Vozili - tovornjak in terensko vozilo - sta eksplodirala nekaj metrov od poslopja čečenske vlade, na njih pa je bila najmanj tona razstreliva. Vodja proruske uprave v Čečeniji Ahmad Kadirov je takoj obtožil čečenskega voditelja Aslana Mashadova, da je naročil napada. Mashadov odposlanec Ahmed Zakajev je sicer zavrnil te obtožbe, vendar naj bi napad označil za "uspeh". Na spletni strani čečenskih upornikov z naslovom KavkazCenter tudi piše, da so napada v Groznem izvedli čečenski "mučeniki".
Do napada je prišlo okoli 14.30 po lokalnem času, ko so bili prostori, v katerih običajno dela od 150 do 200 ljudi, polni uslužbencev in obiskovalcev. Vendar pa v času eksplozij v stavbi ni bilo ne vodje proruske uprave v Čečeniji Kadirova ne njegovega namestnika Mihaila Babiča, ki sta bila v tem času ne obisku v Moskvi.
Eksplozija je uničila vladno poslopje proruskih oblasti
Napadalcu v tovornjaku naj bi se uspelo prebiti v ograjen prostor okrog vladnega poslopja, ki ga je eksplozija nato praktično uničila. Terensko vozilo naj bi medtem eksplodiralo na bližnjem parkirišču za vladna vozila, pri čemer je bilo močno poškodovano tudi bližnje finančno ministrstvo. Napadalca sta se prebila skozi tri stroge varnostne kordone okrog vladnega poslopja. Čečensko notranje ministrstvo in obveščevalna služba sta že sprožila podrobno preiskavo, da bi ugotovila, kako se je napadalcema uspelo prebiti do vladnega poslopja.
Kadirov je še dejal, da naj bi skušal čečensko vodstvo z napadoma spodkopati trenutno stanje v Čečeniji in preprečiti ureditev razmer. "To je njegov odgovor na naša prizadevanja za ponovno vzpostavitev miru in razorožitev upornikov," je še zatrdil Kadirov.
Ruske oblasti se namreč pripravljajo na pomladansko izvedbo referenduma o novi čečenski ustavi, s katero bodo zagotovili vključenost Čečenije v ruski federacije tudi v prihodnje.
Šlo naj bi za največji napad čečenskih upornikov od oktobrskega zajetja okoli 800 talcev v moskovskem gledališču Dubrovka, kjer je bilo med reševalno akcijo ubitih 129 talcev in 41 upornikov.