Ameriški kriminalisti preiskujejo torkov teroristični napad na Manhattnu v New Yorku, v katerem je umrlo osem ljudi (šest na licu mesta, dva pa pozneje), še enajst je huje poškodovanih. Štirje od njih so v kritičnem, a stabilnem stanju.
Moški je z najetim poltovornjakom zapeljal na priljubljeno kolesarsko stezo in sprehajalno pot ob reki Hudson, v bližini Svetovnega trgovinskega centra (WTC). Med svojim morilskim pohodom je za seboj v razdalji 14 ulic pustil trupla, ranjence in polomljena kolesa ter paniko, z divjanjem je nadaljeval po ulici Chambers, kjer je trčil v majhen šolski avtobus in ranil še dve odrasli osebi in dva otroka. Nato je izstopil iz razbitega vozila, tekal naokrog z zračno pištolo in pištolo za paintball v rokah ter se v arabskem jeziku drl "Bog je velik". Policija ga je ustrelila v trebuh, a je preživel, v bolnišnici prestal operacijo, zdaj pa se bo moral soočiti s posledicami svojega dejanja.
Kmalu po napadu je v javnost prišel posnetek osumljenca, ko je zapustil avtomobil in naokoli tekel z lažnim orožjem. Iz njega je razvidna tudi njegova aretacija:
Napadalec je 29-letni priseljenec iz Uzbekistana
Osumljenec za napad je Sayfullo Saipov, 29-letnik iz Uzbekistana, ki je v ZDA na zakonit način prišel leta 2010. Zadnjih šest mesecev se je preživljal kot voznik Uberja v New Jerseyu, je po poročanju CNN potrdilo podjetje. V preteklosti naj bi ga – večinoma zaradi prometnih prekrškov – večkrat obravnavali policisti v različnih ameriških zveznih državah.
Policija ga je danes v bolnišnici že zaslišala, je potrdil John Miller, namestnik newyorškega policijskega komisarja za obveščevalne dejavnosti in boj proti terorizmu, a podrobnosti ni razkril. Eden od preiskovalcev, ki je z osumljencem na kratko govoril, je dejal le, da se je zdel "ponosen" na svoje dejanje.
Tožilstvo je zoper njega že vložilo uradno obtožnico, ki ga bremeni terorističnih dejanj in podpiranja terorizma, policija pa je potrdila, da v povezavi z napadom išče še enega Uzbekistanca, in sicer 32-letnega Mukhamadzoirja Kadirova.
Z dejanjem je izkazal svojo pripadnost IS
Policija je danes opravila tudi več hišnih preiskav – med drugim je preiskala stanovanje v mestu Paterson v New Jerseyju, kjer je moški živel s soprogo in tremi otroki, ter podjetje Home Depot, pri katerem je najel vozilo. V njem so preiskovalci našli tudi listek, na katerem je v arabščini izrazil svojo pripadnost Islamski državi (IS).
Poleg tega so preiskovalci pregledali zbrane videoposnetke in fotografije s kraja napada, pa tudi posnetke varnostnih kamer. Ugotovili so, da je osumljenec vozil zmerno in previdno, preden je zapeljal na območje za kolesarje in pešce – tam pa je močno pospešil. To po njihovih besedah dokazuje, da je točno vedel, kje bo izvedel napad.
Miller je potrdil, da je osumljenec napad pripravljal več tednov in ga je – sodeč po zapisu v vozilu – izvedel v imenu IS. Pri njem in v vozilu so poleg lažnega orožja našli tudi več nožev. Po njegovih besedah ima moški povezave z ljudmi, ki jih preiskujejo, nikoli pa sam ni bil predmet preiskave FBI.
Mlad policist, ki je napadalca ustavil, skromno pravi, da ni junak
Policistu, ki je Saipova ustavil s strelom v trebuh, je ime Ryan Nash. Star je le 28 let. S partnerjem sta bila v okolici bližnje šole, ko sta prejela obvestilo o napadu. Ko je Nash videl napadalca z orožjem, za katerega takrat še ni vedel, da je lažno, ga je ustrelil.
Zdaj pa je preveč skromen, da bi samega sebe imel za heroja, je o njem povedal James O'Neill iz newyorške policije. "Mislim, da ne bi mogli najti bolj skromnega bitja od njega. Funkcijo policista opravlja šele pet let, a to je storil za svoje mesto, za svojo državo."
Trump za teroristični napad obtožil demokrate
Ameriški predsednik Donald Trump je napadalca označil za "bolnega in zmešanega". Imenoval ga je "žival" in povedal, da razmišlja o tem, da bi ga poslal v zloglasni zapor Guantanamo. Pozneje je za napad obtožil demokrate in njihovega voditelja v zveznem senatu Chucka Schumerja, ker naj bi bili odgovorni za potrditev posebnega programa za izdajo dovoljenja za delo in bivanje tujcem na podlagi loterije. Program na leto z žrebom podeljuje dovoljenja za delo in bivanje 50.000 tujcem iz držav, iz katerih v ZDA ne prihaja veliko priseljencev.
Na napad se je odzval tudi guverner zvezne države New York Andrew Cuomo, ki je Saipova označil za izprijenega strahopetca. Dejal je, da je bil povezan z IS, radikaliziral pa se je v ZDA. "Dokazi kažejo – a poudarjam, da preiskava traja šele nekaj ur – da se je za IS in skrajne islamske taktike začel zanimati šele po svojem prihodu v ZDA," je dejal.
Tudi župan New Yorka Bill DeBlasio je napad na dan priljubljenega ameriškega praznika "Halloween" označil za "posebej strahopetno teroristično dejanje". Prepričan je, da je šlo za dejanje enega samega terorista, saj da ni dokazov, da je bi bil del kakšne širše mreže.
Papež Frančišek je obsodil nedavne teroristične napade po svetu, vključno s tem v New Yorku. "Teroristični napadi v minulih dneh v Somaliji, Afganistanu in včeraj v New Yorku me žalostijo," je dejal med angelovim čaščenjem v Baziliki svetega Petra. Vernike je pozval, naj boga v molitvi prosijo, da "spreobrne srca teroristov ter svet osvobodi sovraštva in morilske norosti, ki božje ime izkorišča za razširjanje smrti". Dodal je, da moli za žrtve in njihove družine.
Uzbekistan ponudil ZDA pomoč pri preiskavi napada v New Yorku
Uzbekistanski predsednik Šavkat Mirzijojev je ameriškim oblastem že ponudil pomoč pri preiskavi terorističnega napada. Ameriškemu kolegu Trumpu je ob tem izrekel sožalje.
"Uzbekistan je pripravljen uporabiti vse sile in sredstva, da bi pomagal pri preiskavi tega terorističnega dejanja," je v izjavi, objavljeni na spletni strani uzbekistanskega zunanjega ministrstva, dejal Mirzijojev.
Identitete ali narodnosti napadalca sicer ni potrdil, je pa poudaril, da Uzbekistan obsoja sleherno obliko ekstremizma in terorizma. "Za ta neusmiljeni in zelo krut zločin ni mogoče najti opravičila," je dejal.
Uzbekistan, nekdanja sovjetska država v srednji Aziji s pretežno muslimanskim prebivalstvom, je postala pomemben vir rekrutov za skrajno skupino Islamska država in druge džihadistične skupine.
Kdo so žrtve?
Znane so tudi podrobnosti o žrtvah napada na Manhattnu. Med njimi je pet državljanov Argentine – Hernan Mendoza, Diego Angelini, Alejandro Pagnucco, Ariel Erlij in Hernan Ferruchi. Umrla sta tudi dva mlada Američana in ena Belgijka. Po do zdaj znanih podatkih slovenskega zunanjega ministrstva med žrtvami ni slovenskih državljanov.
V New Yorku in okolici po napadu poostrili varnost
Parada ob noči čarovnic se je tudi po terorističnem napadu nadaljevala, s to razliko, da je bilo policistov okrog nje še več kot ponavadi. Varnostne razmere so zaostrili tudi na letališčih v New Yorku in New Jerseyju z dodatnimi kontrolami potnikov, ki so prihajali v ZDA, in njihove prtljage.
To je sicer prvi teroristični napad v mestu po 11. septembru 2001.
KOMENTARJI (431)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.