Tujina

Napad na študente

Bagdad, 06. 12. 2005 11.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Med študenti policijske akademije v Bagdadu sta se razstrelili samomorilski napadalki in ubili 36 ljudi.

Ženski z razstrelivom za pasom sta vstopili v učilnico policijske akademije in se razstrelili. V napadu je umrlo 36 študentov, rajenih je več kot 70 ljudi.

Gre za enega hujših samomorilskih napadov v zadnjih tednih.

Sadam Husein pozorno spremlja sojenje
Sadam Husein pozorno spremlja sojenje FOTO: Reuters

Skrita priča opisala mučenje

Nekdanjemu iraškemu diktatorju in njegovim sedmim sodelavcem, med katerimi sta nekdanji iraški podpredsednik Taha Jasin Ramadan ter Huseinov polbrat in svetovalec Barzan Ibrahim Hasan, za zdaj sodijo zgolj za pokol 143 prebivalcev šiitske vasi Dudžail leta 1982, saj je to edini primer, za katerega so zaključili preiskavo. Osmerici v zvezi z dogodki v omenjeni vasi 60 kilometrov severno od Bagdada očitajo "usmrtitev 143 državljanov, odvzem svobode 399 družinam ter uničenje domov in zemlje". V tem kraju je bil Husein tarča poskusa atentata, maščeval pa se je s pobojem vseh prebivalcev.

V nadaljevanju sojenja strmoglavljenemu iraškemu voditelju Sadamu Huseinu in njegovim sedmim nekdanjim sodelavcem na posebnem sodišču v Bagdadu je pričala ženska, katere identitete zaradi varnostnih razlogov niso razkrili. Huseinova obramba se je zato pritožila.

Skrita priča je pričala o mučenju, ki so ga ona in še nekatere ženske preživljale med prestajanjem štiriletne zaporne kazni. Zlorabe, ki so jih zagrešili privrženci Huseinovega režima, je označila kot najgrozovitejše.

Aretirali so jo ob poskusu umora Huseina v vasi Dudžail, ko je bila stara 16 let. V zaporu so jo slekli do golega in pretepali po podplatih ter mučili z elektrošoki, je pripovedovala. Na sodnikovo vprašanje, ali je bila tudi žrtev spolnega nasilja, je odgovorila, da ni hujšega kot pretepanje in mučenje, ki ga je prestala.

Priča je še povedala, da med prestajanjem kazni ni imela dostopa do sodnika ali odvetnika ter da je bilo podobnega ravnanja v zaporu deležnih še 85 družin iz Dudžaila, vključno s 14 njenimi sorodniki. Sodnik je pričo sicer opozoril, da se njeno pričanje razlikuje od lanskega, ki, kot je dejal, ni vsebovalo toliko podrobnosti.

Sadam Husein
Sadam Husein FOTO: Reuters

Zaradi varnosti skrita identiteta

Priče na sojenju imajo možnost, da ne razkrijejo svoje identitete, če menijo, da je to potrebno za zaščito pred morebitnim maščevanjem Huseinovih privržencev. Prvi dve priči - dva moška, ki sta pričala v ponedeljek - sta sicer dovolila, da se tako njuni imeni kot tudi podobi razkrijeta svetu. Ženski, ki je pred sodiščem nastopila danes, pa so spremenili glas, kar naj bi pomagalo prikriti njeno identiteto. Toda po pritožbi obrambe, da pričanje ni razumljivo, so aparate za spremembo glasu izklopili in zagovornikom - ne pa tudi ljudem na galeriji za obiskovalce in novinarjem - dovolili slišati njen resnični glas.

Drama na sojenju v ponedeljek

V Iraku so na dveh ločenih lokacijah odkrili trupla skupno 20 moških, ki so jih neznanci vklenili in ustrelili. Kot je sporočila policija, je enajst trupel našla ameriška vojska v bližini mesta Rutba na zahodu Iraka, devet trupel pa so odkrili iraški policisti v vasi Džarf al Sahr kakih 60 kilometrov južno od Bagdada.

V ponedeljek se je na sodišču odvilo več kaotičnih prizorov. Med drugim je Husein utišal Ahmeda Hasana Mohameda - medtem ko je ta v solzah pričal o grozovitih mučenjih in usmrtitvah v Dudžailu - z besedami: "Ne prekinjaj me sin. V primeru, da bo kdo kdaj koli ugotovil, da je Sadam Husein položil roko na kakšnega Iračana, potem je vse, kar je povedala ta priča, resnično." Poleg tega je Husein sodišču dejal, da "bi rad, da pričo pregleda neodvisna zdravniška institucija".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10