"Francija, Nemčija in Velika Britanija obžalujejo odločitev ZDA o umiku iz JCPOA. Režim neširjenja jedrskega orožja je na kocki," je na Twitterju zapisal francoski predsednik Emmanuel Macron.
Visoka zunanjepolitičnega predstavnica EU Federica Mogherini je sporočila, da je Evropska unija odločena ohraniti zgodovinski sporazum iz leta 2015. Sporazum po njenih besedah izpolnjuje svoj cilj, ki je zagotoviti, da Iran ne razvije jedrskega orožja. "Evropska unija ga je odločena ohraniti," je zatrdila Mogherinijeva, ki je dodala, da je posebej zaskrbljena, ker je Trump napovedal nove sankcije proti Teheranu.
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je po Trumpovi potezi pozval vse ostale podpisnike sporazuma naj se ga držijo. Sporazum je opredelil kot velik dosežek diplomacije in prizadevanj proti širitvi jedrskega orožja, ki prispeva k regionalni in mednarodni varnosti. Zaradi Trumpove odločitve pa je globoko zaskrbljen.
Iz Slovenije se je odzval predsednik državnega zbora Milan Brglez in izrazil obžalovanje zaradi Trumpove odločitve. "Gre za hud udarec vladavini mednarodnega prava," je ocenil in pozval preostale pogodbenice k nadaljnjemu spoštovanju sporazuma.
Iran bo vztrajal
Iranski predsednik Hasan Rohani je sporočil, da bo Iran vztrajal pri jedrskem sporazumu z veliki silami kljub umiku ZDA iz dogovora. "Namesto sporazuma s šestimi državami imamo zdaj takšnega s petimi," je dejal v televizijskem nagovoru.
"Ne bomo dopustili, da Trump zmaga v tej psihološki vojni," je dejal iranski predsednik. Ob tem je napovedal, da se bodo diplomati iz Teherana v prihodnjih tednih posvetovali s preostalimi petimi podpisnicami sporazuma o nadaljnjem izvajanju sporazuma.
Rohani je tudi dejal, da bi lahko Iran v odgovor na Trumpovo odločitev obnovil bogatenje urana. "Naročil sem iranski organizaciji za jedrsko energijo, naj sprejme potrebne ukrepe za bodoča dejanja, tako da lahko, če bo potrebno, obnovimo industrijsko bogatenje brez omejitve," je dejal iranski predsednik.
Hamenej: Iran bo brez evropskih zagotovil izstopil iz jedrskega sporazuma
Iranski vrhovni voditelj ajatola Ali Hamenej je danes dejal, da bo Iran izstopil iz jedrskega sporazuma, če mu evropske podpisnice dogovora ne bodo dale trdnih zagotovil o nadaljevanju gospodarskega sodelovanja po umiku ZDA iz sporazuma. Po njegovih besedah sporazum po izstopu ZDA nima pravega smisla.
"Če vam ne bo uspelo dobiti dokončnih zagotovil – in resno dvomim, da vam bo – v tem trenutku, ne moremo nadaljevati tako," je Hamenej sporočil vladi pod vodstvom predsednika Hasana Rohanija.
"Nobene logike ni vztrajati v sporazumu, če evropska trojka ne more zagotoviti njegovega izvajanja," je dodal Hamenej v govoru, ki ga je prenašala iranska televizija. Prav tako je podvomil v logiko zaupanja trem evropskim podpisnicam jedrskega sporazuma Franciji, Veliki Britaniji in Nemčiji, saj da so vse ameriške zaveznice.
Vrhovni voditelj, ki ima zadnjo besedo pri vseh strateških odločitvah Irana, je ameriškega predsednika Donalda Trumpa označil za lažnivca, ki se je z odločitvijo o izstopu iz sporazuma osmešil. "Tudi po Trumpovi smrti in njegovem razkroju bo islamski sistem še vedno obstajal," je dejal.
Razočarani tudi v Moskvi
Rusko zunanje ministrstvo je globoko razočarano zaradi odločitve Trumpa. V Moskvi so ocenili, da gre za očitno kršitev mednarodnega prava. Trumpova odločitev ne upošteva nobenih interesov drugih držav. "Nobenega razloga ni bilo za enostranski umik iz sporazuma in ga tudi ne more biti," je zunanje ministrstvo zapisalo v sporočilu za javnost.
Dodali so še, da je Rusija pripravljena z ostalimi pogodbenicami še naprej spoštovati in izvrševati sporazum z Iranom.
Kitajska obžaluje izstop ZDA iz iranskega jedrskega sporazuma
Kitajska je danes izrazila obžalovanje zaradi izstopa ZDA iz iranskega jedrskega sporazuma. Kot so napovedali na kitajskem zunanjem ministrstvu, bo Peking ohranil "nepristransko, objektivno in odgovorno stališče, ostal v dialogu z vsemi stranmi in bo predan ohranitvi in uresničitvi dogovora".
Kitajska bo kljub odločitvi ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da umakne ZDA iz leta 2015 doseženega sporazuma, ohranila "normalno ekonomsko in trgovinsko menjavo" z Iranom, je na rednem srečanju z novinarji dejal tiskovni predstavnik ministrstva Geng Šuang.
Kitajska po njegovih besedah poziva vse vpletene strani, naj zavzamejo odgovorno stališče, da bi se lahko "kmalu vrnili na pravo pot uresničevanja dogovora".
Tiho ni mogel biti niti Obama
Nekdanji predsedniki ZDA tradicionalno ne komentirajo politike naslednikov, vendar pa se je v tem primeru odzval Barack Obama. "Sporazum deluje, to mnenje delijo evropski zavezniki, neodvisni strokovnjaki in trenutni obrambni minister ZDA James Mattis. Odstop od sporazuma obrača hrbet najtesnejšim zaveznikom in sporazumu, ki so ga dosegli naši vodilni diplomati, znanstveniki in obveščevalci," je med drugim sporočil Obama in dodal, da vztrajno kršenje sporazumov zmanjšuje verodostojnost ZDA.
Kaj je prebral Trump?
Trump je v svojem govoru, ki ga je prebral, nanizal, zakaj vse je iranski jedrski sporazum zanj slab, pri čemer je privlekel na dan tudi nastop izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja pred tednom dni, ko je prikazal goro domnevnih dokazov, da je imel Iran pred pogajanji o sporazumu, sklenjenem leta 2015, jedrski program. To je vedel ves svet in to je bil tudi razlog za pogajanja o sporazumu, s katerim se je Iran odpovedal jedrskemu orožju v zameno za ukinitev sankcij.
Trump je v govoru zagrozil vsemu svetu, da bo ponovno uvedel najostrejše sankcije proti Iranu in posvaril svet, naj ne skuša sodelovati z iransko vlado. "ZDA ne izrekajo praznih groženj," je dejal in zatrdil, da je sporazum grozen, enostranski in temelji na laži. Če bi ostal v veljavi, bi menda sprožil jedrsko tekmo na Bližnjem vzhodu. Nato je nanizal še, zaradi česa vse je Iran slab.
V nasprotju z vsemi znanimi dejstvi je Trump dejal, da Iran izsiljuje ZDA z jedrskim orožjem in celo dodal, da je odločitev sprejel po posvetovanju z zavezniškimi državami. Nobena od zavezniških držav razen Izraela mu ni svetovala umika iz sporazuma, pa še tam mnenje ni enotno, saj izraelski generali v nasprotju s premierjem menijo, da je sporazum koristna zadeva.
Nekatere države so bile seveda vesele
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je pričakovano podprl Trumpovo odločitev. "Izrael polno podpira smelo odločitev predsednika Trumpa o zavrnitvi tega katastrofalnega dogovora," je dejal v televizijskem nagovoru.
Tudi Savdska Arabija, glavna tekmica Irana v regiji in dolgoletna zaveznica ZDA, je pozdravila odločitev ameriškega predsednika. "Iran izkorišča gospodarske koristi in jih uporablja za nadaljnje dejavnosti za destabilizacijo regije, posebej skozi razvoj balističnih raket," so dodali. Oblasti v Rijadu obtožujejo Iran, da podpira upornike v Jemnu, proti katerim Savdska Arabija izvaja vojaško kampanjo.
Nemčija in Velika Britanija ponovili zavezo iranskemu jedrskemu sporazumu
Nemška kanclerka Angela Merkel je danes zagotovila, da bo Nemčija skupaj s Francijo in Veliko Britanijo ostala zavezana iranskemu jedrskemu sporazumu. Britanski zunanji minister Boris Johnson je opozoril ZDA pred kakršnimikoli potezami, ki bi ostale vpletene ovirale pri izvajanju sporazuma.
Merklova je danes izrazila obžalovanje nad odločitvijo ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da bodo ZDA izstopile iz sporazuma z Iranom. Ob tem je Teheran pozvala, naj se drži svojih obvez v okviru sporazuma, kar je sicer Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) večkrat potrdila.
Pred svojim srečanjem z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom prihodnji teden v Moskvi, je poudarila moč diplomacije v reševanju konfliktov. "Pot rešitve je v medsebojnem dialogu," je dejala.
Johnson je danes v britanskem parlamentu posvaril ZDA pred dejanji, ki bi druge vpletene omejevale pri delovanju iranskega jedrskega sporazuma. Obenem je zagotovil zavezanost Velike Britanije sporazumu, ki po Jonhsonovih besedah ostaja nujno potreben za nacionalno varnost.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je sicer že v torek sporočil, da Francija, Nemčija in Velika Britanija obžalujejo Trumpovo odločitev. Predvidoma danes popoldne bo po telefonu govoril z iranskim kolegom Hasanom Rohanijem.
Ameriški predsednik Donald Trump je v torek uresničil svojo obljubo in kljub pozivom zavezniških držav sporočil, da se ZDA umikajo iz iranskega jedrskega sporazuma, ki so ga ZDA leta 2015 podpisale skupaj z Veliko Britanijo, Francijo, Nemčijo, Rusijo in Kitajsko. Hkrati je napovedal ponovno uvedbo sankcij proti Teheranu. Gre za velik diplomatski poraz za Evropo, katere voditelji so v zadnjem času skušali prepričati ameriškega predsednika, naj ne uresniči grožnje o izstopu iz sporazuma.
Evropske zaveznice Trumpovo odločitev obžalujejo, Iran pa je sporočil, da bo vztrajal pri dogovoru. Ostale podpisnice bi lahko tehnično ignorirale Trumpa, vendar tiste države, ki želijo še naprej normalno poslovati v ZDA, tega praktično ne bodo mogle že zaradi bančnih sankcij.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.