V indoneziji sta davi eksplodirali dve bombi, ki sta v smrt potegnili 22 oseb, 57 pa jih je bilo ranjenih. Ker sta se napada zgodila na trgu mesta Tentena na vzhodu države, kjer je večina prebivalstva krščanske veroizpovedi, so se zopet pojavili strahovi pred verskimi spopadi. Na tem območju je leta 2001 v spopadih med muslimani in kristjani umrlo 2000 oseb.
Današnji napad so tamkajšnje oblasti označile za enega hujših napadov v tej državi. V času napada je bil trg, ki leži v središču mesta, natrpan z ljudmi. “Že zdaj je 22 ljudi umrlo, 57 oseb pa je ranjenih, med njimi sta dva policista. Število žrtev še lahko naraste. Motiv za napad sicer še ni znan, vendar pa je jasno, da sta bombni eksploziji imeli za cilj poslabšanje varnostne situacije na območju,” je povedal predstavnik policije in dodal, da je druga eksplozija odjeknila 15 minut za prvo.
Tiskovni predstavnik indonezijske policije Anang Budiharjo je sporočil, da med ranjenimi ni tujcev, značilnosti napada pa naj bi kazale na delo Azaharija Husina, pobeglega malezijskega izdelovalca bomb, ki je osumljen sodelovanja s skrajno islamistično organizacijo Džamaja Islamija. "Ne trdim, da je to delo Azaharijeve skupine, vendar pa obstaja možnost, da je Azahari, ki je že dalj časa na prostosti, v tem delu Indonezije izuril nove člane," je izjavil Budiharjo.
O vpletenosti Džamaje Islamije pa je v Džakarti že podvomil strokovnjak za varnost Ken Conboy. Po njegovih besedah je vprašljivo, ali bi ta skrajna organizacija zares izbrala tako oddaljen cilj. Po Conboyjevem mnenju je bolj verjetno šlo za neobičajno nasilen izraz že dalj časa trajajočih medverskih sporov med muslimani in kristjani na otoku Sulavesi.
Varnostne sile še vedno preiskujejo, kakšni bombi sta odjeknili in kako so jih teroristi sprožili. Za zdaj je znano le, da je bila druga eksplozija veliko močnejša od prve.
Več kot 90 odstotkov indonezijskega prebivalstva predstavljajo muslimani. Na vzhodu pa sta religiji približno enako zastopani. Zahodne države že dalj časa svarijo pred nevarnostjo terorističnih napadov na tem območju. ZDA je iz Indonezije celo odpoklicala svojega diploma. V tem napadu med žrtvami in ranjenimi naj ne bi bilo turistov oziroma državljanov drugih držav. Za večino napadov na zahodne cilje v Indoneziji je odgovorna skupina Džamaja Islamija. V napadu na diskoteko na otoku Bali leta 2002 je umrlo več kot 200 oseb, v napadu na avstralsko ambasado lani pa 10 oseb.