
Belgijski zunanji minister Louis Michel je dejal, da so Francija, Belgija in Nemčija na posvetu v Bruslju vložile veto na ameriško zahtevo po zaščiti Turčije v primeru vojne v Iraku. Michel je povedal, da sta v pogovoru s francoskim zunanjim ministrom Dominiqom de Villepinom menila, da bi sprejetje načrtovanih sklepov bil znak, da se je vojna z Irakom že začela. Belgija in Nemčija sta se pridružili francoski odločitvi, vodstvo Nata pa je na zahtevo Turčije sklicalo nujno posvetovanje zaveznic.
Pariz je veto uradno vložil eno uro pred iztekom roka ob 10. uri, ko naj bi začeli veljati ukrepi, ki so jih predlagale ZDA. Ukrepi bi bili sprejeti, če nobena od članic ne bi sporočila svojih zadržkov.
Turški zunanji minister Yasar Yakis meni, da je moč težave, ki jih je povzročil veto, preseči. "V temelju problema se naša mnenja ne razlikujejo, nekatere države imajo le težave s časovnim usklajevanjem," je dejal Yakis in poudaril, da se bodo Nemčija, Francija in Belgija pridružile stališču Turčije in ZDA "takrat, ko bodo njihovi dvomi pregnani". Tiskovni predstavnik zunanjega ministra pa je dejal, da začetek posvetovanja skladno s 4. členom ustanovne pogodbe zveze Nato ne pomeni, da je vojna v Iraku "neizogibna".
Po Robertsonovih besedah je "najverjetneje" prvič v 53-letni zgodovini zavezništva, da je katera od zaveznic uradno zahtevala nujno posvetovanje skladno s 4. členom ustanovne pogodbe. "Razmere so zelo resne, a prepričan sem, da jih bomo rešili. Vprašanje namreč ni 'če' zaščititi Turčijo, temveč 'kdaj'," je dejal Robertson.
Buren odziv ZDA
Ameriški veleposlanik pri Natu Nicholas Burns je dejal, da je stališče Francije, Nemčije in Belgije "obžalovanja vredno". Ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld pa je bil še ostrejši. Pravi, da je sramota, njihovo dejanje pa bodo, po njegovem mnenju, obsodili tako njihovi državljani kot tudi druge članice zveze. "Upam, da zveza Nato sedaj ve, da je dolžna pomagati članici zveze, ki prosi za pomoč. 4. člen bo vzpodbudil iskanje rešitve, ki bo zagotovila, da Turčija ne bo ogrožena," se je na novice o vetu iz Bruslja, po srečanju z avstralskim premierom, odzval ameriški državni sekretar Colin Powell.
Medtem pa si London prizadeva zmanjšati nastalo krizo in trdi, da Pariz, Berlin in Bruselj niso dali veta na ameriški predlog, temveč so le odprli pot za nove diskusije. "Veto je veto le takrat, kadar je njegova posledica, da se nekaj ne zgodi," je dejal tiskovni predstavnik britanske vlade in dodal, da so le preložili odločitev o napotitvi zavezniških sil za zaščito Turčije, britanska vlada pa je razočarana, da doslej še niso dosegli enotnosti.

Čezatlantski odnosi se sicer zapletajo že zadnjih nekaj tednov. Ameriški obrambni sekretar Rusmfeld je na mednarodni varnostni konferenci, ki je konec tedna potekala v Nemčiji, francosko in nemško nasprotovanje ameriški politiki do Iraka, označil za "sramotno" in "neopravičljivo". Že pred tem pa je Rumsfeld v svoji razlagi nasprotovanja vojaški intervenciji v Iraku evropski kontinent razdelil na "staro" in "novo" Evropo.
Previdni optimizem vodij inšpektorjev
Vodji inšpekcij ZN Mohamed El Baradei in Hans Blix sta ob koncu dvodnevnih pogovorov v Iraku izrazila "previdni optimizem". "Upam, da bo v naslednjih dneh videti konkretna dejanja," je dejal El Baradei. Na iraški strani naj bi bilo zaznati premik glede sodelovanja z inšpektorji za razorožitev. Blix je dejal, da je Irak pristal, da se bo do petka odzval na zahtevo, naj inšpektorjem dovoli opravljanje izvidniških poletov. Ti naj bi nadzor naredili bolj učinkovit.

El Baradei in Hans Blix sta pred časom predložila Varnostnemu svetu poročilo, v katerem sta ostro kritizirala nesodelovanje Iraka. ZDA in Velika Britanija sta takrat spet zagrozili z vojaškim udarcem, če Irak ne bo izpolnil zahtev ZN.
Inšpektorji pa so v Iraku pregledali deset objektov, za katere sumijo, da Bagdad v njih proizvaja orožje za množično uničevanje. Kot so sporočili iraški predstavniki za nadzor inšpektorjev, so inšpektorji med drugim pregledali skladišče železnice v mestu Mosul na severu Iraka ter štiri tovarne raket in še en kompleks za proizvodnjo orožja v okolici Bagdada.