
"Potrdimo lahko, da je prišlo do napada na mednarodne sile. Štirje vojaki so bili ubiti, trije pa huje ranjeni," so zapisali v sporočilu za javnost. Ranjene so s helikopterjem odpeljali v bližnjo logistično bazo. V Iraku je od začetka napada marca 2003 do zdaj umrlo 125 britanskih vojakov.
Iraška policija pa je našla 75 trupel Iračanov, kar je tudi za iraške krute standarde visoko število. V Bagdadu so v različnih predelih mesta našli 25 trupel s strelnimi ranami in z rokami v okovih. V Bakubi so našli 50 trupel, odvrženih za lokalnim električnim podjetjem. Večina trupel so žrtve medverskih bojev in ostanejo v veliki meri neimenovana. Preiskave redko izvedejo, morilci pa pogosto ostanejo neznani.
Samomorilec ubil 35 rekrutov
V centru za nabor policistov pa se je razstrelil samomorilec, ki je nosil pas z eksplozivom. Po zadnjih podatkih naj bi v napadu umrlo najmanj 35 rekrutov, 60 ljudi pa je ranjenih. Po eksploziji naj bi skrajneži center napadli še z raketami.
V soboto zvečer pa so neznanci pripravili zasedo na avtocesti 32 kilometrov južno od Bagdada v bližini mesta Latifija, v tako imenovanem trikotniku smrti, in napadli več manjših avtobusov, v katerih so bili šiiti. Ob napadu so deset šiitskih potnikov ubili, okoli 50 pa so jih zajeli.
V eksploziji bombe, ki je bila podtaknjena ob cesti, pa so bili davi v Bagdadu ubiti še štirje Iračani, kakih deset je bilo ranjenih.
Bush pod budnim očesom

Ameriški demokratski kongresniki, ki so si na volitvah sredi predsedniškega mandata v torek zagotovili večino v obeh domovih kongresa, se pripravljajo na previdno povečevanje nadzora nad administracijo predsednika Georgea Busha na različnih področjih. Demokrat Ike Skelton, ki bo januarja prevzel vodenje odbora za obrambo v predstavniškem domu, je za New York Times dejal, da doslej nadzora skoraj ni bilo in da se bo to spremenilo.
Eno od prvih potez naj bi demokrati naredili že v naslednjih dneh, čeprav so v obeh domovih kongresa še vedno v manjšini. Vložili naj bi predlog zakona, ki odpravlja časovno omejitev delovanja Urada posebnega generalnega inšpektorja za Irak. Republikanci so namreč v predlog zakona o financiranju Pentagona, ki ga je Bush podpisal oktobra, dodali določilo, da bo urad deloval do 1. oktobra 2007. Urad pod vodstvom Stuarta Bowena je bil trn v peti administracije in republikancev pred volitvami, saj je odkril številne primere poneverb, podstandardnih del pri obnovi Iraka in povzročil kazenske pregone državnih uradnikov zaradi korupcije.

Predlog za odpravo časovne omejitve delovanja omenjenega urada za volivce ne bo problematičen in tudi republikanci bodo le težko našli argumente za ukinitev telesa, ki se bori proti razmetavanju davkoplačevalskega denarja. Malce previdnejši pa bodo demokrati pri vprašanjih, kot so razlogi, zakaj je do vojne proti Iraku sploh prišlo, saj se lahko to hitro razvije v neusmiljen politični obračun z Belo hišo z nepredvidljivimi posledicami za obe strani.
Demokrati nameravajo tudi oživiti pododbor za nadzor in preiskave v odboru za oborožene sile predstavniškega doma. Prav tako si nameravajo v bodoče bolj podrobno pogledati prošnje administracije za izredno financiranje vojne v Iraku in Afganistanu. Zanimivo pa bo videti, kaj bo storil bodoči predsednik odbora za obveščevalne dejavnosti John Rockefeller iz Zahodne Virginije, ki je bil doslej oster kritik prisluškovanja na ameriških tleh brez sodnih nalogov in tajnih zaporov ameriške obveščevalne agencije CIA.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.