
"To je pomemben vidik sodelovanja, saj vzpostavlja potrebno ozračje za razvoj sodelovanja tudi na drugih področjih", je dejal Ivanov. Dodal je, da je okrepljeno sodelovanje Rusije in ZDA na področju boja proti terorizmu in neširjenja orožja za množično uničevanje dobra podlaga za pogovore med ruskim in ameriškim predsednikom Vladimirjem Putinom in Georgeom Bushem, ki bodo potekali med 13. in 15. novembrom v ZDA.
Ruski predsednik Vladimir Putin pa je ob srečanju z Donaldom Rumsfeldom izjavil, da je dialog med ruskimi in ameriškimi varnostnimi službami pomemben del sodelovanja med državama. Dejal je, da se je sodelovanje med varnostnimi službami, vključno s tajnimi, izboljšalo od njegovega srečanja z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem na vrhu APEC v Šanghaju sredi oktobra.

Rumsfeld se je ob začetku štiridnevne turneje po Rusiji, Tadžikistanu, Uzbekistanu, Pakistanu in Indiji z Ivanovom pogovarjal predvsem o ameriški operaciji v Afganistanu in ameriških načrtih za izgradnjo protiraketnega ščita.
Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld je iz Moskve pripotoval na kratek obisk v Tadžikistan, kjer se je v Dušanbeju pogovarjal s predsednikom Emomalijem Rahmonovom, zunanjim ministrom Talbakom Nazarovom, obrambnim ministrom Šeralijem Hairulajevom in drugimi visokimi predstavniki. Rumsfeld je po srečanju dejal, da s sogovorniki za zdaj ni dosegel nikakršnega dogovora o vojaškem sodelovanju. Dodal je, da Tadžikistan z izjemo dopuščanja preletov ameriških letal čez svoje ozemlje ne sodeluje v operacijah v Afganistanu.

Tako ameriška kot tadžikistanska stran razmišljata o možnostih sodelovanja, pri čemer je ameriški obrambni minister navedel, da bodo ZDA v ta namen oblikovale posebno skupino. Tadžikistanski zunanji minister pa je dejal, da morajo strokovnjaki preučiti, kaj lahko Tadžikistan nudi ZDA in česa ne. Pri tem je izpostavil letališče Kuljab na jugu države, ki leži kakih 100 kilometrov severno od afganistanske meje, katerega stanje pa bo potrebno še preučiti.
Tadžikistan, obubožana nekdanja sovjetska republika, podpira ameriško operacijo v Afganistanu, a doslej na svojem ozemlju ni želel gostiti ameriških sil. Podpora srednjeazijskih držav je pomembna za uspeh ameriške operacije, pomembna pa je tudi njihova pomoč afganistanskih beguncev.
Ameriški obrambni minister bo iz Tadžikistana odpotoval še v Uzbekistan, Pakistan in Indijo.