Pred poslopjem makedonskega parlamenta v Skopju so v nedeljo zvečer zaradi podpisa sporazuma med Grčijo in Makedonijo o preimenovanju države v Republiko Severno Makedonijo ponovno izbruhnili protesti.
Organizirali so jih nasprotniki sporazuma preko družbenih omrežij, demonstranti so pred parlamentom peli domoljubne pesmi in vzklikali "Makedonija, imena ne damo!" Makedonski mediji so poročali, da je šlo za nogometne huligane.
Potem ko je del demonstrantov na policiste začelo metati šok bombe, kamenje in pirotehnična sredstva, so posebne policijske enote s solzivcem razgnale protestnike. Notranje ministrstvo je sporočilo, da so se za uporabo solzivca odločili, potem ko je del protestnikov uporabil razpršilna sredstva in potiskal zaščitno ograjo, da bi na silo prišli v sobranje. Dodali so, da spoštujejo pravico do mirnih protestov, da pa ne bodo dovolili uporabe sile in motenja javnega reda in miru. Po poročanju radia Free Europe se je protestov v Skopju udeležilo več sto protestnikov.
V nasilju je bilo ranjenih deset policistov, 26 protestnikov pa so prijeli. Notranje ministrstvo podatkov o morebitnih ranjenih med protestniki ni navedlo.
Na enem izmed shodov je vodja opozicijske VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski napovedal, da se bodo proti sporazumu borili z vsemi pravnimi in demokratičnimi sredstvi. "Naše ime je Makedonija, naše ime je ponos in mi smo ponosni Makedonci," je dejal in sporazum označil za kapitulacijo države in degradacijo makedonske suverenosti.
Protesti tudi v Grčiji
Protesti proti sporazumu so sicer v nedeljo potekali v več makedonskih mestih, pripravili pa so jih tudi v Grčiji. Tu so potekali v okolici grškega Psadaresa, kjer sta v nedeljo sporazum podpisala zunanja ministra Makedonije in Grčije, Nikola Dimitrov in Nikos Kocjas. Po poročanju grških medijev je na proteste prišlo 80 avtobusov s prebivalci Soluna in drugih mest na severu Grčije. Na transparentih je pisalo "Makedonija je Grčija" in "Tukaj se končuje Severna Makedonija".
Tudi tukaj so demonstranti skušali prebiti policijski kordon, policija pa je proti njim uporabila solzivec. Po podatkih policije je bilo ranjenih 14 ljudi, med njimi sedem policistov.
Sporazum naj bi končal spor med Grčijo in Makedonijo, ki se je začel že leta 1991 oziroma z razpadom nekdanje Jugoslavije. Grčija je zaradi imena Makedonija, za katerega trdi, da se navezuje na njihovo antično in kulturno dediščino, blokirala državo pri vstopu v Evropsko unijo in zvezo Nato. Skladno s sporazumom naj bi se sedaj Medonija preimenovala v Severno Makedonijo. A dogovor morata potrditi še parlamenta obeh držav, v Makedoniji pa naj bi jeseni pripravili tudi referendum.
Prijeli grškega poslanca, ki je zaradi dogovora pozival k nasilju
Grška policija pa je na domu prijatelja na širšem območju Aten, kjer se je skrival, prijela poslanca neonacistične stranke Zlata zora Konstantinosa Barbarusisa, obtoženega izdaje, ker je v parlamentu pozival k posredovanju vojske zaradi grško-makedonskega sporazuma o imenu Makedonije. Bil je na begu od petka, ko so zanj izdali nalog za aretacijo.
V petkovi razpravi v parlamentu o kompromisnem dogovoru o uradnem imenu Makedonije v okviru razprave o nezaupnici premierju Aleksisu Ciprasu, je Barbarusis pozval vojsko k aretaciji predsednika države in vlade ter obrambnega ministra, da bi preprečili podpis sporazuma. Vojsko je tudi pozval naj "njihove glave odnese na makedonsko mejo".
Zaradi izjav izključen iz parlamentarne skupine
Zaradi izjav je bil že izključen iz svoje parlamentarne skupine, ki tako sedaj šteje 15 poslancev. Stranka je na volitvah januarja 2015 postala tretja najmočnejša politična stranka, a voditeljem stranke že dve leti sodijo zaradi vodenja kriminalne organizacije, ki je povezana s političnim in ksenofobnim nasiljem.
Sporazumu z Makedonijo, po katerem naj bi se preimenovala v Severno Makedonijo, Zlata zora nasprotuje od začetka, saj tako kot druge grške nacionalistične stranke nasprotuje uporabi imena grške pokrajine Makedonije v imenu sosednje države.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.