Po poročanju očividcev so streljanju, ki je prihajalo z zahodnega brega reke Tigris, kjer se v nekdanjih prostorih Sadama Huseina nahaja sedež ameriške uprave, sledilo več eksplozij v bližini omenjenega urada v središču prestolnice. Ameriška vojska je sporočila, da v napadu ni bilo ranjenih ali mrtvih. Iz Washingtona pa so sporočili, da sedež ameriške uprave v Bagdadu ni utrpel škode.
ZDA ostajajo v Iraku
Bela hiša je dan po sestrelitvi ameriškega helikopterja, v katerem je umrlo 16 vojakov, ranjeno pa jih je bilo več kot 21, sporočila, da so ZDA kljub najnovejšemu nasilju neomajno odločene ostati v Iraku. Predsednik George Bush je v govoru v ameriški zvezni državi Alabama v odzivu na nedeljski napad poudaril, da ne bodo ZDA nikdar zbežale od spora v Iraku.
Prejšnji teden je bil glede števila mrtvih v Iraku – tako na strani koalicijskih sil kot med civilisti – izredno grozljiv, je izjavil tiskovni predstavnik britanskega premiera Blaira ter ob tem ostro obsodil nedeljski napad na helikopter.
Ameriška administracije je prepričana, da so za sestrelitev helikopterja chinook v bližini Faludže krivi teroristi, ki ubijajo tako predstavnike koalicijskih sil kot nedolžne civiliste. Tiskovni predstavnik Bele hiše je ob tem poudaril, da sta ameriška volja in odločnost neomajna ter da bodo vojaške sile v Iraku ostale, dokler bo to potrebno. Ameriški demokrati so nedeljski napad sicer označili kot novo ponazoritev slabega povojnega načrtovanja.
Preživele vojake prepeljali v Nemčijo
Vojaki, ki so preživeli nedeljski napad, so v ponedeljek zjutraj prispeli v ameriško letalsko oporišče Ramstein v Nemčiji, 16 med njimi pa se jih sedaj zdravi v največji ameriški vojaški bolnišnici izven ZDA Landstuhl. Kot je sporočila zdravnica pri ameriški vojski Rhonda Cornum, se 11 vojakov, med katerimi jih je pet v kritičnem stanju, zdravi na oddelku za intenzivno nego.
Šiiti jezni na Američane
Vplivni šiitski voditelj Mohamed Taki al Modarisi je medtem ameriški civilni upravi v Iraku očital, da se le odziva na dogodke in je brez dejanske usmeritve, zato ji morajo pri opravljanju zastavljenih nalog pomagati Iračani sami. "Ameriško vodstvo zgolj reagira na dogodke in nima dejanskega načrta, zato vam moramo mi pomagati pri izvajanju mehanizmov, ki ste jih vi predvideli," je arabski časnik Al Hajat v nedeljo citiral izjavo šiitskega verskega voditelja v Kerbali. K omenjenim mehanizmom spadata med drugim dokončanje nove iraške ustave in izvedba svobodnih volitev, ki sta po mnenju al Modarisija bistveni za zagotovitev varnosti v državi. Al Modarisi je še pojasnil, da je po mnenju šiitov okupacija Iraka posledica izrednih razmer in se mora čimprej končati.
Zaradi preiskave ubili sodnika
Na območju Nadžafa so neznanci v ponedeljek ugrabili in nato umorili iraškega sodnika, ki je preiskoval primere visokih predstavnikov strmoglavljenega režima Sadama Huseina, Muhana Džabra Al-Šuvailija, je sporočil generalni tožilec v Naždafu Aref Aziz. Tudi slednji je bil po lastnih navedbah ugrabljen, a so ga nato izpustili. V napadu na vojaški konvoj blizu mesta Samara severno od Bagdada pa je bil po navedbah očividcev ranjen ameriški vojak.
V bombnem napadu na visokega predstavnika province Dijala je bil ubit iraški civilist, še 15 ljudi pa je bilo ranjenih. Namestnik guvernerja Akil Hamed v napadu ni bil poškodovan. Eksplozivna naprava je eksplodirala v trenutku, ko se je mimo peljal konvoj vozil z namestnikom guvernerja regije Muaskar Saad, ki leži blizu Bakube, glavnega mesta province Dijala, 60 kilometrov severovzhodno od Bagdada.
V nedeljo zvečer je bil umorjen politični predstavnik četrti Kark v iraški prestolnici Mustafa Zaidane Al-Kalifa, ki je bil na položaj imenovan v dogovoru s koalicijskimi silami. Estonske sile pa so v Tallinnu sporočile, da so bili v nedeljo v granatnem napadu v Bagdadu ranjeni štirje estonski vojaki.