Tujina

Nasprotniki novega sistema na nogah

Washington, 15. 01. 2011 10.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

ZDA so spremenile načrte glede varnostnih ukrepov na meji z Mehiko. Namesto prvotno zamišljene ograde zdaj načrtujejo bolj individualni sistem, ki bo prilagojen posameznim obmejnim območjem.

Ameriške oblasti so se odločile spremeniti svoje načrte glede postavitve kontroverzne virtualne pregrade na meji z Mehiko. Namesto prvotno zamišljene ograde zdaj načrtujejo bolj individualni sistem, ki bo prilagojen posameznim obmejnim območjem.

Ameriška ministrica za domovinsko varnost Janet Napolitano je pojasnila, da so po temeljiti oceni načrtovanega sistema ugotovili, da je ideja o enotnem sistemu nadzora mej neizvedljiva. Dodala je, da so o tem že obvestili ameriški kongres. Demokrati med kongresniki se z ukinitvijo sistema strinjajo, medtem ko republikanski kongresniki opozarjajo, da administracija ameriškega predsednika Baracka Obame ne naredi dovolj za zaščito južne meje države.

Ameriški preiskovalci na meji z Mehiko
Ameriški preiskovalci na meji z Mehiko FOTO: Reuters

Sistem virtualnega nadzora meje med ZDA in Mehiko, poimenovan SBInet, je bil sicer sprejet v času mandata nekdanjega ameriškega predsednika Georgea Busha leta 2005. Sistem, ki ga sestavlja obširno omrežje senzorjev in nadzornih kamer, dosega ceno več milijard ameriških dolarjev, zaradi previsokih stroškov, ki so presegali pričakovanja, in številnih zamujenih rokov, pa so njegovo izvajanje ustavili že marca lani.

Sistem bodo nadomestili z drugim

Sistem bodo po besedah Napolitanove sedaj nadomestili z drugim, ki bo bolj individualno načrtovan za posamezna obmejna območja. Tudi novi sistem bo uporabljal sredstva in opremo, že zagotovljeno za stari sistem, kot so senzorji in nadzorne kamere. V letu 2011 bodo strokovnjaki izvajali oglede različnih mejnih območij in iskali najboljše rešitve za uvedbo nadzornega sistema, je še povedala Napolitanova.

Kaj pravijo nasprotniki in kaj podporniki novega sistema?

Številni podporniki novega sistema poudarjajo, da bo ta učinkovitejši in stroškovno precej ugodnejši. Številni nasprotniki Obamove administracije poudarjajo, da na področju ameriške južne meje ni dovolj dobrega nadzora. Ameriška vlada na te trditve odgovarja, da je Obama v zadnjih letih poskrbel za bolj varovano mejo z Mehiko, saj je tja poslal okoli 20.000 obmejnih patruljnih agentov in 1200 pripadnikov narodne straže.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Abacus
16. 01. 2011 22.07
HAMZA_23 Verjetno je vseeno bolje kot v Mehiki?!? Sicer pa tudi pri nas v Sloveniji ,ce nimas placanega zdravstvenega zavarovanja moras placati polno ceno zdravstvenega posega. Tudi ce imas osnovno zavarovanje in ne dodatnega placas kar precej. Tukaj ,k sreci podjetja placujejo za zdravstvo svojih zaposlenih ,kako je pa z nezaposlenimi? Verjetno jim placa socialna ,ampak ne dodatnega ,tako da smo na istem. V ZDA se pac vsak posameznik ,ko dobi placo sam odloci ali si bo placal se zdravstvo.
HAMZA_23
15. 01. 2011 19.59
Sploh ne razumem teh mehicanov zakaj tolko silijo v ZDA, pol pa se bo prehladil pa bo sel v bolnico bo dobil za en teden bivanja in pa zdravljenja izstavljen racun 3000$ ce ga ne bo placal ga bojo vrgli v taksi in kot psa odvrgli pred eno drugo bolnico...nekje ga bojo ze sprejeli ne...
k8rc
15. 01. 2011 17.27
kaj pa mehičani, ne čuvajo svojo mejo
dennin
15. 01. 2011 14.18
V mehiških telenovelah je pa vse lepo :)
SLOVENISTAN
15. 01. 2011 14.03
Koga boli *za mejo med USA in Mexico !!
mladi_cetnik
15. 01. 2011 12.40
floskule.... če bo na meji dober nadzor, ne bo šverca droge iz mehike v zda če ne bo šverca droge, politiki ne bojo mel dnarja kdo ma interes da se meja zapre???? NIHČE!!!
word
15. 01. 2011 12.35
ljudje bodo stvari vzel v svoje roke in pol bo prepozn.
osolinko
15. 01. 2011 11.30
pustmo ameriko pr mir