Ne le na francoske politike, Tunizijci so zdaj jezni tudi na italijanske. Zakaj francoske?
Zunanji minister Ahmed Ounaies je svoj položaj prevzel 27. januarja in se odpravil na obisk v Francijo, tam pa se je sestal z zunanjo ministrico Michele Alliot-Marie. Gre za osebo, ki je v Tuniziji izredno nepriljubljena, saj je v času ljudske vstaje tedanjim oblastem in zdaj že nekdanjemu predsedniku Zinu el Abidinu Ben Aliju ponudila pomoč francoske policije pri zatrtju protestov. Ounaies je francosko ministrico hvalil kot "pravo prijateljico Tunizije" in celo dejal, da je bilo srečanje z njo kot uresničitev sanj. Doma so ga zato pričakali jezni protestniki, zato je včeraj odstopil s položaja.
Omenjena ministrica si je, medtem ko so Tunizijo pretresali protesti, tam mirno privoščila počitnice. In to z zasebnim letalom poslovneža, povezanega s strmoglavljenim predsednikom. Francoska javnost je takrat zahtevala njeno razrešitev. Francija je imela dolgih 23 let zelo dobre odnose z Ben Alijem in njegovim režimom. Francoski predsednik Nicolas Sarkozy je protestniško gibanje podprl šele, potem ko so Ben Alija že strmoglavili. Takrat mu je tudi odrekel zatočišče v Franciji.
Zakaj italijanske oblasti?
Val beguncev iz Severne Afrike proti jugu Italije ne pojenja. Policija je sporočila, da je v štirih dneh otok Lampedusa, ki je velik vsega 20 kvadratnih kilometrov, doseglo že okoli 5000 beguncev, večinoma pa so iz Tunizije. Zaradi izrednih razmer so na otoku znova odprli zbirni center, ki so ga zaprli pred dvema letoma, ljudi naj bi naselili tudi v zbirne centre na Siciliji in drugod po državi.
Uradni Rim je sicer vnovičnemu odprtju centra na otoku močno nasprotoval, ko pa je doumel, da se tam odvijajo izredne razmere, je le popustil. Center so namreč zaprli, potem ko se je zahvaljujoč sporazumom o priseljencih med Italijo, Tunizijo in Libijo število beguncev leta 2009 močno zmanjšalo.
Na otoku so razglasili humanitarno krizo in italijanska vlada od Evropske unije zahteva, naj sprejme nujne ukrepe za zajezitev vala beguncev. Italijanski minister za notranje zadeve Roberto Maroni je napovedal, da namerava vlada v Tunizijo poslati svoje varnostne sile, da bi ustavili val priseljencev iz severnoafriških držav v Italijo. "Tunizijskega zunanjega ministra bom prosil, da dovoli našim silam, da posredujejo v Tuniziji, da bi ustavili val priseljencev," je izjavil Maroni pred napovedanim obiskom tunizijskega zunanjega ministra Ounaisa v Italiji. "Tunizijski sistem propada," je še izjavil Maroni in ob tem kritiziral EU, da ne stori ničesar in prepušča Italiji, da se znajde po svoje. Ker pa je Ounais še isti dan, ko je Maroni izjavil te besede, odstopil, še ni jasno, kdo bo in ali sploh bo prišel na obisk v Italijo.
Tunizijska vlada je izjave o tujih varnostnih silah na njihovi zemlji že močno obsodila in jih zavrnila, je pa obljubila, da se bodo posvetovali o vprašanju beguncev. Iz Tunizije so sporočili še, da se trudijo čim prej urediti razmere v državi, ki jo še naprej pretresajo spopadi in brezvladje.
EU: Italija je zavrnila pomoč glede beguncev
V Evropski komisiji so danes odločno zavrnili kritike italijanskega notranjega ministra Maronija, da Evropska unija Italiji ni pomagala pri soočanju z nenadnim valom beguncev iz Tunizije. Komisarka za notranje zadeve Cecilia Malmström je "zelo presenečena" nad temi kritikami in pravi, da je Italija zavrnila njihovo pomoč.
"Medijske izjave nekaterih predstavnikov italijanskih oblasti o domnevno birokratskem in počasnem odzivu Evropske komisije na njihovo prošnjo za pomoč so me zelo presenetile," je izjavila komisarka Malmströmova.
Ob tem je pojasnila, da je bila v soboto v stiku z italijanskimi oblastmi in jih je vprašala, ali potrebujejo pomoč pri soočanju s temi izjemnimi okoliščinami. "Odgovor je bil jasen: ne, hvala," je poudarila.
Tiskovni predstavnik Malmströmove Michele Cercone pa je še pojasnil, da primer Grčije, ko so evropski eksperti državi pomagali pri soočanju z nezakonitimi priseljenci na grško-turški meji, jasno kaže, kako lahko Unija "konkretno" pomaga v takšnih primerih.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.