Voditelji zveze NATO so v latvijski Rigi začeli dvodnevno srečanje, na katerem bo osrednja tema razmere v Afganistanu, kjer zavezništvo vodi svojo največjo misijo, ki pa se sooča z naraščajočim nasiljem talibanskih upornikov. Kot je danes poudaril generalni sekretar zavezništva Jaap de Hoop Scheffer, misija ISAF lahko uspe. "To je misija mogoče. Zavedati se moramo tveganj, vendar pa ne bi smeli preveč dramatizirati zaradi naših težav," je poudaril.
Kot je poudaril De Hoop Scheffer na Konferenci v Rigi, ki poteka ob vrhu, je NATO v Afganistanu že tri leta. To je prva misija zavezništva izven Evrope, ki pa zagotovo ne bo zadnja, je dejal. "V Afganistanu moramo zmagati, tudi če bomo v škripcih," je poudaril. Tisti, ki pozivajo k strategiji umika, pa se morajo zavedati, da bi s tem postavljali probleme pred domači prag, je dejal. Strategija umika bo sicer po njegovih besedah odvisna od usposobljenosti afganistanske vojske.
V Afganistanu pa po njegovih besedah samo vojaški prispevek ne bo dovolj, ampak bo treba poskrbeti tudi za izgradnjo države, pri čemer morajo sodelovati tudi regionalni partnerji. "Ne bo nam uspelo, če ne bomo zavzeli celovitega pristopa z vojaškimi, diplomatskimi in gospodarskimi sredstvi," je dodal.
Rupel: Slovenija za spodbuden odnos do kandidatk za NATO
Vrh zveze NATO v Rigi ne bo izdajal vabil za članstvo v zavezništvu, bo pa kandidatkam dal neko spodbudo. "Slovenija je naklonjena spodbudnemu odnosu zavezništva do Hrvaške, Makedonije in Albanije, prizadeva pa si tudi za čimprejšnjo povabilo Srbiji, Črni gori in Bosni in Hercegovini v Partnerstvo za mir," je v Rigi povedal zunanji minister Dimitrij Rupel.
Kot je opozoril Rupel, pa glede treh držav Jadranske listine, ki že izvajajo Akcijski načrt za članstvo (MAP), nastaja dilema, ali naj zavezništvo dela razlike med bolj in manj sposobnimi kandidatkami. "Prav je, da spodbudimo vse tri," je dejal Rupel, a hkrati opozoril, da morajo izpolniti pogoje za vstop.
V Rigi poteka tudi razprava o prihodnosti NATO. Kot je povedal Rupel, imajo mnogi pomisleke o prihodnosti zavezništva, sam pa teh nima. "NATO potrebujemo, delovišče njegovega vpliva se širi in zajema tudi območje zunaj držav članic. Tu smo precej usklajeni," je povedal. Opozoril pa je, da veliko držav prav v NATO vidi garancijo evroatlantskih usmeritev. "Do teh držav moramo biti bolj odgovorni," je menil.
Ameriški predsednik George Bush je pripotoval v latvijsko Rigo, kjer se udeležuje vrha zveze NATO. Bush je v Rigo pripotoval iz sosednje Estonije, kjer je ostale voditelje držav NATO pozval, naj zagotovijo potrebne vojaške sile za delovanje organizacije v Afganistanu in sprejmejo tudi "težke misije", hkrati pa ocenil, da bi se moral NATO spremeniti za učinkovitejše spopadanje s sodobnimi grožnjami.
Podobno je pred prihodom v Rigo iz danske prestolnice Koebenhavn pozval britanski premier Tony Blair. Zavezniki bi morali zlasti v Afganistanu narediti več, sicer bo ogrožena verodostojnost zavezništva, s tem pa tudi globalna varnost, je dejal Blair na srečanju z danskim kolegom Andersom Foghom Rasmussenom.
Pred začetkom vrha v Rigi se tako krepijo pozivi k učinkovitejšemu delovanju zavezništva NATO v Afganistanu, pri čemer ključno vlogo igrajo nacionalne omejitve držav. K odpravi nacionalnih omejitev, zato da bi imel poveljnik sil na terenu lahko bolj proste roke, je znova pozval generalni sekretar NATO Scheffer.
Bush: 'Ne bom umaknil sil iz Iraka'
Ameriški predsednik George Bush je ob robu vrha zveze NATO v Rigi izjavil, da ne bo umaknil ameriških vojakov iz Iraka. "Ne bom umaknil sil z bojišča, dokler njihova misija ne bo končana," je dejal Bush in poudaril, da sovražnik v Iraku ne spoštuje niti najbolj osnovnih pravic. Ob tem pa se je zavzel tudi za širjenje svobode na celotnem Bližnjem vzhodu.
"Verjamem v univerzalnost svobode in verjamem, da jo želijo tudi na Bližnjem vzhodu," je dejal Bush. Kot je nadaljeval, je v to prepričan, četudi morda kdo dvomi, da je demokracija na Bližnjem vzhodu. Pri tem je opozoril, da "pred leti ljudje prav tako niso verjeli, da je svoboda možna v Evropi", in namignil na zgodovino med in po drugi svetovni vojni, ko je Sovjetska zveza zavzela baltske države, med njimi Latvijo, gostiteljico tokratnega prvega vrha zveze NATO na območju nekdanje Sovjetske zveze.
Pomanjkanje vojakov v Afganistanu
Zavezništvo se pri operaciji v Afganistanu sicer sooča s pomanjkanjem vojakov, dodatno oviro pa postavljajo tudi t.i. nacionalne omejitve, ki na podlagi nacionalnih zakonodaj držav članic omejujejo delovanje vojakov v določenih pogojih in na določenih območjih. V prvih bojnih vrstah na jugu in vzhodu Afganistana delujejo predvsem vojaki ZDA, Kanade, Velike Britanije in Nizozemske, medtem ko francoski, nemški, španski in italijanski vojaki zaradi nacionalnih omejitev ostajajo na mirnejših območjih.
Kot je danes poudaril De Hoop Scheffer, ni dopustno, da se misija na jugu Afganistana sooča z 20-odstotnim pomanjkanjem vojakov. Obenem pa se je zavzel za odpravo nacionalnih omejitev. "Potrebujemo bojne sile, ki so sposobne izvajati tudi obnovo, ne moremo pa si privoščiti sil, ki izvajajo obnovo, niso pa se sposobne bojevati," je dejal.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.