Nemška policija je v Frankfurtu prijela več kot 400 protikapitalističnih protestnikov, ki so se kljub prepovedi zbrali pred sedežem Evropske centralne banke (ECB). S protesti želijo aktivisti opozoriti na poskuse finančnega kapitalizma, da si dokončno v celoti prilasti oblast nad vsemi področji družbenega življenja. "Lačni? Pojejte bankirje," se je tako glasil eden izmed transparentov protestnikov v bližini znamenitega frankfurtskega stolpa Messeturm.
Protestniki so v ponedeljek dobili dovoljenje za prireditev, ki se je odvijala v sredo, in za protestni shod, ki bo potekal v soboto. Z jutrišnjim shodom želijo paralizirati nemško finančno prestolnico in otežiti nemoteno delo bank in ECB, ki naj bi bili glavni krivci za gospodarsko krizo.
Protestniki pa tudi včeraj niso imeli dovoljenja za zborovanje. Tako so včeraj pridržali okoli 150 protestnikov, ki "niso spoštovali prepovedi" in jih odstranili izpred sedeža Evropske centralne banke (ECB) v Frankfurtu.
ECB je sporočila, da njeno delo poteka povsem nemoteno, prav tako pa nimajo nobenih težav druge banke v mestu, ki so se sicer pripravljale na morebitne akcije protestnikov. Ena glavnih nemških bank Commerzbank, ki ima enega najvišjih nebotičnikov v mestu, pa se je odločila zapreti urade do nedelje.
'Nadaljuje se suspenz demokracije'
Slovenka Sara, ki se v okviru slovenskega gibanja 15o udeležuje protestov v Frankfurtu, je za 24ur.com povedala, da je policija tudi danes blokirala vsakršne oblike manifestacij, ki so sicer zastavljene povsem mirno, brez nasilja. Protestnikom, ki so se poskušali zbrati, so po njenih besedah na dveh točkah v mestu postavili blokade.
Okoli stoglava množica se je sicer uspela zbrati na Trgu Willyja Brandta, kjer jih je policija povsem obkolila in jim sicer manifestacije ni prekinila, vendar pa jim onemogoča kakršno koli gibanje. "Drugo zbirališče pa je policija tako rekoč pridržala," je v nadaljevanju pojasnila slovenska protestnica. Center je bil popolnoma odrezan od mesta, gibanje protestnikom pa popolnoma onemogočeno. Sami so želeli v mestu danes organizirati skupščino, na kateri bi se dogovorili, kako naj bi protesti potekali v prihodnjih urah in dneh, vendar jim je bilo to z omenjeno blokado popolnoma onemogočeno.
Po njenih besedah se s tem nadaljuje 'suspenz demokracije'. Pri tem pojasnjuje, da policija ne dovoli izražanja nasprotovanja zategovanju pasu, ki po mnenju udeležencev protestov ni le problem Slovenije, temveč tudi Italije, Španije, Grčije in tudi drugih evropskih držav. Hkrati pa zategovanje pasu, kot želijo s protestom poudariti, diktira Bruselj in ne posamezne vlade. Ravno to pa jim policisti onemogočajo. "Nadaljuje se ta sistem, da si pridržan, še preden kar koli storiš," je zatrdila.
Pojasnila je, da protestniki prihajajo iz že omenjenih držav, hkrati pa tudi iz Finske, veliko pa jih je tudi iz Nemčije. Vendar je policija po njenih besedah že na avtocestah prepovedala dostop nekaterim nemškim avtobusom, ki so protestnike vozili iz drugih nemških mest.
Sara je tudi povedala, da policija protestnike, ki jih začasno pridrži, najprej legitimira, jim pregleda vso njihovo prtljago, nato pa jim ustno izreče 24-urno prepoved približevanja mestu. Jutri pa se bodo lahko udeležili manifestacije, za katero so dobili dovoljenje pristojnih nemških oblasti. Včeraj je bilo tako začasno pridržanih tudi nekaj slovenskih protestnikov – teh ni bilo niti deset, policija pa jih je kmalu izpustila in jim izrekla zgoraj opisano prepoved.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.