
Enote zveze Nato so v Makedoniji v petek začele z drugo fazo zbiranja orožja albanskih skrajnežev, potem ko je sobranje potrdilo začetek postopka ustavnih sprememb, s katerimi naj bi albanski manjšini podelili večjo politično in kulturno avtonomijo. V Skopju pa so podpisali sporazum o denarni pomoči Makedoniji. Evropska unija jim bo dala 80 milijonov nemških mark.
Pomoč v višini 42,5 milijona evrov, ki je namenjena projektom na področju izobraževanja in varstva okolja je petnajsterica pogojevala z začetkom procesa spreminjanja makedonska ustave. Odločitev poslancev je ob srečanju z makedonskim predsednikom Trajkovskim pohvalil tudi nemški obrambni minister Rudolf Scharping, ki je poudaril, da je bil to zelo pomemben korak, ki bo utrl pot Makedoniji, osvobojeni nasilja, mirni in ekonomsko stabilni Makedoniji prihodnosti.

S posebnim odposlancem Unije Javierjem Solano pa se je srečal tudi vodja Demokratske stranke Albancev Arben Xaferi. Izrazil je prepričanje, da bodo albanski skrajneži po odločitvi sobranja predali vse orožje.
Z začetkom ustavnih sprememb se je začela druga faza operacije Nujna žetev. V vasi Raduša na severu Makedonije so albanski skrajneži vojakom zveze Nato predali tudi enega od dveh tankov, ki naj bi bila v rokah Osvobodilne narodne vojske.
Pripadniki ONV so novinarjem povedali, da bodo po predaji orožja odšli domov in nadaljevali z običajnim življenjem in upali, da bodo izpolnjene vse njihove zahteve in da bodo lahko živeli v enakopravni državi.
Druga faza, vodijo jo nizozemski in britanski vojaki, naj bi se zaključila do 13. septembra. V tem času nameravajo zbrati okoli 1200 od skupno 3300 kosov orožja.
Albanski uporniki izpustili talce
Albanski skrajneži so v noči na petek sporočili, da so izpustili vseh 15 makedonskih talcev. Mednarodni komite Rdečega križa (ICRC) pa je danes sporočil, da še vedno iščejo 14 pogrešanih oseb. Politični vodja albanskih skrajnežev Ali Ahmeti je sporočil, da so albanski skrajneži prostovoljno izpustili vse ujetnike in jih predali Rdečemu križu. Kot je povedala sodelavka ICRC Caroline Douvuoilles, je ICRC albanskim skrajnežem poslal seznam imen pogrešanih in sedaj skuša dobiti podatke o njih.