McLaughlin, ki je letos poleti začasno nasledil direktorja Georgea Teneta, se je za odstop po 32 letih službovanja v agenciji odločil, kot je sam dejal, zaradi "povsem osebnih razlogov" in ker je čas, da se posveti tudi drugim izzivom. Poznavalci sicer pravijo, da je McLaughlin odstopil zaradi vse večjih nasprotij znotraj Cie, ki so izbruhnili v zadnjih tednih, ko je vodenje agencije prevzel novi direktor Porter Goss, McLauglin pa naj bi bil tudi tarča vse ostrejših kritik.
Kot menijo nekdanji predstavniki agencije, naj bi do sporov prišlo zato, ker naj bi novi direktor Cie v delo agencije skušal vnesti nekatere spremembe. Goss, nekdanji vodja odbora predstavniškega kongresa za obveščevalne dejavnosti, sicer republikanec iz Floride, ki je v 60. letih minulega stoletja delal za Cio, je namreč na agencijo kmalu po prihodu na Cio septembra letos pripeljal štiri sodelavce iz odbora, kar je vznejevoljilo zaposlene.
Cia kritizirala zakonodajo
Napetosti pa so se začele že mnogo prej. Visoki predstavniki Cie na čelu s Tenetom so namreč ostro kritizirali zakonodajo, ki jo je v luči boja proti terorizmu potrdil Gossov odbor, nato pa še predstavniški dom, v njej pa je bilo moč zaslediti mnenje, da direktorat za operacije agencije "potrebuje popravilo". Zakonodaja tudi opozarja, da utegne brez nujnih sprememb oddelek agencije za skrivne operacije, sicer njen paradni konj, postati "napihnjena administracija, ki ne bo sposobna zagotoviti niti najmanjšega uspeha".
Tako naj bi ukrepi novega direktorja in njegovih sodelavcev pošteno vznemirili zaposlene na agenciji. Po poročanju današnje izdaje časnika Washington Post naj bi namestnik direktorja operacij Stephen Kappes v petek po napetem sestanku na sedežu te obveščevalne agencije prav tako oddal odstopno izjavo. Goss in drugi predstavniki Bele hiše naj bi sicer Kappesa pozvali, naj čez konec tedna premisli o svoji odločitvi, še piše časnik, ki dodaja, da naj bi o odhodu razmišljali še nekateri drugi predstavniki agencije.