Britansko podjetje BP je zaradi izlitja nafte v Mehiškem zalivu leta 2010 z največjo skupino zasebnih tožnikov doseglo poravnavo v višini 7,8 milijarde ameriških dolarjev oz. 5,9 milijarde evrov.
Poravnava s skupino, ki združuje okoli 100.000 ribičev, ki so zaradi izlitja nafte izgubili delo, čistilcev, ki so zaradi te okoljske katastrofe zboleli, in drugih oškodovancev sicer ne bo vplivala na ostale vložene tožbe s strani ameriške zvezne vlade in vlad obalnih zveznih držav, prizadetih zaradi izlitja nafte.
"Že od vsega začetka si je BP prizadeval za izpolnitev naših dolžnosti do skupnosti, ki živijo v regiji okoli Mehiškega zaliva in skoraj dve leti smo trdo delali, da smo ta dogovor dosegli," je ob dosegu poravnave dejal izvršni direktor družbe Bob Dudley. "Predlagan dogovor predstavlja pomemben napredek v smeri proti reševanju problemov glede nesreče z eksplozijo na naftni ploščadi Deepwater Horizon ter proti gospodarskemu in okoljskemu okrevanju regije okoli Mehiškega zaliva," je še dejal.
Odvetniki tožečih strank pa so sporočili, da bo poravnava "storila veliko dobrega za veliko število ljudi“.
V ponedeljek naj bi se sicer začel sodni proces proti naftnim podjetjem, a je ta zdaj zaradi doseženega dogovora prestavljen. Največji sodni proces zaradi onesnaženja z nafto v ameriški zgodovini je sodnik sicer razdelil v tri faze. Prva se bo osredotočila na dogajanja pred eksplozijo naftne ploščadi Deepwater Horizon in naj bi se sklenila do konca maja. Druga faza bo obravnavala, kaj se je dogajalo v času prizadevanj za zamašitev vrtine na dnu zaliva in bo ugotavljala, koliko nafte se je dejansko izlilo. Tretja faza pa bo obravnavala čiščenje okolja in škodo.
Čeprav bi BP v teku sojenja med pogajanji lahko dosegel dogovor tudi z zvezno vlado, bo primer najverjetneje še vedno šel pred sodišče, saj poskuša britanski naftni gigant del odgovornosti za nesrečo preložiti tudi na ostala podjetja, ki so sodelovala na naftni ploščadi. Poleg podjetja BP, ki je imelo v lasti 65 odstotkov naftne vrtine na dnu Mehiškega zaliva, se pred sodiščem zagovarjajo še Transocean, ki je bil lastnik naftne ploščadi, Halliburton, ki bi moral uspešno zabetonirati vrtino, Anadarko, ki je bil 25-odstotni lastnik vrtine, Moex, ki je imel desetodstotni delež, Cameron, ki je bil odgovoren za preprečevalnik izbruha, in podjetje M-I Swaco.
Spomnimo. Nesreča z eksplozijo na naftni ploščadi Deepwater Horizon je 20. aprila 2010 zahtevala 11 življenj, v morje pa se je izteklo skoraj pet milijonov sodov nafte. Iztekanje so zaustavili šele po 85 dneh.
BP je prevzel največji del odgovornosti za nesrečo in računa, da bodo stroški za kazni, pravdanja in odškodnine znašali okrog 43 milijard dolarjev.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.