Tujina

NATO zanika vpletenost

Pariz, 08. 06. 2007 15.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na Poljskem in v Romuniji je CIA imela tajne zapore, oba predsednika pa sta za to vedela, piše v novem poročilu.

Domnevni skrivni zapor na Poljskem
Domnevni skrivni zapor na Poljskem FOTO: Reuters

Posebni poročevalec Parlamentarne skupščine Sveta Evrope Dick Marty je v danes objavljenem poročilu ugotovil, da je ameriška obveščevalna agencija CIA na Poljskem in v Romuniji med letoma 2003 in 2005 vodila tajne zapore, v katerih so zasliševali teroristične osumljence.

Tajnega dogovora, kot ga je opisal (posebni poročevalec Parlamentarne skupščine Sveta Evrope Dick) Marty nikoli ni bilo. NATO nima nobene zveze s tem. Odgovor neimenovane predstavnice zveze NATO

Zapori v omenjenih državah so bili del "globalne mreže" aretacij in nezakonitih transferjev, ki so jo ZDA in njeni zavezniki spletli po svetu po terorističnih napadih na svetovni trgovinski center 11. septembra 2001, piše v poročilu švicarskega senatorja. "Najvišje oblasti v državah" so vedele za tajne zapore, je še poudaril. Kot ugotavlja, so zapore za zasliševanje domnevnih teroristov uvedli leta 2001 na podlagi dogovora med zvezo NATO in ZDA ter s pristankom predsednikov omenjenih držav.

Predsednika vedela za tajne zapore

Poljska in Romunija sta se strinjali, da bosta zagotovili zemljišče, kjer bodo postavili te prostore, zagotovili pa naj bi tudi največjo stopnjo fizične varnosti, tajnosti ter trdna zagotovila o nevmešavanju. Dick Marty v poročilu o tajnih zaporih CIA

Po Martyjevih ugotovitvah je za tajne zapore na Poljskem vedel tedanji predsednik Aleksander Kwasniewski, ki je odobril tajne aktivnosti CIE na Poljskem. Nekdanji romunski predsednik Ion Iliescu je medtem po Martyjevih trditvah leta 2001 z ZDA podpisal sporazum, ki je predvideval "razširitev ameriških aktivnosti na romunskih tleh".

Na Poljskem naj bi za ameriške aktivnosti vedeli tudi vodja službe za nacionalno varnost Marek Siwiec, obrambni minister Jerzy Szmajdzinski in vodja vojaške obveščevalne službe Marek Dukaczewski. V Romuniji pa naj bi za načrt vedeli še sedanji predsednik Traian Basescu, svetovalec za nacionalno varnost Ioan Talpes, obrambni minister Ioan Mircea Pascu in vodja direktorata za vojaško obveščevalno službo Sergiu Tudor Medar.

Romunija in Poljska obtožbe zavrnili

Romunski in poljski predsednik sta vedela za skrivne zapore, trdi Marty
Romunski in poljski predsednik sta vedela za skrivne zapore, trdi Marty FOTO: Reuters
Po navedbah poročila je bilo na različnih lokacijah po svetu ugrabljeno večje število ljudi, ki so jih prepeljali v različne države, kjer so jih preganjali, in kjer je mučenje običajna praksa. Nekateri so po Martyjevih ugotovitvah preprosto izginili ali so bili zadržani v tajnih zaporih, med drugim tudi v državah Sveta Evrope.

Romunija in Poljska sta medtem obtožbe že zavrnili. Po besedah vodje romunskega parlamentarnega odbora, ki je preiskoval verodostojnost obtožb, Norice Nicolai, Martyjevo poročilo ne vsebuje nobenih dokazov, ampak le "improvizacijo" in "neprijetne špekulacije". Medar, ki naj bi po Martyjevem mnenju vedel za operacije Cie v Romuniji, je predstavniku SE očital "pomanjkanje profesionalizma".

Ugotovitve Martyjevega poročila je zavrnila tudi Poljska, kjer naj bi po podatkih Martyjevega poročila zadrževali dva izmed najpomembnejših terorističnih osumljencev Abu Zubajdo in Kalida Šejka Mohameda. "Na Poljskem ni bilo nobenih tajnih centrov," je poudaril predstavnik poljskega zunanjega ministrstva in dodal, da čakajo na dodatne podrobnosti in dokaze.

V že lani objavljenem poročilu je Marty 14 evropskih držav obtožil sodelovanja z ameriško obveščevalno službo pri iskanju terorističnih osumljencev, ki so jih kasneje poslali v tajne zapore. Šest organizacij za človekove pravice je v četrtek objavilo seznam 39 pogrešanih, ki naj bi bili zaprti v tajnih zaporih. Med njimi naj bi bili Egipčani, Kenijci, Libijci, Maročani, Pakistanci in Španci.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.