Iran, ki bi imel jedrsko orožje, bi za Združene države predstavljal večjo nevarnost kot katera koli druga država, je opozorila ameriška zunanja ministrica Condoleezza Rice.
Razložila je, da je Iran glavni vir financiranja za teroriste in da predstavlja oviro razvoju demokracije.
Ajatola Hamenej, najvišji verski in politični voditelj Irana, pa je pred tem pritiske na svojo državo označil za psihološko vojno, ki jo vodijo Američani s ciljem spodkopati islamsko republiko.
'Zahod bo bolj trpel kot Iran'
Oglasil se je tudi iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad, ki opozarja, da bo Zahod bolj trpel kot islamska republika, če bo od Irana še naprej zahteval prekinitev jedrskega programa.
Dan po odločitvi, da bo iransko jedrsko vprašanje obravnaval Varnostni svet ZN, je Ahmadinedžad v govoru na zahodu države še dodal, da Teheran ne bo dopustil nikakršnega ponižanja. ''Zahodne države vedo, da Iranu niso sposobne zadati nizkega udarca, saj nas preveč potrebujejo,'' pravi iranski predsednik.
To menijo tudi številni analitiki. Ocenjujejo namreč, da Varnostni svet ne bo sprejel sankcij proti Iranu, saj Rusija in Kitajska na to ne bosta pristali. Obe državi sta namreč veliki uvoznici iranske nafte.
Zato se med diplomatskimi krogi omenja možnost, da naj bi Združene države, Kanada, Evropska unija, Avstralija in Japonska same uvedle sankcije proti Iranu. Morebitne sankcije bi lahko vplivale na višje cene svetovne nafte. Prav nafta pa je najmočnejše orožje verskih in političnih voditeljev Irana, saj je država njena četrta največja izvoznica na svetu.
Prenagljena odločitev?
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je za rusko televizijo kritiziral odločitev, da Iran in njegov sporni jedrski program predajo v obravnavo Varnostnemu svetu ZN in jo ocenil kot prenagljeno. S tem je namignil, da si ZDA preveč želijo to vprašanje iztrgati iz rok Mednarodni agenciji za jedrsko energijo (IAEA).
Lavrov je v televizijskem pogovoru dejal, da gre v tem primeru za poskus, da bi IAEA svetu predstavili kot nesposobno, da bi vplivala na Iran. "Ta korak je škodljiv in na tak način se ne da rešiti nobenega vprašanja. Nočemo biti tisti, ki bi opominjali na to, kdo je imel prav in kdo ne v primeru Iraka, čeprav je odgovor očiten," je še dodal Lavrov.
Kitajska: Možnost diplomatske rešitve
Kitajska pa je ponovila, da še vedno obstaja možnost diplomatske rešitve iranskega vprašanja, in Teheran pozvala naj sodeluje z IAEA. "Mislimo, da je še prostor za rešitev vprašanja skozi pogajanja. Vse strani bi zato morale okrepiti diplomatske dejavnosti in konstruktivno rešiti problem," je v Pekingu povedal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Čin Gang.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.