V napadu z granatami in dvema avtomobiloma bombama je bilo poleg 44 ameriških vojakov ranjenih še 12 zapornikov, oborožen spopad med ameriškimi vojaki in uporniki, ki je sledil napadu, pa je trajal okoli 40 minut. "To je bil očitno zelo dobro načrtovan in velik napad," je dejal predstavnik ameriške vojske Adam Rondeau. Odgovornost za napad na zloglasni zapor je na neki islamistični spletni strani prevzela teroristična skupina jordanskega skrajneža Abuja Musaba al Zarkavija.
Predstavniki ameriške vojske sicer ugotavljajo, da se skupno število uporniških napadov v Iraku sicer zmanjšuje, vendar pa se uporniki osredotočajo na večje in bolje organizirane operacije.
Poleg tega pa je v Iraku življenje izgubil tudi neimenovani ameriški vojak. Člana ameriških marincev je med bojno operacijo ubila eksplozija bombe v mestu Hadita, že pred tem pa so bili po navedbah zdravnikov v spopadih med ameriškimi silami in uporniki v tem mestu ubiti trije civilisti.
Hasani predsednik parlamenta
Iraški zakonodajalci so medtem za predsednika parlamenta imenovali sunitskega kandidata Hadžima al Hasanija, ki je postal prvi predsednik prvega svobodno izvoljenega parlamenta v državi po volitvah 30. januarja.
Hasani, ki je bil v prehodni iraški vladi minister za industrijo, je zmagal med petimi kandidati. Njegova namestnika naj bi bila Kurd Arif Tajfur in šiit Husein al Šahristani.
Hasanija so lani sicer izključili iz Islamske stranke, ko se je stranka odločila izstopiti iz prehodne vlade Ijada Alavija zaradi ameriške ofenzive na Faludžo. Hasani, ki se je sicer upiral temu, da bi zapustil mesto ministra za industrijo, je na glasovanju dobil 215 glasov podpore v sicer 275-članskem parlamentu. Al Šahristani je dobil 157 glasov podpore, Tajfur pa 96 glasov. Zasedanja se sicer niso udeležili vsi poslanci, tako da je glasovalo le 241 parlamentarcev.
Zadnja seja parlamenta, ki je potekala v torek, je sicer propadla in se je končala s prerekanjem in obtoževanjem. Vsi kandidati za predsednika parlamenta so suniti.