Tujina

Na vrhu v Kairu tudi Iračan

New York/Kairo, 09. 09. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Pred začetkom vrha držav arabske lige v Kairu so ministri držav članic odločili, da se Irak lahko udeleži srečanja. Prvič po padcu režima Sadama Huseina bo tako na zasedanju tudi iraški predstavnik.

Libija je bojkotirala zasedanje zunanjih ministrov Arabske lige, ker nasprotuje sprejemu odločitev v zvezi z Irakom. Vodja libijske diplomacije Abdel Rahman Šalgam je v sporočilu generalnemu sekretarju organizacije Amrju Musi pojasnil, da se je njegova država za ta korak odločila, ker bodo na srečanju Arabske lige, na katerem tokrat sodeluje tudi predstavnik novih iraških oblasti, sprejeli odločitve, ki niso v skladu z libijskimi stališči.

Članice Arabske lige so dale soglasje k temu, da predstavniki začasnih iraških oblasti zasedejo sedež Iraka v organizaciji, dokler ne bo imenovana nova, suverena iraška vlada in bo sprejeta nova iraška ustava. Kot je sporočil vodja političnega oddelka pri Palestinski osvobodilni organizaciji Faruk Kadumi, so se odločili sprejeti sodelovanje Iraka na srečanju zunanjih ministrov Arabske lige, ki bo do srede potekalo v Kairu. Po Kadumijevih besedah je to začasen ukrep, dokler se v Iraku ne bo oblikovala suverena iraška oblast.

Kot so povedali viri pri Arabski ligi, so med razpravo govorili o obliki iraškega predstavništva na srečanjih Arabske lige. Nekatere države so nasprotovale polnopravnemu iraškemu sodelovanju, ker gre za državo pod okupacijo, zato so za Irak predlagale status opazovalca. Pred tem je ameriška administracija pritiskala na organizacijo in jo pozvala, naj uradno prizna nove iraške oblasti.

Annan sklical sestanek o iraški resoluciji

Ameriški veleposlanik John Negroponte je že potrdil, da se bo Powell udeležil sobotnega srečanja v Ženevi, prav tako so diplomatski viri potrdili prihod ruskega zunanjega ministra Igorja Ivanova, pričakovati pa je, da se bodo sestanka udeležili tudi zunanji ministri Velike Britanije, Francije in Kitajske.

Generalni sekretar OZN Kofi Annan je za soboto sklical sestanek zunanjih ministrov petih stalnih članic Varnostnega sveta, kjer bodo razpravljali o ameriškem predlogu resolucije o Iraku. Američani vztrajajo pri politični in vojaški oblasti v Iraku, druge stalne članice pa želijo za OZN večjo politično vlogo. To bi operaciji dalo večjo legitimnost in omogočilo vojaško sodelovanje držav, ki niso članice ameriške koalicije v Iraku. Annan je razložil, da ne gre zato, da bi OZN prišli v Irak in prevzeli oblast, ampak gre za pospešitev ustanovitve iraške vlade. Pri tem je previdno dejal, da so v podobnih razmerah, ko je OZN posredovala in vzpostavljala novo politično ureditev, kot na primer na Vzhodnem Timorju, na Kosovu in v Afganistanu, OZN prevzeli nudenje politične pomoči prek posebnega predstavnika generalnega sekretarja.

Annan se je kot kaže sprijaznil z resolucijo, ki jo predlagajo ZDA
Annan se je kot kaže sprijaznil z resolucijo, ki jo predlagajo ZDA FOTO: Reuters

Kaže, da večina članic Varnostnega sveta za zdaj ne sprejema iraškega vladnega sveta, ki so ga ustanovili Američani. Za potrditev ameriške resolucije si želijo nove iraške vlade, ki bo pripravljala ustavo in volitve. Državni sekretar Colin Powell je v ponedeljek po srečanju s špansko kolegico Ano Palacio v Washingtonu zavrnil možnost, da bi OZN sami vodili politični proces v Iraku in vztrajal pri vlogi civilnega upravitelja v Iraku Paula Bremerja in iraškega vladnega sveta.