Litva je pozdravila odločitev obrambnih ministrov zveze Nato, ki so v torek potrdili načrt o napotitvi štirih bataljonov na Poljsko in v baltske države. Litovska predsednica Dalia Grybauskaite je danes poudarila, da ima to odvračalno funkcijo za vsakega, ki bi si morda drznil napasti to regijo.
Predsednica je poudarila, da bo zdaj, ob prisotnosti sil zavezništva v Litvi, morebitna agresija na to baltsko državo takoj pomenila neposreden napad na več članic Nata.
Litovski obrambni minister Juozas Olekas je načrt o napotitvi bataljonov označil za "zgodovinsko odločitev" in "resnično bojno podporo". Po njegovih besedah bodo Natovi ukrepi zaustavili poskuse Rusije, da bi posredovala tudi v baltski regiji.
Litva meji na rusko eksklavo Kaliningrad in jo v luči ukrajinske krize skrbi za svojo varnost. Tudi druge vzhodne članice Nata se zaradi ruske priključitve ukrajinskega polotoka Krim počutijo ogrožene zaradi Rusije.
Povečana vojaška prisotnost tudi na jugovzhodu
Zveza Nato namerava okrepiti svojo navzočnost tudi v jugovzhodni regiji, je v torek dejal generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg. Po njegovih besedah članice Nata soočajo z varnostnimi izzivi brez primere tako z vzhoda kot z juga.
"Naša navzočnost v jugovzhodni regiji bo natančno prilagojena. Okoli večnacionalne brigade v Romuniji bomo vzpostavili kopenski element," je dejal Stoltenberg in dodal, da bo ta enota "organizirala in izvajala aktivnosti Nata v regiji". Šlo naj bi predvsem za izvajanje vojaških vaj in drugih "varnostnih zagotovil" za pomiritev strahov vzhodnoevropskih članic zavezništva pred Rusijo, je pojasnil Stoltenberg.
Romunija je ponudila, da zagotovi sedež brigade, po pričakovanjih pa naj bi brigado tudi vodila. Koliko enot naj bi namestili v Romuniji, Stoltenberg ni želel razkriti.
Nato tudi preučuje, kako bi lahko še dodatno okrepil svojo navzočnost na območju Črnega morja. Okrepili so že navzočnost v zraku in na morju kot tudi vojaške vaje in varnostna zagotovila zaveznicam, je pojasnil.
Rusi se odzivajo s še večjo vojaško aktivnostjo
Namestnik vodje ruskega državnega komiteja za obrambo Andrej Krasov je Natove načrte za napotitev vojaških sil v baltske države in Poljsko kot "neprijazen korak". Rusija se bo odzvala z več vojaškimi vajami, pri katerih bo uporabila najnaprednejšo vojaško opremo. "Ta poteza predstavlja grožnjo Ruski federaciji," je dejal Krasov.
Ruski mediji poročajo, da je ruski predsednik Vladimir Putin ukazal pregled pripravljenosti bojnih sil, komandnih in nadzornih organizacij in orožja po vsej državi.
KOMENTARJI (341)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.