Po razkritju zavarovalniške goljufije, v kateri si je 21-letna Slovenka odrezala roko, smo pobrskali za podobnimi primeri, ki so se v preteklosti zgodili v naši bližini, pa tudi čez lužo. Med najpogostejšimi zavarovalniškimi prevarami je prirejanje avtomobilskih nesreč, hlinjenje poškodb in nameno podtikanje požarov na nepremičninah, nekaj zgodb pa je precej ekstremnih. Da bi od zavarovalnic pobrali denar, so ljudje očitno pripravljeni storiti marsikaj. Tudi uprizoriti lastno smrt.
Primera, še najbolj podobna slovenskemu, prihajata iz Španije. Da bi dobil dva milijona evrov zavarovalnine, si je 42-letni španski državljan leta 2007 odrezal desno roko. Enajstim različnim zavarovalnicam se je zlagal, da je doživel prometno nesrečo. A strokovnjaki so ugotovili, da je roka odrezana preveč natančno, da bi bila to posledica prometne nesreče.
"Več stvari se ni ujemalo," je povedal Jose Luis Nieto, predsednik ene od španskih agencij za preiskovanje nesreč. "Trdil je, da mu je roko odrezalo, ko je avto zapeljal s ceste po bregu navzdol, a ko smo rekonstruirali nesrečo in ugotovili, s kakšno hitrostjo je avtomobil peljal, se je izkazalo, da takšna poškodba realno ni bila mogoča. Poleg tega so rentgenski posnetki pokazali, da je bila roka odrezana prenatančno, s povsem ravnim in čistim rezom, ne da bi bila prizadeta kost, kar je pri prometnih nesrečah praktično nemogoče."
Preiskovalci so ugotovili, da je moški nesrečo zrežiral, imel pa je vsaj enega pomagača. Ta mu je pomagal tako pri rezanju roke kot pri premiku avtomobila. Izkazalo se je, da sta avto porinila po bregu navzdol, odrezano roko pa nastavila pod voznikov sedež.
Moški se je za prevaro odločil zaradi finančnih težav, grozilo mu je, da bo izgubil hišo. Zaradi goljufije je moral v zapor za štiri leta, plačati pa je moral tudi denarno kazen.
Podoben primer se je zgodil leto prej v Valencii, ko si je moški sam odrezal roko nad komolcem, da bi od zavarovalnice dobil 600.000 evrov. Trdil je, da se mu je zgodila nesreča z električno žago, a ga je policija prav tako ujela na laži.
Avstrijec si je odrezal nogo in jo vrgel v peč
Leta 2012 si je 56-letni Avstrijec Hans Url, ki je kot brezposelnik od države prejemal denarno podporo, na krožni žagi odrezal nogo. Da mu je zdravniki ne bi mogli prišiti nazaj, jo je vrgel v peč.
"Njegovo dejanje je bilo dobro premišljeno. Počakal je, da sta sin in žena zapustila hišo in je ostal sam. Nato si je levo nogo odrezal nad gležnjem, jo vrgel v peč in sam poklical rešilca," je povedal tiskovni predstavnik policije Franz Fasching.
A stvari so se zapletle. Zaradi izgube krvi je skoraj umrl, potem ko so ga s helikopeterjem prepeljali v bolnišnico v Graz, so ga dali v umetno komo. Noga je bila res preveč ožgana, da bi mu jo lahko prišili nazaj.
Načrte so mu pokvarili tudi na Zavodu za zaposlovanje, kjer so ga kljub nesreči še naprej pošiljali na intervjuje za službo, češ da njegova poškodba ni tako huda, da bi lahko ostal brezposeln in še naprej prejemal podporo.
Nori Rusi, ki namenoma stopajo pred avtomobile
Še bolj bizarne so zgodbe prirejanja prometnih nesreč v Rusiji, kjer ima skoraj vsak avtomobil nameščeno kamero. Novinarji Al Jazeere so govorili z motoristom, ki je pojasnil logiko za tem – kamera vas razbremeni lažnih obtožb. Prva težava so koruptivni policisti, ki po svoje krojijo cestnoprometna pravila in sprejemajo podkupnine. Druga težava so vozniki, ki se namenoma zaletijo ali pa po nesreči pobegnejo, zavarovalnice pa se izogibajo plačilu denarja, češ da ni dovolj dokazov. Tretji in najbolj bizaren razlog pa so ljudje, ki namenoma stopijo pred avtomobil, da bi jih ta poškodoval, oni pa bi nato od zavarovalnice dobili denar.
Zadeva seveda ni omejena samo na Rusijo, a zahvaljujoč kameram v avtomobilih od tam obstaja precej videoposnetkov takih norih dejanj.
Moški, ki je vstal od mrtvih
Javnosti eden najbolj poznanih primerov zavarovalniške goljufije je Britanec John Darwin – nekdanji učitelj in paznik, ki je leta 2002 uprizoril lastno smrt v nesreči s kanujem, pet let pozneje pa, tako rečeno, vstal od mrtvih.
Darwin je s kanujem izginil 21. marca 2002 v Hartlepoolu. Kot pogrešanega so ga prijavili sodelavci in stekla je obsežna iskalna akcija. Reševalci so na območju iskanja v in ob Severnem morju, velikem kar 160 kvadratnih kilometrov, našli samo veslo, za njim pa je izginila vsaka sled. 22. marca so našli še razbitine kanuja. Morje je bilo v času njegovega izginotja izjemno mirno in reševalcem ni bilo jasno, kako se je nesreča v takšnih razmerah sploh lahko zgodila. Njegova užaloščena žena Anne je od zavarovalnice dobila 160.000 evrov, s katerimi je odplačala hipoteko na hišo, in še dodatnih 29.000 evrov.
Darwin je dve leti na skrivaj živel v sosednji hiši, leta 2004 sta se odločila preseliti na Ciper. Pridobil je nov potni list z lažnim imenom John Jones, a s pravim naslovom. Usodno napako pa sta zakonca storila dve leti pozneje, ko sta začela prodajati svoj dom, odšla v Panamo in dovolila, da ju je med kupovanjem nepremičnine fotografiral nepremičninski agent, ki je fotografijo pozneje objavil na spletu.
Leta 2007 so panamske oblasti spremenile zakonodajo in za izdajo viz začele preverjati podatke pri policiji. Darwinova sta vedela, da ju bodo z njegovim lažnim imenom ujeli, zato sta se odločila, da se bosta raje vrnila v Veliko Britanijo.
In res, Darwin je decembra 2007 vkorakal na policijsko postajo v Londonu in trdil, da je izgubil spomin. Žena je ob njegovi vrnitvi odigrala presenečenje in veselje. A policija je takrat že sumila, da gre za prevaro, saj je njegova žena v času, ko bi morala biti užaloščena vdova, prodajala njun skupni dom, načrtovala selitev v Panamo, tja pa je nakazovala tudi velike vsote denarja. Zadnji žebelj v krsto jima je zabila še omenjena fotografija iz Paname, ki jo je objavil Daily Mirror. Posredoval jim jo je naključni bralec, ki je v Google image search vtipkal "John", "Anne" in "Panama". Sledila je aretacija, tako John kot Anne sta bila obsojena na šest let zaporne kazni. BBC je nato po resničnih dogodkih posnel televizijsko dramo Canoe Man.
Za denar so ubijali konje
V ZDA je med sedemdesetimi in devetdesetimi leti potekala obsežna zavarovalniška goljufija, v sklopu katere so ubijali drage tekmovalne konje.
Gre za enega največjih škandalov v konjeniškem športu. Lastniki so konje, večinoma tiste, ki so tekmovali v preskakovanju ovir, ubili, njihovo smrt prikazali kot bolezen ali nesrečo, od zavarovalnic pa pobrali denar. Število ubitih konjev naj bi se gibalo med 50 in 100.
V luči škandala je 17. februarja 1977 izginila ameriška multimilijarderka in dedinja Helen Brach, ki je bila velika zagovornica živali. Domneva se, da so jo vpleteni v prevaro ubili, ker je zagrozila, da jih bo razkrila.
Preiskava FBI se je končala tako, da je na zatožno klop sedlo 36 ljudi, 35 jih je bilo obsojenih. Izginotje in umor Bracheve nikoli ni bilo popolnoma raziskano, čeprav je ena oseba tudi v povezavi s tem končala v zaporu.
Požig hiše, kraja umetnin in 50 namernih padcev
John Magno, poslovnež iz Toronta, je leta 2011 najel nekoga, da je podtaknil požar v njegovem podjetju. A stvari so se obrnile na huje, ko je požar ušel izpod nadzora, v njem je umrla ena oseba, gasilci pa so morali z območja evakuirati številne družine. Magno je zaradi goljufije in nenaklepnega umora dobil 12 let zaporne kazni.
Okulist Steven Cooperman iz Los Angelesa je leta 1992 uredil, da so mu iz hiše, medtem ko je bil on na počitnicah, ukradli dragoceni sliki Picassa in Moneta. Dobil je dobrih 15 milijonov evrov zavarovalnega denarja. Policisti so leta 1997 slike odkrili v skladišču v Clevelandu, hrbet pa mu je obrnil tudi nekdanji odvetnik, ki je na sodišču pričal, da sta slike "ukradla" sama. Julija 1999 je bil obsojen na tri leta zaporne kazni.
Naslov kraljice nesreč in padcev pa si zagotovo zasluži Isabel Parker iz New Jerseya. S kar 49 različnimi primeri padcev v različnih trgovinah in na ulicah je zaslužila več kot 440.000 evrov. Leta 2004, ko je bila stara 72 let, jo je sodnik obsodil na šest mesecev zaporne in 12 let pogojne kazni.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.