Z začetkom junija in z njim meteorološkega poletja se začne tudi sezona orkanov na severnem Atlantiku. Letošnja bo po napovedih vremenoslovcev ena bolj aktivnih.
Ameriški nacionalni center za orkane s sedežem v Miamiju je tako v naslednjih šestih mesecih predvidel kar 18 tropskih neviht, od katerih se jih bo med tri in šest okrepilo v večje orkane s hitrostjo vetra vsaj 180 kilometrov na uro. Podobno napoved so sestavili tudi na univerzi v Koloradu. Predvideli so pet močnejših orkanov in 72 odstotkov možnosti, da bo vsaj eden od njih zadel ZDA.
Lani so se Američani izmazali. Njihove obale namreč ni dosegel niti en orkan, pa čeprav so jih našteli kar 12, največ po letu 1969. Večinoma so nastali, se okrepili in nato izgubili moč nad oceanom, kljub temu pa nekatere države niso ušle tovrstnemu divjanju naravnih sil. Že prvi je opustošil mehiški polotok Jukatan in zahteval tudi smrtne žrtve, na udaru pa so se znašle tudi druge srednjeameriške in karibske države.
V povprečni sezoni nastane deset tropskih neviht, le dve od njih pa se okrepita v močnejši orkan. To pomeni, da dosežeta tretjo stopnjo na petstopenjski Saphir-Simpsonovi lestvici jakosti orkanov, ki za merilo uporablja hitrost vetra.
Najprej samo ženske, nato tudi moški
Arlene, Bret, Cindy, Don, Emily, Franklin, Gert, Harvey, Irene, Jose, Katia, Lee, Maria, Nate, Ophelia, Philippe, Rina, Sean, Tammy, Vince in Whitney. To so predvidena imena za letošnje tropske nevihte in orkane. Če jih bo več, sledijo še Alfa, Beta, Gama …
Tropske nevihte in orkani so imena dobili leta 1953. Najprej zgolj ženska, po zgledu mornarjev, ki svojim ladjam dajejo večinoma imena nežnejšega spola, leta 1979 pa so se jim pridružila tudi moška. Sledijo si po abecedi, in sicer izmenično moška in ženska.
Na Atlantiku je v uporabi šest seznamov imen, kar pomeni, da se vsako sedmo leto ponovijo. Z njih črtajo le tiste orkane, ki so povzročili ogromno škode in zahtevali veliko žrtev ter se zato ljudem vtisnili v spomin. Katrine tako ne bo več, prav tako ne Andrewa. Istoimenski orkan je leta 1992 opustošil Florido in vse do katastrofe z imenom Katrina veljal za najdražjega v ameriški zgodovini. Povzročil je za 26,5 milijarde dolarjev škode, medtem ko so jo pri Katrini ocenili na več kot 81 milijard. Seznam upokojenih imen pa je še veliko daljši.
Najbolj smrtonosen v zadnjem stoletju Mitch, najdražja Katrina
Orkan Mitch je besnel leta 1998. Na njegovi poti so se znašli Nikaragva, Honduras, Salvador in Gvatemala. Uradno je zahteval 19.325 življenj, številni pa so ostali na seznamu pogrešanih. Smrt je v Hondurasu vladala tudi leta 1974, ko je tam pustošila Fifi. Umrlo je okoli 10 tisoč ljudi. Flora je leta 1963 na Haitiju in Kubi zahtevala 8000 življenj, prav toliko kot orkan, ki je leta 1900, ko imen še niso dajali, zadel teksaški Galveston.
Največ žrtev pa je zahteval "veliki orkan" iz daljnega leta 1780. Umrlo je najmanj 27.500 ljudi, največ na otokih Barbados, Martinique in Santa Lucia. Uničil je tudi angleško ladjevje, ki so ga poslali v boj proti ameriški neodvisnosti.
Pri ocenah škode prednjačita Katrina in Andrew. Prva je opustošila New Orleans, drugi se je "znesel" nad Miamijem. Sledi jima Wilma, najmočnejši orkan, kar so jih kadar koli zabeležili v Atlantiku in četrti orkan najvišje, pete stopnje v rekordnem letu 2005. Povzročila je za dobrih 20 milijard dolarjev škode, največ v Mehiki.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.