Po besedah nemškega kanclerja Gerharda Schröderja bi napad na Irak lahko razdrl protiteroristično koalicijo. Kot je dejal nemški zunanji minister Fischer, bi odprtje tretje fronte brez predhodne rešitve groženj s terorizmom in izraelsko-palestinskega konflikta predstavljalo veliko in nepredvidljivo tveganje.
Fischer je povedal, da imajo ZDA vsa vojaška sredstva, potrebna za spremembo režima v Iraku, obenem pa opozoril, da bi operacija v Iraku lahko pomenila popolno reorganizacijo celotnega Bližnjega vzhoda, ne samo v vojaškem, temveč tudi v političnem smislu. To bi po Fischerjevem mnenju lahko zahtevalo dolgoletno prisotnost ZDA v regiji oziroma usodne posledice za Evropo.
Bush obljublja potrpežljivost
Ameriški predsednik George Bush je danes sicer obljubil, da bo potrpežljiv in preudaren ter da se bo posvetoval s kongresom in državami zaveznicami, preden bi določil kakršenkoli načrt o zrušenju režima iraškega voditelja Sadama Huseina. Bush je med obiskom v mestu Jackson v zvezni državi Mississippi še zagotovil, da bo preučil vse možnosti in vsa razpoložljiva sredstva: diplomacijo, mednarodne pritiske in morda tudi vojaško silo. Bush se je s tem odzval na vse večjo zaskrbljenost v svetu spričo morebitnega ameriškega vojaškega posredovanja proti Iraku.
Nemčija opozarja, da doslej še nihče ni dokazal povezanosti med iraškim predsednikom Sadamom Huseinom in teroristično organizacijo Al Kaida. Odprta vprašanja, ki so v začetku 90-ih let ustavila Georgea Busha starejšega pred napadom na Bagdad, pa še danes nimajo odgovorov, dodal vodja nemške diplomacije Joschka Fischer.
Proti Sadamu močna opozicija
Eden od glavnih predstavnikov iraške opozicije Džalal Talabani pa je med obiskom v Ankari povedal, da bi lahko proti predsedniku Sadamu Huseinu nastopila močna iraška opozicija. Pojasnil je, da obstaja velika možnost za združitev opozicije, s čimer bi po njegovem mnenju lahko nastala nova fronta. Talabani, ki je predsednik Patriotske zveze Kurdistana, ene od dveh kurdskih strank na severu Iraka, se je v Turčiji ustavil na poti v Washington, kjer naj bi se srečal z visokimi ameriškimi predstavniki in ostalimi člani iraške opozicije.
Iraški Kurdi nadzirajo avtonomno območje na severu Iraka, ki bi lahko služilo kot glavno oporišče ameriške vojske med napadom na Bagdad. Sosednja Turčija pa je v sodelovanju z iraškimi Kurdi zelo previdna zaradi bojazni, da bi ti na severu Iraka ustanovili svojo državo, kar bi lahko turške Kurde vzpodbudilo k podobnim ciljem. Talabani je sicer med obiskom v Ankari, kjer se bo srečal s predstavniki turškega zunanjega ministrstva, načrte o oblikovanju kurdske države na severu Iraka odločno zanikal.