
Nadaljevanje sojenja padlemu iraškemu diktatorju Sadamu Huseinu pred posebnim iraškim sodiščem v Bagdadu se je danes začelo z izločitvijo enega od soobtoženih in protestnim odhodom glavnega obtoženca.
Nekdanjega šefa obveščevalne službe v času režima Sadama Huseina in enega od obtoženih v procesu, Barzana al-Tikrita so namreč takoj po začetku procesa izločili iz sodišča, potem ko ni spoštoval poziva sodnika, naj bo tiho in je ozmerjal sodišče. Kasneje so nagnali odvetnika obrambe, nato pa so morali odstraniti še samega Huseina, ker je vzklikal "Dol z izdajalci" in zahteval pravico, da odide.
Razmere na sodišču so novemu glavnemu sodniku začele uhajati iz rok, ko je Huseinov soobtoženec in polbrat Barzan Ibrahim zaprosil za besedo, nato pa začel sodišče zmerjati s "hčerko pocestnice". Ker ni hotel nehati, so ga odvlekli iz dvorane, nato pa je vstal še Husein in začel vzklikati "Dol z izdajalci, dol z ZDA".
Huseinu so se pridružili tudi njegovi odvetniki. Enega je dal sodnik odstraniti iz dvorane, vendar so mu iz protesta sledili še drugi. Abdel Rahman je zato imenoval štiri nove zagovornike obtožencev.

Nato je hotel dvorano zapustiti tudi Husein, česar sodnik ni dovolil. "Vodil sem vas 35 let," je vzrojil Husein, sodnik pa mu je odvrnil, da je on sodnik in Husein obtoženec. "Ne boste odšli, jaz vam bom dovolil, kdaj lahko greste in kdaj ne," je dejal sodnik, ki je čez nekaj časa odredil, naj Huseina odpeljejo iz dvorane.
Kasneje je sodni senat za sredo razpisal novo obravnavo, vendar so Huseinovi zagovorniki že napovedali, da bodo sojenje bojkotirali. Če se glavni sodnik ne bo opravičil, ne bomo prišli na sredino obravnavo, je dejal odvetnik Kamis Aubeide. ''Barzam je želel le pojasniti, da potrebuje zdravniško oskrbo, ker ima raka,'' je dodal.
Nov sodnik, novi zapleti
Sojenje - doživelo je že več prekinitev - se sicer nadaljuje z novim začasnim predsednikom sodišča Raufom Rašidom Abdelom Rahmanom, ki je zamenjal Rizgarja Amina. Slednji je odstopil zaradi domnevnega pritiska iraške vlade na sojenje. Očitala naj bi mu, da je preveč popustljiv do obsojenca.
Sadamu Huseinu skupaj s še sedmimi soobtoženimi sodijo zaradi pokola 143 šiitov v vasi Dudžail leta 1982. Osmerici v zvezi z dogodki v omenjeni vasi 60 kilometrov severno od Bagdada očitajo "usmrtitev 143 državljanov, odvzem svobode 399 družinam ter uničenje domov in zemlje". V tem kraju je bil Husein tarča poskusa atentata, maščeval pa se je s pobojem večine prebivalcev.
Huje ranjen ameriški novinar

Znani novinar ameriške televizijske mreže ABC Bob Woodruff in njegov snemalec pa sta bila huje ranjena v eksploziji doma narejene bombe, medtem ko sta v bližini Tadžija pripravljala prispevek. Oba se trenutno zdravita v bližnji ameriški vojaški bolnišnici, njuno zdravstveno stanje pa je resno. Ameriško vojaško poveljstvo v Bagdadu je potrdilo, da je bila ekipa televizije ABC vpletena v napad, drugih podrobnosti pa ni navedlo.
O nasilju poročajo tudi od drugod v Iraku. V bližini cerkva so na območju Bagdada odjeknile štiri, v Kirkuku pa še dve eksploziji avtomobilov bomb. Eksplozije v Kirku so zahtevale najmanj tri smrtne žrtve, 11 ljudi je bilo ranjenih, medtem ko so bili v iraški prestolnici ranjeni trije ljudje.