Madžarski, slovenski in avstrijski strokovnjaki ter organizacije s področja varstva okolja so v Monoštru na Madžarskem sprejeli Monoštrsko izjavo, s katero avstrijsko in deželno vlado Gradiščanske pozivajo, naj ne podpreta načrtovane gradnje sežigalnice odpadkov. Ta naj bi stala na avstrijski strani industrijskega parka tik ob madžarski meji, po prepričanju naravovarstvenikov pa bi škodovala naravovarstvenemu območju treh držav.
Na konferenci z naslovom Sežigalnica odpadkov ali bioturizem so udeleženci opozorili, da bi sežigalnica, v kateri nameravajo letno sežgati 200.000 ton odpadkov, ogrožala prihodnost 15.000 prebivalcev Monoštra, saj naj bi bila le nekaj sto metrov oddaljena od dveh šol s 700 učenci in pravkar zgrajenega zdravilišča, v katerega gradnjo so vložili 13 milijonov evrov.
Čeprav načrti za sežigalnico naj še ne bili izdelani in zato Avstrija sosednjih držav tudi še ni zaprosila za mnenje o vplivih na okolje, so v Monoštru prepričani, da je njihovo okolje že dovolj obremenjeno z usnjarno, elektrarno na biomaso in termoelektrarno na avstrijski strani, zato gradnji odločno nasprotujejo. Kot je povedal podžupan Monoštra Jozsef Bugan, pri tem računajo na podporo organizacij in občin v sosednjih državah, pa tudi Slovenije, ko bo predsedovala EU.
Čeprav sežigalnica ne bi stala znotraj zavarovanega območja naravnega parka Raab v Avstriji, bi po prepričanju naravovarstvenikov škodljivo vplivala tudi na ljudi v preostalih dveh parkih ob tromeji - Goričko v Sloveniji in Orseg na Madžarskem.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.