Predsednik DR Kongo Joseph Kabila se je že odzval in napovedal, da bo v regijo Kivu na meji z Ruando poslal okrepitve okoli 10.000 vojakov, ki naj bi "zagotovili varnost civilistom in zadržali ruandsko agresijo". V Ruandi so novice o prestopu meje zanikali. Vdor ruandskih sil v DR Konog navajajo zahodni diplomati, ni pa povsem jasno, da je do tega res prišlo. Diplomati se pri svojih poročilih opirajo na navedbe obmejnih stražarjev, medtem ko misija Združenih narodov v DR Kongu o ruandskih vojakih na območju DR Konga ne poroča. ZN naj bi na območje že poslali več helikopterjev, ki pa niso odkrili nobenih vojakov. Prav tako ni sledu o morebitnih spopadih.
Ruanda je sicer pred dnevi zagrozila, da bo na vzhod DR Konga poslala svoje čete, kjer bi polovili hutujske upornike, ki so se tja zatekli iz Ruande. Kot so zagrozili, bodo to storili, ker več kot petmesečna kampanja ZN za razorožitev na tem območju ni obrodila sadov. Po ocenah naj bi se na območju zadrževalo od 8.000 do 10.000 hutujskih upornikov iz Ruande.
Vdor ruandskih vojakov v DR Kongo bi sicer lahko vnovič razplamtel spopad v tej državi, v katerega je bilo vpletenih šest držav centralne Afrike. Ta vojna, ki je trajala pet let, se je leta 1998 začela s podobnim vdorom ruandskih sil v DR Kongo.