Tujina

'NATO ne bo dopustil nasilja'

Priština, 15. 02. 2007 18.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Generalni sekretar zveze NATO je Srbijo pozval, naj sodeluje pri načrtu za Kosovo. Rusija je še vedno skeptična.

Jaap de Hoop Scheffer Srbijo poziva, naj konstruktivno sodeluje pri reševanju kosovskega vprašanja
Jaap de Hoop Scheffer Srbijo poziva, naj konstruktivno sodeluje pri reševanju kosovskega vprašanja FOTO: Reuters
Ahtisaari se bo v petek sešel s Schefferjem na sedežu NATO, kjer bo tudi podrobno pojasnil svoj načrt o Kosovu.

Generalni sekretar zveze NATO Jaap de Hoop Scheffer je med obiskom v Prištini ponovil, da zavezništvo podpira načrt posebnega odposlanca ZN Marttija Ahtisaarija o prihodnjem statusu Kosova.

Pod vodstvom zveze NATO na Kosovu deluje 16.500 vojakov iz 38 držav, tudi iz Slovenije. Zavezništvo je že sporočilo, da v času kosovske tranzicije njihovega števila ne bodo zmanjševali.

Ob tem je odločno zatrdil, da mednarodne sile v pokrajini (KFOR), ki jih vodi NATO, ne bodo dopuščale nikakršnega nasilja. "Če kdo na Kosovu ali kje drugje misli, da lahko s pozivi k nasilju reši probleme, se moti in KFOR bo to dokazal," je poudaril in dodal, da so na Kosovu največja nevarnost prav tisti, ki mislijo, da je mogoče probleme reševati z nasiljem. Opozoril je, da je KFOR pripravljen za vsakršne razmere in tudi za varovanje vsake osebe na Kosovu oziroma za varovanje tako pripadnikov manjšin kot večinskega prebivalstva.

Poziv h konstruktivnem delu

Srbi so pred skupščino v Beogradu zahtevali, naj poslanci zavrnejo Ahtisaarijev predlog
Srbi so pred skupščino v Beogradu zahtevali, naj poslanci zavrnejo Ahtisaarijev predlog FOTO: Reuters
Svet pazljivo spremlja, kakšna sporočila prihajajo s Kosova, kako zrele in sposobni oblikovati svojo prihodnost so kosovske inštitucije in prebivalci Kosova. Slišali vas bodo, videli vas bodo, opazovali vas bodo. Jaap de Hoop Scheffer

Prvi človek zveze NATO je komentiral tudi sredino resolucijo srbske skupščine, s katero je Beograd znova zavrnil Ahtisaarijev načrt. "Ta odločitev bo le okrepila moj poziv vsem stranem, tudi Srbiji, naj se lotijo konstruktivnega dela na osnovi Ahtisaarijevega predloga, saj dejansko ni druge alternative," je dejal. Napovedal je tudi, da bo kmalu obiskal Beograd, ni pa sporočil, kdaj. Tam se bo srečal s srbskim predsednikom Borisom Tadićem.

V kosovski prestolnici se je Jaap de Hoop Scheffer pogovarjal z vodjo misije ZN v pokrajini (UNMIK) Joachimom Rückerjem, poveljnikom KFOR, nemškim generalom Rolandom Katherjem in s prištinsko pogajalsko skupino, ki naj bi se 21. februarja na Dunaju sešla s pogajalci iz Beograda. V načrtu ima še srečanje s političnimi predstavniki kosovskih Srbov.

Rusija ima pomisleke

Scheffer je Prištino obiskal le nekaj dni po neredih v kosovski prestolnici. Na protestnem shodu kosovskih Albancev, ki so zahtevali takojšnjo neodvisnost, sta bila namreč ubita dva človeka, okoli 80 pa jih je bilo ranjenih.

Načrt, ki ga je 2. februarja objavil Ahtisaari daje Kosovu možnost za razglasitev neodvisnosti, vendar pa ob tem predvideva strog nadzor Evropske unije in zahteva zaščito srbske manjšine na Kosovu. Finski diplomat ocenjuje, da bi lahko Kosovo neodvisnost razglasilo avgusta ali septembra.

Večina kosovskih Albancev je nad načrtom navdušena, nekateri pa menijo, da ostaja status Kosova s tem nedorečen in zahtevajo takojšnjo neodvisnost. Srbi, nasprotno, načrtu odločno nasprotujejo.

Moskva se je postavila na stran Beograda, kar vedo tudi srbski protestniki, ki so nosili napis Rusija
Moskva se je postavila na stran Beograda, kar vedo tudi srbski protestniki, ki so nosili napis Rusija FOTO: Reuters
Ruski predsednik Vladimir Putin je v čestitki srbskemu kolegu Borisu Tadiću ob srbskemu dnevu državnosti zatrdil, da bo Moskva enako kot prej podpirala legitimne zahteve vodstva Srbije glede Kosova.

Ahtisaarijev predlog je dobil tako podporo Evropske unije kot Združenih držav, drugače pa je z Rusijo, ki ponavlja, da ne bo sprejela nikakršne rešitve, ki ne bo pogodu obema stranema. Pomisleke Moskve je znova izrazil ruski predstavnik v kontaktni skupini za Kosovo Aleksander Bocan Harčenko. "Izražamo resen dvom, da bi ta načrt lahko deloval kot dobra pogajalska osnova, če bo vseboval elemente, ki vodijo h kosovski neodvisnosti in suverenosti," je dejal. Dodal je, da Moskva podpira stališče Srbije, ki se opira na mednarodno pravo, in da je pripravljena braniti interese Beograda, saj bo tako varovala tudi lastne nacionalne interese.

Rusija lahko v Varnostnem svetu Združenih narodov, ki bo imel zadnjo besedo pri odločanju o kosovski prihodnosti, uporabi pravico do veta.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.