Tujina

Nato: Črna gora da, BiH ne

Bruselj, 04. 12. 2009 16.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Črna gora je naredila velik korak naprej k zvezi Nato, saj so ji zunanji ministri zavezništva prižgali zeleno luč za akcijski načrt za članstvo. BiH pa je za zdaj ostala praznih rok.

Generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen je predstavil stališče zunanjih ministrov zveze.
Generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen je predstavil stališče zunanjih ministrov zveze. FOTO: Dare Čekeliš

Zunanji ministri držav članic Nata so se zbrali v Bruslju, osrednja tema zasedanja pa sta bila položaj in strategija mednarodne skupnosti v Afganistanu, ministri pa so obravnavali še politiko odprtih vrat, izvajanje Letnega nacionalnega programa Gruzije in Ukrajine, raketno obrambo ter se dotaknili tudi oblikovanja novega Strateškega koncepta Nata.

Korak naprej k Natu je naredila Črna gora. "Črni gori smo odobrili prošnjo za pristop k akcijskemu načrtu za članstvo v zavezništvu (MAP)," je povedal generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen. "Z vztrajnimi prizadevanji za nadaljnje reforme bo današnje povabilo za pristop k MAP ključen korak h končnemu cilju, polnopravnemu članstvu v Natu," je poudaril Rasmussen.

Bosna in Hercegovina pa bo po drugi strani morala še malce počakati. "BiH smo poslali jasno sporočilo. MAP se bo pridružila, ko bo opravila potreben proces reform," je še povedal Rasmussen. "Zavezniki so enotni, da mora in bo tudi BiH našla dom v Natu. Ne gre za vprašanje ali, temveč kdaj," je dodal. "Prebivalcem in politikom v BiH bi rad poslal močno sporočilo. Z današnjo odločitvijo smo izkazali zaupanje v vas, zdaj pričakujejo, da boste to zaupanje izkazali," je še poudaril generalni sekretar Nata.

Odločitev glede Črne gore bo verjetno povzročila nekaj slabe volje v BiH, ki je ostala praznih rok, prav tako pa bi lahko vznejevoljila Gruzijo in Ukrajino, ki jima predsedniki držav in vlad članic Nata lani niso podelili akcijskega načrta.

Slovenija je podpirala tako Črno goro kot BiH

Zasedanja se je udeležil tudi slovenski zunanji minister Samuel Žbogar, ki je v svojem nastopu poudaril, da vključitev držav zahodnega Balkana v evro-atlantske povezave ostaja najučinkovitejši način za zagotavljanje stabilnosti in blaginje v regiji. Slovenija se je že v preteklosti aktivno zavzemala za podelitev akcijskega načrta za članstvo Črni gori. Hkrati si je Slovenija skupaj s Turčijo in drugimi podobno mislečimi državami prizadevala za podelitev akcijskega načrta za članstvo Bosni in Hercegovini že na tem ministrskem zasedanju, a se to ni zgodilo.

Simbol nata
Simbol nata FOTO: Reuters

Zunanji ministri Nata so sicer spregovorili tudi o Makedoniji, ki se je letos želela pridružiti zavezništvu, a ji je vstop z vetom preprečila Grčija. Državi sta v sporu glede imena Makedonije. "Ostajamo zavezani temu, da Nekdanja jugoslovanska republika Makedonija sedi za našo mizo kot članica zavezništva. Povabilo za začetek pogovorov bomo podali, takoj ko bosta državi našli obojestransko sprejemljivo rešitev imen," so zunanji ministri članic zavezništva zapisali v skupni izjavi.

Ministri so prav tako obljubili "nadaljevanje čim bolj odprtega dialoga in praktičnega sodelovanja s Srbijo" in pohvalili njen "občuten napredek" v sodelovanju s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Hkrati so jo pozvali, naj ta prizadevanja nadaljuje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (26)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Jezek_MF_018
05. 12. 2009 15.58
Popolnoma pravilna odločitev, če bi pa bosance sprejel v nato bi pa čez 2 dni že hoteli v EU ... ne može to tako, ipak je ovde civilizacija ...
pika poka ježek
05. 12. 2009 15.15
Balkan bo večno sod smodnika s prižgano vžigalno vrvico, pri čemer nihče ne ve, kako dolga je ta vrvica.
Penzic
05. 12. 2009 14.45
@RSK: napad na Dubrovnik je bil izveden tudi s pomočjo teritorialne obrambe CG, a ti misliš da so se Hrvati sami napadli al kaj, sicer pa Crna Gora plačala tudi odškodnino v višini 400.000 evrov Hrvaški glede Dubrovnika, sam po mojem se nekatere stvari ne morejo poplačat in je pač potrebno odgovarjat na sodišču, sicer pa glede demokratičnosti govorijo primeri Zekovic, Radončič, Orlov let......
sbosbo
05. 12. 2009 13.22
RSK 04.12.2009, 21:34 -5 o madonca a bosna negre v nato pametno.Penzic kaj pa mas povedat za dubrovnik poglej resnicne podatke pa pol povej :) "resnične " podatke? In kakšni so tej res "resnični" podatki? Še vir, če lahko navedeš od teh "resničnih" podatkov! Hvala.
Uporabnik113189
05. 12. 2009 09.16
Zakaj Slovenija podpora vstop Črne Gore in BIH v NATO? Preprosto. Naši so končno ugotovili, da je to eden boljših načinov za postopno vstopanje bivših republik v EU. Če vstopi Črna Gora in BIH med prvimi, potem jih hrvati in srbi ne bodo mogli izsiljevati za ozemlje in druga nerešena ali odprta vprašanja. Kot članici bosta imeli prednost in se bo dogajalo obratno. Veliko slabše bi bilo, če vstopijo hrvati prej ali srbi. V tem primeru se bo zopet začel spor za BIH in ne bo nikdar konca. Vstop hrvaške pa sploh ni v interesu Slovenije, dokler ne vstopijo vse ostale republike. Razen Makedonije seveda, ki so jih grki presneto dobro stisnili z neumnim izgovorom, da jim ni všeč ime države. Niti v NATO ne pridejo. Moram priznati da ima Grčija izdelano politiko in da jih občudujem. Meni nič tebi nič so makedonce zablokirali in se ne premaknejo niti milimeter. Kredibilnost ali mednarodni uged gor ali dol. Pravzaprav so na ugledu šele pridobili za moje pojme. Razlog seveda ni samo v imenu, ampak popolnoma drugje. Verjetno v tem, da Grčija nikoli ne bo priznala mednarodne meje na ozemlju za katerega meni, da je njena last. Naši politiki pa so hrvatom vse odpuščali v zahvalo so nam pa zlezli na sredino Piranskega zaliva. Tako butastih politikov svet še ni videl.
MERDE-AVE-MERDE
05. 12. 2009 09.00
Ene sluge vec v organizaciji ki je cela samo sluga ameriki
Abacus
05. 12. 2009 01.21
Edina ,država ,ki ni imela referenduma za vstop v Nato je bila Hrvaška ,vse ostale so ga imele.
jez_jezen
05. 12. 2009 00.03
Še malo pa bojo vsi v natu. Potem pa sledi 3 svetovna vojna.
lordofserbia
04. 12. 2009 23.46
NATO - north american terorist organization
Trenirka_SDS
04. 12. 2009 23.02
LOL, kakšna Bosna, bosna gre zdej zdej narazen. Živela Republika Srpska
Andrejček
04. 12. 2009 22.58
pametno da ne gre bosna v nato pa EU saj nemislijo bit sluga kokar slovenci povsod se grebejo
luciluk
04. 12. 2009 22.33
BiH seveda NE. NATO čaka na 2.fazo in to je delitev BiH med SRB in CRO. Muslije bodo pa preselili v SLO :)))
buggyman
04. 12. 2009 21.57
nema rata bez našog NATA.... : ) srpski odgovor na to pa je BOLJE RAT NEGO J...ebeni PAKT.....
Andrejček
04. 12. 2009 21.34
o madonca a bosna negre v nato pametno.Penzic kaj pa mas povedat za dubrovnik poglej resnicne podatke pa pol povej :)
srpko
04. 12. 2009 21.05
NATO - grobar človeštva.
anzi_mahackala
04. 12. 2009 20.58
kdo sploh rabi NATO? Tisti, ki vstopi v pakt ima v nadaljne skos probleme, pred tem pa nikoli. Zamislite se malo.
Penzic
04. 12. 2009 19.51
@Srbenda: Sam slovenska vojska ni bila direktno vključena v vojno v BIH, tako kot crnogorska, pa tut Milo je direktno kriv za smrt 200 muslimanov, ki so bili predani srbom in so bili ubiti, da ne govorim o Dubrovniku in podobnih stvareh....
Srbenda
04. 12. 2009 19.29
da odgovarjalo ni Crnogorsko vodstvo kot tudi ne Slovensko.. ce Milo ne bo hotel npr. se predomisli V NATO, bodo iznenada potegli ven obtoznico za HAG,.. tak se to dela, ce nisi z nami bos odgovarjal in te bomo unicili.
Penzic
04. 12. 2009 19.17
groza, Črna Gora je še večja diktatura kot Bosna in Hercegovina, politični vrh CG je bil vključen v vojno v BIH, odgovarjala še ni večina, premijer Milo pa je bogatejši od Sarkozya in Obame skupi, sigurno je podkupil NATO ;-)
Srbenda
04. 12. 2009 19.15
eno je kar so licni interesi Djukanovica, a drugo je narod, i narod noce v to fasisticko teroristicko zvezo.