki ravni ocenjuje televizijske programe, ki jih gledajo njihovi otroci. V raziskavi pa je nazorno izraženo, da na Nizozemskem, v Belgiji in na Madžarskem, daljinski upravljavec nadzorujejo otroci v kar več kot 40 odstotkih. Ravno nasprotno je v Franciji, kjer o vsebinah, ki jih gledajo njihovi otroci, odloča kar 96 odstotkov staršev. V Sloveniji se o gledanju televizije posvetuje s svojimi otroki 37 odstotkov staršev.
Anketa je še pokazala, da imajo otroci iz Vzhodne Evrope pri odločanju o gledanju televizijskih programov več svobode kot otroci drugih evropskih držav, obenem pa gledajo televizijo več ur na dan. Na Madžarskem tako 29 odstotkov otrok gleda televizijo več kot tri ure na dan, medtem ko je teh v Švici le tri odstotke, v Sloveniji pa 15 odstotkov.
Skoraj tretjina staršev svojim otrokom, mlajšim od dveh let, dovoli gledanje televizije. Pri tem se pojavljajo velike razlike med državami, saj v Belgiji, na Nizozemskem in Irskem lahko televizijo gleda več kot 40 odstotkov otrok, mlajših od dveh let. V Sloveniji je devet odstotkov staršev, ki ne dovolijo gledati televizije otrokom, mlajšim od štirih let.
Pozitiven učinek televizije
Kar 85 odstotkov staršev, katerih otroci so stari do 18 let, meni, da ima gledanje televizije pozitiven učinek. Daleč najbolj pogosto omenjan pozitiven učinek je izobraževalni, kot sta izboljšanje otrokovega splošnega znanja (68 odstotkov) ali boljše razumevanje jezikov (48 odstotkov).
54-odstoten je delež staršev, ki menijo, da ima gledanje televizije na otroka negativen vpliv. V Sloveniji je kar 57 odstotkov staršev, ki menijo, da gledanje televizije nima negativnih učinkov na otroke, 56 odstotkov pa jih meni, da gledanje televizije izboljšuje otrokovo znanje tujih jezikov.
V povprečju je 41 odstotkom otrok dovoljeno, da imajo v svoji spalnici televizijo. Ta odstotek je najvišji v Romuniji, in sicer 62 odstotkov, v Sloveniji pa ima televizijo v spalnici 43 odstotkov otrok. Pri tem le 18 odstotkov staršev skrbi, da bi otrok gledal neprimerne programe.
Raziskava, ki jo je delal UPC Telemach, je pokazala tudi, da je v Sloveniji najboljša otroška oddaja med mlajšimi od 18 let Živ Žav RTV Slovenija, takoj za njo pa se je uvrstila oddaja Male sive celice.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.