Natove zračne sile so preko noči prisilile libijske vladne sile k umiku iz svoje pozicije v mestu Misrata, vendar so Gadafijevi privrženci kljub temu danes nadaljevali z bombardiranjem območja okoli pristanišča. ''Gadafijeve sile so se umaknile z območja pristanišča, kjer so bile včeraj. Natove zračne sile so uničile 37 vojaških vozil,'' je povedal predstavnik upornikov.
''Gadafijeve sile so kljub vsemu danes zjutraj začele bombardirati območje okoli 10 kilometrov severno od mesta, znano kot območje Steel,'' je še povedal. Novinar CNN poroča, da je večina stavb poškodovanih. Priče pravijo, da so trije ljudje umrli, številni pa so ranjeni.
Gadafijeve sile so raketirale tudi center uporniškega mesta Zintan, poročajo očividci. V center mesta je po besedah očividca, ki je spregovoril za Reuters, priletelo 15 raket. Uničenih je pet hiš, smrtnih žrtev ni, nekaj otrok je utrpelo lažje poškodbe, je še dejal očividec.
Medtem pa so vodje in predstavniki 61 plemen iz cele Libije v skupni izjavi zahtevali konec vladavine Moamerja Gadafija. Izjavo predstavnikov plemen je danes objavil francoski filozof Berbard-Henri Levy.
"Soočeni z grožnjami enotnosti naše države, soočeni z manevri in propagando diktatorja in njegove družine, slovesno izjavljamo: Nič nas ne bo razdelilo," so zapisali v besedilu, ki so ga 12. aprila oblikovali v Bengaziju.
"Skupaj verjamemo v ideal svobodne, demokratične in enotne Libije," so še zapisali predstavniki plemen: "Libija jutrišnjega dne, ki jo bo zapustil diktator, bo enotna, s prestolnico v Tripoliju, in kjer bomo lahko končno vzpostavili civilno družbo po lastnih željah."
V Franciji zelo znan intelektualec Levy je postal neuraden predstavnik libijske opozicije v Parizu. Prav on naj bi s svojim pritiskom odločilno vplival na francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja, da se je odločil za francosko politično in vojaško podporo upornikom.
Levy je povedal, da so izjavo pripravili v Bengaziju, potem pa je obkrožila državo in pridobila podporo številnih plemenskih voditeljev, tudi na območjih, ki jih še vedno obvladujejo Gadafijeve sile. "Vsako libijsko pleme zastopa vsaj en predstavnik. Seznam 61 podpisov nekatera plemena zastopa stoodstotno, v drugih pa so mnenja še vedno deljena," je pojasnil Levy.
Izjavo je Levy objavil na spletni strani svoje revije La Regle du Jeu, kjer je dostopen tudi seznam lastnoročnih podpisov vodij plemen v arabščini.
Spor v italijanski koaliciji
Odločitev italijanske vlade, da bo sodelovala v letalskih napadih na Libijo, je povzročila spor v vladajoči koaliciji premierja Silvia Berlusconija. Sodelovanju v napadih namreč ostro nasprotuje koalicijska partnerica Severna liga. Njen predsednik Umberto Bossi meni, da so z odločitvijo "postali kolonija Francije".
Bossi Berlusconijevi stranki Ljudstvo svobode očita, da je z odločitvijo izpolnila zahtevo Francije. Opozoril je tudi na visoke stroške sodelovanja v vojaškem posredovanju, ki ga je Rim doslej zavračal. Poleg tega pa bo sodelovanje v letalskih napadih v državo pritegnilo nove valove beguncev, je bil kritičen.
Berlusconi se je odzval na kritiko z besedami, da razume stališče koalicijske partnerice, kljub temu pa je sodelovanje Italije v operaciji v Libiji nujno potrebno. O podpori odločitvi namerava prepričati tudi Severno ligo. Nesoglasje zaradi vojaškega posredovanja pa ne bo povzročilo razkola v vladajoči večini, je še zagotovil.
Berlusconi je že med torkovim srečanjem s francoskim premierjem Nicolasom Sarkozyjem branil odločitev vlade, da se vključi v vojaško posredovanje v Libiji. Italijanska letala bodo izvajala napade na vojaške objekte v Libiji, da bi prispevali k zaščiti civilnega prebivalstva, je poudaril Berlusconi. Sarkozy je odločitev, ki jo je italijanska vlada sporočila v ponedeljek, pozdravil.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.