Najvišji račun, ki ga je decembra plačala fizična oseba, je Finančna uprava RS (Furs) zabeležila 24. decembra lani. Nekdo je za en nakup odštel kar 96.000 evrov in po naših informacijah je nakup opravil v zlatarni. Tudi sicer 24. decembra, dan pred dvodnevnim zaprtjem trgovin in dan pred božičem, v trgovinah nismo pustili malo denarja.
Nakupovali smo igrače, sladkarije, oblačila, obutev, okraske
Poleg hrane smo na predbožični večer veliko zapravili tudi za darila. "Na prvem mestu so igrače, sledijo pa sladkarije in kakšni dražji artikli. Je pa kar očitno, da ljudje posegajo po kakovostnih izdelkih," je povedala Marjana Ješe Zuka iz Spara Slovenija.
V Cityparku so prevladovali drugačni nakupi. "Kupujejo zagotovo oblačila, obutev, igrače, okraske," je povedal menedžer Cityparka Andrej Ropret.
Decembra so trgovci prodali za 40 odstotkov več tehničnega blaga, za 20 odstotkov več živil in za od 15 do 20 odstotkov več kozmetičnih izdelkov. Zapravili smo veliko več kot lani. A kaj temu botruje?
Zvišale so se plače, izplačane so bile božičnice
"Plače so šle gor nominalno. Neto plače so zrasle za 3,6 odstotka, realno za dva odstotka," je povedal ekonomist Maks Tajnikar in dodal, da je kupna moč denar.
Z njim se je strinjal tudi ekonomist Matej Lahovnik. "Marsikdo je šel v minus na transakcijskem računu, vendar pa je bilo letos decembra veliko število izplačanih božičnic in tudi plače v javnem sektorju so se decembra povišale zaradi sklenjenih sindikalnih sporazumov," je razložil.
Medtem je zaposlenost rekordno visoka, in to prvič po letu 2008. Oktobra 2008 je bilo zaposlenih 888.000 ljudi, od marca letos pa je vsak mesec zaposlenih več kot 890.000 ljudi. A po drugi strani imamo 268.000 ljudi pod pragom revščine in ta številka bi se podvojila, če ne bi bilo socialnih transferjev.
"Zapravljajo predvsem tisti, ki lahko," pravi Lahovnik. Ali se torej povečuje neenakost? Vemo namreč, da smo po dohodkih v Evropi za Francijo ena najbolj egalitarnih držav. Razlike nastajajo pri premoženju.
Se povečuje neenakost?
"Nastaja neki sloj bogatih ljudi, ki imajo kapitalske dohodke, v glavnem iz podjetniškega bazena, in sloj, ki ima visoke dohodke iz menedžerskih dohodkov," je razložil Tajnikar. "Ta del se ne vidi iz mer neenakosti, povzroča pa zelo velike socialne neenakosti," je še dejal.
Nekateri si zato nizke pokojnine ali dohodke popravljajo tudi z delom na črno. "Iz tega bazena največje revščine mi ne moremo izpeljati neko veliko razlago kake velike potrošnje," pravi Tajnikar.
Ministrstvo za finance pravi, da ljudem ostaja več razpoložljivega dohodka tudi zaradi ukrepov države. Med njimi so tudi vrnitev 100-odstotne porodniške, dodatka na velike družine vsem velikim družinam, vrnitev državnih štipendij 8500 študentom in davčna razbremenitev regresa.
A dejstvo je tudi, da se gospodarstvo ohlaja. Vendar pa se potrošniki s tem očitno še ne obremenjujemo. "Očitno so ljudje pozabili na krizo izpred 10 let, nove krize se še ne bojijo, nekih odpuščanj ni na vidiku in zato trošijo," je povedal Lahovnik.
Še vedno imajo slovenska gospodinjstva na bančnih računih 10 milijard evrov prihrankov in tudi nekaj tega denarja se je zaradi nizkih obrestnih mer lahko prelilo v decembrsko zapravljanje po trgovinah.
KOMENTARJI (162)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.