Kot je v pisni izjavi pojasnil Robertson, sta se v luči napadov danes že sestala Severnoatlantski svet (NAC) in Odbor za obrambno načrtovanje (DPC) na veleposlaniški ravni. Veleposlanikom sta poročala britanski in ameriški kolega in NAC se je na tej podlagi dogovoril za redna in podrobna obveščanja ter posvetovanja, je razložil Robertson.
Veleposlaniki pa so po njegovih besedah tudi preučili razmere glede Turčije in izrazili odločenost izpolnjevati pogodbene obveznosti do ogrožene članice. V okviru DPC so preučili ukrepe, ki jih zavezništvo v državi že izvaja: Nato je namreč v Turčijo poslal opremo, radarska letala awacs in protijedrsko zaščito, s čimer naj bi odvrnil grožnje iz Iraka in morebitni napad.
Odbor je že v sredo v okviru nastalih razmer okrepil pravila ravnanja zavezniških sil v Turčiji, kar naj bi zagotovilo učinkovito izvajanje misije ne glede na okoliščine. Ti ukrepi so izključno obrambni ukrepi, ki niso na noben način povezani z vojaškim posredovanjem v regiji, je poudaril Robertson. V primeru napada na Turčijo pa bo zavezništvo izpolnilo svoje pogodbene obveznosti.
Generalni sekretar je še poudaril, da bo Nato v prihodnjih dnevih in tednih spremljal razvoj dogodkov kot osrednji forum za čezatlantsko varnostno posvetovanje, začele pa so se tudi že razprave o človekoljubni pomoči in pokriznem ravnanju, ki mu zaveznice pripisujejo velik pomen. "Upam pa na čimprejšnji konec spora," je še dejal Robertson.
V napadu sodelujejo tudi Avstralci
Avstralski premier John Howard je danes povedal, da tudi avstralske posebne enote, nameščene v Zalivu, sodelujejo v napadu na Irak. "Poslanski zbornici in avstralski javnosti lahko povem, da so sile začele operacije boja in podpore," je Howard povedal v avstralskem parlamentu. Ameriški vojaški viri pa so sporočili, da so ta teden za vojno v Iraku mobilizirali dodatnih 24.000 rezervistov in pripadnikov narodne garde. Skupaj naj bi bilo tako v ZDA vpoklicanih 212.600 ljudi.
Poostrena varnost
Sicer pa velja še omeniti, da so bili po začetku ameriškega posredovanja v Iraku danes na sedežu zveze Nato nekoliko okrepljeni varnostni ukrepi. Stopnje ogroženosti so sicer štiri: alfa kot najnižja, druga je bravo, tretja charlie in čertrta, najvišja, delta. V zadnjih mesecih je na sedežu zavezništva veljala stopnja bravo, od davi pa stopnja bravo plus, s katero so bili uvedeni določeni dodatni varnosti ukrepi.