Če se pri nekaterih državnih projektih, vrednih več sto milijonov evrov, pri nas soočamo s težavami in aferami, nanje niso imune niti milijardne naložbe drugod po Evropi.
Španska mornarica je bila tako prisiljena v svojem glavnem pomorskem oporišču tako poglobiti dno kot podaljšati pomol, da bo lahko sprejelo novo pridobitev, 3.000 ton težko in 81 metrov dolgo podmornico tipa S-80 Plus, piše The Guardian.
Najprej pretežka, po preoblikovanju pa predolga
Prve težave pri izdelavi podmornice so se začele že leta 2013, ko so ugotovili, da je pretežka za plutje. S preoblikovanjem so jo naredili lažjo in težo prerazporedili na dodatnih deset metrov dolžine. A to zdaj pomeni, da je predolga za podmorniški pomol v vojaški bazi v pristanišču Cartagena. Ocenjeni stroški prilagoditve pomola so ocenjeni na 16 milijonov evrov.
Španska vlada bo odobrila dodatna sredstva v višini 17 milijonov evrov, s čimer bo vrednost presegla milijardo evrov na vsako od štirih predvidenih novih podmornic, kar je več kot dvakrat več od prvih napovedi.
Piker namestnik ruskega veleposlanika ZN: Kako je v moderni mornarici to mogoče?
Ob branju poročila o španskih težavah je namestnik ruskega veleposlanika pri Združenih narodih Dmitri Poljanski tvitnil: "Zanimiva veriga napačnih izračunov. Nikoli si nisem mislil, da je kaj takega v moderni mornarici mogoče."
Nova socialistična španska vlada se je odločila, da raje odobri dodatna sredstva kot ustavi celotni projekt. Obrambna ministrica Margarita Robles ob tem priznava, da je v projektu veliko pomanjkljivosti.
Gradnja podmornice je bila sprva predvidena v letu 1999, torej kar 15 let prej, preden so se pojavile težave s težo. Nek španski uradnik pravi, da je takrat nekdo napačno postavil decimalno vejico, a nihče "tega ni opazil pri pregledu izračunov". Ta napaka naj bi stala 14 milijonov evrov. Inženirji so nato ugotovili, da jo lahko odpravijo s podaljšanjem plovila.
Sistem AIP namesto s prvo šele s tretjo podmornico
A pojavljajo se tudi dvomi v predviden pogonski sistem AIP (air independent propulsion), ki plovilom omogoča delovanje brez dostopa do kisika iz ozračja, z njim pa bi naj podmornica ostala pod vodo tudi dva tedna skupaj.
Špansko obrambno ministrstvo se je odločilo za sistem, ki bi lahko proizvajal vodik iz bioetanola, njegov razvoj pa je naročilo španskim podjetjem Tecnicas Reunidas in Abengoa. Nekateri vojaški viri sedaj zagotavljajo, da se projekt, kljub napakam, uspešno zaključuje.
Da bi se izognili nadaljnjim zamudam, so predvideli, da se bo AIP vgradil šele od tretje podmornice naprej (S-83), katere dostava mornarici je predvidena za marec 2026, medtem ko bosta prvi dve (s predvideno dostavo 2022 in 2024) najprej upravljali z dizelskim pogonom in bo sistem AIP vključen ob prvi prenovi konec naslednjega desetletja.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.