Tujina

Nader razjezil demokrate

New York, 23. 02. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Za mesto v Beli hiši se bo potegoval tudi neodvisni kandidat in zagovornik pravic potrošnikov Ralph Nader.

Ralph Nader - tretja možnost za ameriške volilca (Foto:Reuters)
Ralph Nader - tretja možnost za ameriške volilca (Foto:Reuters) FOTO: Reuters

Poleg republikanskega kandidata sedanjega predsednika Georgea W. Busha in demokratskega, ki bo najverjetneje John Kerry, se bo za mesto v Beli hiši potegoval tudi neodvisni kandidat in oster zagovornik pravic potrošnikov Ralph Nader. Z napovedjo je Nader vznemiril predvsem demokrate, saj je, kot je znano, Nader na predsedniških volitvah leta 2000 demokratskemu kandidatu Alu Goru odvzel odločilne glasove na Floridi in tako pomagal pri zmagi Busha.

Vse od lanskega decembra, ko je ustanovil raziskovalni odbor za predsedniško kampanjo, so ga demokrati rotili naj letos miruje, ker je glavna naloga na volitvah poraziti Busha, vendar pa se Nader ni pustil prepričati. Nader je v nedeljo na televizijskem nastopu na programu televizije NBC "Meet the Press" dejal, da sta se tako republikanska kot demokratska stranka prodali ameriškim korporacijam, volivci pa potrebujejo izbiro.

Edwards žuga Kerryju

Edwards poziva Kerry na dvoboj, a se Kerry obnaša, kot da je edini možni scenarij zgolj spopad med njim in Bushem
Edwards poziva Kerry na dvoboj, a se Kerry obnaša, kot da je edini možni scenarij zgolj spopad med njim in Bushem FOTO: Reuters

Demokratska predsedniška kampanja, ki obsega le še dva resna kandidata za osvojitev strankarske nominacije, se nadaljuje s pripravami na verjetno končni obračun med senatorjema Johnom Kerryjem in Johnom Edwardsom 2. marca, ko bodo primarne volitve in strankarska zborovanja v 10 državah hkrati. Kerry se že obnaša, kot da je osvojil strankarsko nominacijo in odganja nadležne novinarje, ki mu postavljajo vprašanja o Edwardsu, in se osredotoča na Busha.

Edwards se je v nedeljo mudil v Ohiu in Georgiji, kjer je bil tudi Kerry. Oba sta na svoje prireditve privabila več ljudi, kot so jih lahko sprejele dvorane, kar kaže na to, da navdušenje za kampanjo demokratov še ni ponehalo. Poleg Georgije in Ohia bodo 2. marca potekale primarne volitve tudi v New Yorku, Kaliforniji, Massachusettsu, Connecticutu, Vermontu, Rhode Islandu, Marylandu ter strankarska zborovanja v Minnesoti. Pred tem bodo 24. februarja na Havajih in v Idahu strankarska zborovanja ter primarne volitve v Utahu.

Kerryju sem ter tja na uho prišepnejo kakšno modrost tudi njegovi svetovalci
Kerryju sem ter tja na uho prišepnejo kakšno modrost tudi njegovi svetovalci FOTO: Reuters

Medtem, ko Edwards poziva Kerryja k debati, pa slednji izziva na debato Busha. Kerry se z Edwardsom noče pomeriti mož na moža, ampak je privolil v sodelovanje v debati, na kateri bosta prisotna tudi vztrajna kandidata iz ozadja, newyorški pridigar Al Sharpton in kongresnik iz Ohia Dennis Kucinich. Edwards še vedno upa, da se bo Kerryju kaj ponesrečilo oziroma, da bodo republikanci odkrili kakšno veliko pomanjkljivost, čeprav niso tako neumni, da bi jo porabili že sedaj, ampak jo bodo prihranili za kasnejši čas. Kerry sicer še potrebuje izziv, saj postaja sedaj, ko velja za zmagovalca, ponovno bolj dolgočasen in dolgovezen, kot je bil že lani, ko je povsem padel v anketah. Ta izziv pa že išče pri Bushu.

Kerry je doslej, skupaj z glasovi strankarskih veljakov brez volitev, osvojil 613 delegatskih glasov, Edwards pa jih ima 192. Oba sta še zelo daleč od cilja - 2161 delegatskih glasov za nacionalno konvencijo 26. julija v Bostonu. Tudi po 2. marcu nobeden od njiju ne bo imel dovolj delegatskih glasov, saj jih bo na voljo skupaj okoli 1150, ki se bodo delili po proporcionalnem načelu.

Kerry je v nedeljo med obiskom Atlante napadel Bushevo kampanjo, da uporablja svoje plačance za napade na njegovo domoljubje. Republikanski senator iz Georgije Saxby Chambliss je namreč med drugim izrazil dvom v Kerryjeve nacionalno varnostne sposobnosti, ker je menda 32 let glasoval proti vojaškim proračunom. Kerry je spet povlekel na dan "vietnamsko karto" in dejal, da če se je Bush odločil, da izkorišča tragično preteklost za politično korist, potem ga izziva na debato. Republikanci so pohiteli z opravičevanjem Chamblissove izjave in predsednik stranke Ed Gillespie je pojasnil, da senator ni govoril o Kerryjevi preteklosti v Vietnamu, o kateri ni nobenega dvoma, da je bila junaška in častna, ampak o njegovem glasovanju v senatu, kar menda lahko kritizirajo in naj ne bo tako občutljiv. V Kerryjevi kampanji so na to odgovorili, da je njihov kandidat menda glasoval za največje povečanje vojaškega proračuna v ameriški zgodovini, včasih pa je uporabil zdravo pamet in je glasoval proti potrati. Glede poziva na debato je Gillespie dejal, da se jo bo vsekakor udeležil, vendar naj Kerry prej osvoji demokratsko nominacijo.

Schwarzenegger namignil Bushu naj plača, če želi zmagati v Kaliforniji

Če daš denar, si naš, je Schwarzenegger požugal Bushu
Če daš denar, si naš, je Schwarzenegger požugal Bushu FOTO: Reuters

Republikanski guverner ameriške zvezne države Kalifornije Arnold Schwarzenegger je v nedeljo na programu televizije NBC "Meet the Press" predsedniku ZDA Georgeu Bushu sporočil, da je povsem prepričan v to, da lahko Bush letos v Kaliforniji zmaga, vendar pa je to v neposredni povezavi s tem, koliko bo pripravljen narediti za Kalifornijo, ki se ubada s hudo proračunsko krizo.

Schwarzenegger je med pogovorom govoril tudi o porokah med istospolnimi partnerji, možnosti, da bi lahko postal predsednik ZDA tudi nekdo, ki ni bil rojen v ZDA, in dosedanjem delu na položaju guvernerja, ki ga je zasedel po lanskoletni zmagi na referendumu o odpoklicu demokrata Grayja Davisa.

Predsednik Bush doslej še ni črhnil niti besedice o tem, da bo Kaliforniji dal več denarja iz zveznega proračuna, saj gre za liberalno zvezno državo, ki jo je leta 2000 izgubil proti Alu Goru za 1,3 milijona glasov. Bush se je Kalifornijcem zameril tudi leta 2001, ko ni hotel uvesti omejitve na cene elektrike, ki so ponorele zaradi mahinacij Bushevih prijateljev v bankrotiranem podjetju Enron. Ameriški analitiki so na to leta 2001 gledali kot na kazen Kaliforniji, da v Washington pošilja večinoma le demokrate.

V primeru, da Bushu uspe zmagati v državi z največ elektorskimi glasovi, lahko demokrati gladko pozabijo na osvojitev Bele hiše. Vendar pa ima Bush velik problem, ki ga bo oviral pri reševanju kalifornijske proračunske krize, saj je tudi zvezni proračun globoko v rdečih številkah.

Politični analitiki so po Schwarzeneggerjevi zmagi začeli ugibati, če lahko morda republikanci sedaj računajo na uspeh v Kaliforniji, ki so se je prej izogibali zaradi visokih stroškov oglaševanja in večinoma demokratskega volilnega telesa. Večina analitikov misli enako kot guverner, namreč, da bi se republikancem lahko posrečilo, če bodo spremenili odnos do države.

Kalifornijski guverner pa je ostal neomajen v svojem nasprotovanju porokam istospolnih parov. Dejal je, da podpira vse pravice za istospolne pare, ki veljajo za heteroseksualne poročene pare, vendar pa porokam nasprotuje. Na prvem mestu zato, ker jih državni zakon ne dovoljuje.

Demonstracije v podporo istospolnim partnerjem pri kalifornijskemu guvernerju nimajo haska (Foto: Reuters)
Demonstracije v podporo istospolnim partnerjem pri kalifornijskemu guvernerju nimajo haska (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Župan San Francisca Gavin Newson je pred dvema tednoma ukazal mestnim uradnikom, naj istospolnim parom začnejo izdajati dovoljenja za poroko, kar je v nasprotju z državnim zakonom, ki so ga volivci sprejeli leta 2000 na referendumu in ki določa, da je poroka zveza med moškim in žensko. "V San Franciscu so se odločili, da bodo dovolili poroke med homoseksualci, nekje drugje se lahko odločijo, da bodo dovolili prodajo avtomatskega orožja, drugje spet za prodajo mamil. To ne gre. Zakone je treba spoštovati," je dejal Schwarzenegger, ki je pravosodnemu ministru Kalifornije naročil, naj uredi zadevo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10