
Avstrijska vlada je sprejela predlog reforme volilne zakonodaje, s katero namerava volilno pravico podeliti vsem avstrijskim državljanom, ki so dopolnili 16 let. Rdeče-črna koalicija poleg tega predlaga tudi podaljšanje mandata parlamentarcev s štiri na pet let, državljanom pa daje možnost, da kot kandidati na parlamentarnih volitvah nastopijo že z 18 lin ne šele z 19 leti.
Avstrijski parlament bo predvidoma predloge vlade potrdil še pred poletnimi parlamentarnimi počitnicami.
V nekaterih avstrijskih zveznih deželah so lahko mladi, ki še niso dopolnili 18 let, že sedaj sodelovali na deželnih in lokalnih volitvah, v prihodnje pa se bodo lahko aktivno udeleževali tudi volitev na zvezni ravni, torej volitev v avstrijski parlament. Če bo ta podprl predloge vlade, bo Avstrija prva država članica Evropske unije, v kateri bodo lahko volili tudi 16-letniki.
"Mislim, da je to pomemben korak pri krepitvi komunikacije z mladimi," je ob tem dejal avstrijski kancler Alfred Gusenbauer in dodal, da je treba mlade čimprej vključiti v politične procese.
Mnenja o znižanju starostne meje za sodelovanje na volitvah so sicer v Avstriji deljena. Tako se je avstrijska vlada predvsem izpostavila očitkom, da volilno pravico daje populaciji, ki je politika ne zanima in ki zanjo ni dovolj zrela. "Gre za preuranjeno odločitev," je predlog označil avstrijski politolog Fritz Plasser. Politični komentator Peter Filzmaier pa je ob tem menil, da bi morali v Avstriji več pozornosti nameniti politični vzgoji mladih.
Reformni predlogi predvidevajo tudi možnost glasovanja po pošti, in sicer tako zunaj Avstrije kot v sami državi. Avstrijci, ki živijo zunaj države, se bodo lahko za deset let naročili na glasovnice, ki jih bodo avtomatično dobili po pošti ob vsakih volitvah v Avstriji.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.