Tujina

'Naše farme ne predstavljajo nevarnosti za zdravje'

Berlin, 10. 01. 2011 13.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Tako poudarja nemško ministrstvo za kmetijstvo, a organizacija Foodwatch je sporočila, da so za visoke vsebnosti dioksina v živalski krmi v Nemčiji krivi ostanki pesticidov.

Afera s strupenim in med drugim rakotvornim dioksinom, ki so ga odkrili v krmi za piščance in prašiče, je konec lanskega decembra izbruhnila v nemški zvezni deželi Spodnja Saška. Podjetje Harles&Jentsch, ki je proizvajalo maščobe za krmo, v katerih je bila zvišana vsebnost dioksina, naj bi sicer že marca lani ugotovilo zvišane vrednosti dioksina v svojih izdelkih, vendar tega niso sporočili pristojnim službam. Zaradi tega delo podjetja preiskujejo kriminalisti.

Da so za visoke vsebnosti dioksina v živalski krmi v Nemčiji krivi ostanki pesticidov, je razvidno iz vzorca maščobe za krmo, ki ga je proizvedlo partnersko podjetje družbe Harles&Jentsch, proti kateri sicer poteka preiskava zaradi z dioksinom okuženih izdelkov, je danes sporočila organizacija Foodwatch. Analiza vzorcev, s katerimi razpolaga tudi Foodwatch, kaže na sledi pentaklorofenola, ki je bil uporabljen kot fungicid.

Sicer pa so v Nemčiji prenehali izdelovati pentaklorofenol leta 1986, od leta 1989 pa sta prepovedana njegova prodaja in uporaba. Po navedbah omenjene organizacije se pentaklorofenol v Južni Ameriki in Aziji uporablja kot fungicid pri pridelavi soje.

Kaj so pokazale analize?

Testiranje
Testiranje FOTO: Reuters

Analizirani vzorec krme je vseboval 123 nanogramov dioksina na kilogram, je še sporočila organizacija za zaščito potrošnikov in nadzor živil Foodwatch. V primerjavi z zakonsko dovoljeno mejo 0,75 nanograma na kilogram je slednjo presegel za 164-krat. Nemško kmetijsko ministrstvo navedb Foodwatcha za zdaj ni želelo komentirati. Ministrica za kmetijstvo Ilse Aigner se je sicer v Berlinu danes sestala na kriznem srečanju s predstavniki kmetijskega sektorja. Na srečanju naj bi govorili o posledicah afere z dioksinom.

Očitki, ker so ustavili prodajo perutnine in jajc ter čakajo na analize

Analiza živil tudi v Sloveniji: Analizo odvzetih vzorcev živil bodo opravili v laboratorijih Zavoda za zdravstveno varstvo (ZZV) Maribor, ki je v Sloveniji edini pooblaščen za tovrstne preiskave. Rezultati bodo znani jutri.

Nemške oblasti so medtem danes sporočile, da njihove farme ne predstavljajo nevarnosti za zdravje. Tiskovni predstavnik kmetijskega ministrstva Holger Eichele je zatrdil, da je odločitev Slovaške, sicer tudi članice EU, da ustavi prodajo nemške perutnine in jajc ter počaka na analize, "neutemeljena in povsem nesprejemljiva". "To smo že pojasnili tudi Evropski komisiji," je dejal Eichele in ob tem dodal, da je Evropska komisija pozdravila sprejete ukrepe v zvezi z afero z dioksinom v živalski krmi v Nemčiji in potrdila njihovo učinkovitost. Slovaška je prodajo jajc in perutnine iz Nemčije ustavila minuli petek.

Eichele je še dejal, da potekajo tudi pogovori z Južno Korejo, da bi prepričali oblasti o učinkovitosti sprejetih ukrepov. Želimo pojasniti, da izvoz nemškega mesa ne pomeni nikakršnega tveganja za zdravje, je dejal. Južna Koreja je EU minuli teden obvestila, da je zaradi afere z dioksinom v živalski krmi začasno prepovedala uvoz svinjine iz Nemčije.

Znova dovolili obratovanje nekaterih farm

V Nemčiji so sicer znova dovolili obratovanje okoli 3000 od skupno 4700 farm, ki so jih preventivno zaprli minuli petek zaradi suma, da so v njih živali krmili z okuženo krmo, je v nedeljo sporočilo kmetijsko ministrstvo v zvezni deželi Spodnja Saška, kjer je večina farm, na katerih naj bi odkrili povišane vsebnosti dioksina v krmi.

Kot je danes povedal tiskovni predstavnik deželnega ministrstva Gert Hahne, na 1470 obratih še opravljajo preiskave. Doslej so povišane vsebnosti dioksina v živilih odkrili na nekaj manj kot desetih farmah, je povedal Hahne. Gre za jajca, ki so jih tudi uničili.

Bruselj: Prepoved uvoza zaradi dioksina pretiran ukrep

Evropska komisija je v Bruslju ocenila, da je prepoved uvoza nemških proizvodov po aferi z dioksinom v krmi "nesorazmeren" odziv glede na dejanske razmere v Nemčiji. Tako se je odzvala na ukrep Južne Koreje, ki je prepovedala uvoz nemške svinjine in perutnine. Ob tem je tiskovni predstavnik zanikal, da so podobno prepoved uvedle tudi Rusija ter članici Evropske unije Slovaška in Italija. Rusija je po njegovih besedah uvedla strožji nadzor, ne pa prepovedi. Italija je pozvala k uvedbi evropskih pravil, ki so veljala za govedino po izbruhu bolezni norih krav.

V Bruslju so danes potrdili, da so bili oporečni proizvodi izvoženi tudi v Francijo in na Dansko. Krma, prodana na Dansko, naj bi bila sicer uporabljena samo za piščance, ki niso za človeško hrano. Testi v Franciji pa so pokazali, da je raven dioksina pod pragom, ki je z evropsko zakonodajo določen kot nezakonit.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

vsesmozagonili
10. 01. 2011 18.12
to so zmeri izjave politikov, ko se odkrijejo takšne afere in svinjarije, padec prodaja je pa za 30 procentov!"
major1
10. 01. 2011 16.48
Rad imam pečenega piščanca.
Puppupapa
10. 01. 2011 16.39
to je pa tko k podpirate primitivno masovno rejo in nehumano klanje živali.... go vegan....
zelen-paradajz
10. 01. 2011 15.14
dolenjc3 seveda, prav maš. na tak način se da tud zmanjšat populacijo. samo pomisli, kako farmacevtski giganti služijo z zdravili! čedalje bolj imam filing, da živim v enem groznem big brotherju in da se nič ne dogaja naravno. da so vsi virusi umetno povzročeni, hrana vsa predelena s kemijo, celo cunje in otroške igrače vsebujejo nevarne kemikalije.
Dolenjc3
10. 01. 2011 14.55
"izvoz nemškega mesa ne pomeni nikakršnega tveganja za zdravje..." seveda ne, saj je rak v večini primerov ozdravljiv, če se ga dovolj zgodaj odkrije. Ni čudno, da je rak na tako visokem mestu med razlogi za smrt, takoj za boleznimi srca in ožilja, če pa se gre prehrambeni industriji izključno za dobiček, ne glede na to, da jim bodo potrošniki na srednji rok pomrli zaradi nihovih strupov. Mogoče je pa to direktiva NWO-ja da je treba tudi na tak način zmanjšat svetovno prebivalstvo.
AJAJAJAJAJ
10. 01. 2011 14.18
KDO PA BO PREDSTAVLJO NEKAJ, KAR LAHKO SKODI?
Zatarra
10. 01. 2011 14.15
No ja, VSAKA farma predstavlja nevarnost za zdravje. (Pravo) vprašanje je le, kje si vi sami postavite mejo, kaj je še sprejemljivo za vaše zdravje oziroma telo.
korintos1
10. 01. 2011 14.03
Slovenci jih popapcajo.
gordo
10. 01. 2011 14.03
pri has je pa res vse ok.hahahaha
kraski ris
10. 01. 2011 13.46
kaj pa tistih 100000 kos svežih pršutov ,kateri pridejo v Slovenijo izNemčije preko Italije. kAJ JE Z NJIMI????