Južna Koreja je na otoku Jeonpjeong opravila strelske vaje topništva, ki so se končale po dobri uri. Streli so bili usmerjeni proti morski meji med Korejama v Rumenem morju. Južnokorejska vojska je pred začetkom vaj v Rumeno morje poslala dva rušilca, ki naj bi bila pripravljena na morebitni severnokorejski odgovor. Na zahodni obali pa so bila v pripravljenosti južnokorejska vojaška letala. Svojim prebivalcem pa so južnokorejske oblasti svetovale, naj v času vaj najdejo varno zatočišče.
Severna Koreja je namreč pred začetkom vaj zagrozila, da bo odločno odgovorila na kakršne koli nove vaje v Rumenem morju. Pjongjang namreč meni, da so vode okrog otoka del njegovega ozemlja. A po opravljenih južnokorejskih vajah je Severna Koreja sporočila, da ne bo posegla po porožju. "Na provokacije ni vredno odgovarjati," so sporočili.
Varnostni svet ZN brez soglasja o Korejah
Da je za situacijo na Korejskem polotoku treba najti rešitev, se zaveda tudi Varnostni svet (VS) Združenih narodov (ZN), ki je včeraj o problematiki na Korejskem polotoku razpravljal osem ur. Izredno zasedanje VS je sklicala Rusija, veleposlanik Vitalij Čurkin pa je povedal, da je za njegovo državo, ki meji na Severno Korejo, to vprašanje nacionalne varnosti. Njegov prvi osnutek predsedniške izjave ni delal razlike med obema Korejama, kar ni bilo sprejemljivo za ZDA, ki decembra predsedujejo VS.
Ruski predlog je med drugim predvideval poziv obema Korejama, naj sporna vprašanja rešujeta s političnimi in diplomatskimi sredstvi. V njem je bil tudi poziv generalnemu sekretarju ZN, naj imenuje posebnega odposlanca za pogovore o nujnih ukrepih za mirno rešitev sedanje krize na Korejskem polotoku.
Ameriška veleposlanica Susan Rice je dejala, da je večina članic VS želela jasno obsodbo Pjongjanga zaradi bombardiranja otoka Jeonpjeong 23. novembra, ko je ubila dva vojaka Južne Koreje in dva civilista. ZDA in druge države so prav tako želele obsodbo potopitve južnokorejske vojaške ladje Cheonan 26. marca, ko je umrlo 46 mornarjev.
Čurkin je med posvetovanji prilagajal svoj predlog in bil pripravljen vključiti posebno obsodbo Severne Koreje. Poseben predlog je pripravila tudi Velika Britanija, ki je želele vključiti omembo ocene generalnega sekretarja ZN Ban Ki Muna, da je bil napad na Jeonpjeong največja provokacija od konca Korejske vojne.
Vendar pa je temu ostro nasprotovala Kitajska in iz soglasja ni bilo nič. Čurkin je priznal neuspeh, a izrazil upanje, da bo zasedanje imelo učinek in da bodo tudi prihodnji diplomatski stiki obrodili sadove. Pri tem je izrazil resno skrb Rusije, da bo v prihodnjih urah prišlo do resnega konflikta.
Mnenje članic VS sta imela priložnost slišati tudi veleposlanika obeh Korej, ki so ju kasneje vključili v posvetovanja za zaprtimi vrati. Veleposlanika Severne Koreje Sin Son Ho in Južne Koreje Park In Kook sta po navedbah diplomatov za vse napetosti obtoževala drug drugega.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.