900 nemških policistov je v sredo dopoldne vdrlo v 40 stanovanj in pisarn v Berlinu, Brandenburgu, Hamburgu, Schleswig-Holsteinu, Bremnu in Niedersachsnu. Kot so sporočili, naj bi prostore uporabljali levičarski skrajneži.
Policija išče 21 nasprotnikov nepravične globalizacije, ki naj bi ustanovili teroristično skupino, ki načrtuje napad na udeležence vrha sedmih najrazvitejših držav sveta in Rusije (G8), ki bo potekal junija v nemškem Heiligendammu. "Zadeva je resna, saj ne gre za skupino razgrajačev, temveč za skupino, ki se ukvarja s terorizmom,“ je sporočil predstavnik policije. Osumljenci so še vedno na prostosti.
Proti večeru in ponoči v sredo pa so ulice večjih nemških mest preplavili številni demonstranti, ki se s preventivni ukrepi policije niso strinjali. Največ, kar 3000 ljudi, se je zbralo v Berlinu. Razjarjeno množico je krotilo 570 policistov. Okoli 2000 nasprotnikov vrha G8 pa se je zbralo v Hamburgu. Protestniki so se sicer zbrali še v Leipzigu, Göttingnu, Hannovru, Giessnu, Marburgu, Kölnu, Mannheimu in Rostocku.
Demonstracije so potekale mirno. Do manjših incidentov je prišlo le v Hamburgu, kjer se je približno sto protestnikov spopadlo s policijo. Vanje so metali steklenice in goreče predmete. Policija je postavila barikade in poskušala množico razgnati z vodnimi topovi.
Nemške oblasti so zavrnile namigovanja, da z racijami želi preprečiti protest med vrhom G8. "To ne drži. Nič nimamo proti protestom. Poskrbeti pa moramo, da ne bo prišlo do nasilnih spopadov in terorističnih napadov,“ je povedal predstavnik policije.
O policiji naj razpravlja tudi parlament
Na policijske akcije so se ostro odzvali predstavniki levičarskih gibanj in strank. Mednarodno gibanje proti globalizaciji Attac je racije obsodilo kot "poskus kriminalizacije vseh nasprotnikov G-8". Predsednica Zelenih Claudia Roth je ravnanje policije označila za "nesorazmerno" in zahtevala, da o njem razpravlja tudi nemški parlament. Podpredsednica poslanskega kluba Levih Petra Pau je policiji očitala "ravnanje v slogu ostrostrelca" in "preventivno kriminalizacijo". Berlinski mestni svetnik za notranje zadeve Ehrhart Körting je izrazil zaskrbljenost, da bodo na slab glas prišle demonstracije proti vrhu G-8. "Ne smemo metati v isti koš velikega števila ljudi, ki stavijo vprašanja, in malega števila kriminalcev."
Konservativni politiki in predstavniki policije so zagovarjali racije. "Vse več je informacij, da bi na vrhu lahko prišlo do terorističnih napadov," je dejal predsednik nemškega sindikata policistov Konrad Freiberg. Vodilni politik krščansko demokratske unije (CDU) Wolfgang Bosbach se je postavil policiji v bran. "Treba je zagotoviti varnost 15.000 obiskovalcev vrha," je izjavil. "Ko je šlo za akcije proti desničarskim ekstremistom še nikoli nisem slišal, da bi kdo opozoril na načelo sorazmernosti," je Bosbach levici očital uporabo dvojnih meril.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.