Tujina

Je komisija delovala netransparentno?

Bruselj, 10. 06. 2009 13.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Nevladne organizacije so na Evropsko komisijo naslovile protestno pismo, ker je v javnost prišel dokument, ki vsebuje navodila za komuniciranje z javnostjo, ki po njihovem mnenju zmanjšujejo transparentnost.

Dokumenti
Dokumenti FOTO: Kanal A

V javnosti se je pojavil interni dokument z nazivom Vademecum Generalnega direktorata Evropske komisije za trgovino, v katerem so priporočila uslužbencem o tem, kako ravnati s kočljivimi dokumenti, da ne bodo prišli v roke tistim, ki bi jih lahko zahtevali kot informacije javnega značaja, je opozorila informacijska pooblaščenka.

Nekaj nevladnih organizacij, ki se ukvarjajo s transparentnostjo in spodbujanjem demokratičnih principov delovanja oblasti, je na komisarko za trgovino Catherine Ashton, predsednika Evropske komisije Joseja Manuela Barrosa in druge naslovilo odprto pismo, v katerem ostro kritizirajo takšna navodila, ki delujejo proti načelu transparentnosti in prostega dostopa do javnih informacij. Med podpisniki so Acces info iz Španije, Alter-EU, ICCO in Platform ABC iz Nizozemske ter S2B.

Uradna in osebna poročila s sestankov

Sporni dokument opisuje, kako naj uslužbenci direktorata zahteve za informacije javnega značaja čim ožje interpretirajo, predvsem pa, kako naj ravnajo z informacijami o postopkih posvetovanja Generalnega direktorata z različnimi akterji na trgu (predvsem lobisti). Dokument denimo priporoča, naj uslužbenci ne omenjajo kosil, ki jih imajo z lobisti, poleg tega pa naj pripravljajo "uradna“ poročila, ki so lahko dostopna za javnost, in ločeno od njih poročila bolj zasebne narave, ki jih ne bi razkrivali javnosti. V teh bolj osebnih poročilih naj bi uslužbenci na primer zapisali tudi politično kontroverzne zadeve, interne ugotovitve in priporočila.

Vse je v interpretaciji prošnje

Dokument daje tudi dva primera, kako čim bolj zoženo interpretirati zahteve za informacije javnega značaja. V prvem primeru gre za prošnje za dokumente, ki se nanašajo na srečanja med predstavniki direktorata za trgovino in posameznimi podjetji. Tako prošnjo naj bi interpretirali, kot da se nanaša zgolj na srečanja s posameznimi podjetji, ne pa na srečanja s predstavniki teh podjetij. Če pa so mediji zahtevali informacijo o sestanku med uradniki direktorata in predstavniki podjetij, se to po interpretaciji ni nanašalo na srečanja s komisarjem ali pa njegovim kabinetom.

Organizacije, ki so na komisijo poslale protestno pismo, pravijo, da pomenijo tovrstni napotki, ki so zapisani v Vademecumu, skrb vzbujajoč korak nazaj od Evropske inciative za transparentnost (ETI).

Pirc Musar: Takšna priporočila so sramota za EU

Nataša Pirc Musar
Nataša Pirc Musar FOTO: POP TV

Na priporočila Ek se je odzvala tudi informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar, ki pravi da je dokument, ki je zaokrožil širom po Evropi upravičeno sprožil zgražanje. Ob tem je dodala, da Evropska komisija "ni ravno svetel zgled transparentnosti za države članice“ in da so takšna priporočila "sramota za EU in slaba popotnica uradnikom, ki se že tako in tako premalo zavedajo pomena transparentnosti in odgovornosti vladanja“.

Posebej nevarni se ji zdijo napotki, kako pisati zapisnike, da bo v njih čim manj, kako pravzaprav pisati dvojne zapisnike, ene za javnost in ene za notranjo uporabo. Na koncu pravi, da upa, da slovenski uradniki takšnih priporočil nimajo.

V EK odgovor še pripravljajo

Iz Evropske komisije so sporočili, da odgovor še usklajujejo med komisarji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
11. 06. 2009 18.19
MUSARJEVA DELA PO ZAKONU,KO ŠČITI TAJKUNE ,LOPOVE ,KRIMINALCE----GOLOBIČA
sylvie
11. 06. 2009 13.15
Komisija ni politična institucija.
SKYWALKER01
11. 06. 2009 08.12
Ne pozabit, da se bo kmalu oblikovala nova Komisija...ki je seveda sestavljena iz politikov, politične igrice pa so po vsem svetu enake... IN če Komisijo dirigirajo politiki (v glavnem so Komsarji bivši ministri, predsedniki vlad - npr Barroso) kaj pa lahko potem od njih pričakujemo? Transparentnost? Malo morgen ;=))
dr.psiho
10. 06. 2009 22.53
Komisija ...če je delala narobe??A pogajala se je z morilci(srbi) in nekaterim dala neko tiho imuniteto...amnestirala največje zločince nove Evrope:::narobe je vprašanje sestavljeno! Kaj je ta komisija sploh dobrega naredila??
alterego
10. 06. 2009 22.04
ninja, si pozabil, tud ta črn je
patriot007
10. 06. 2009 20.48
lakom podpišem,..
Lakom
10. 06. 2009 18.13
Riba pri glavi smrdi. Čisto jasno je, da se v sloveniji stanje zelo slabša odkar smo v EU.
Feels_good_man
10. 06. 2009 18.00
ti lobisti so tud ena popolnoma nekoristna skupina ljudi (za 99.9% prebivalstva)
ninja.subversion
10. 06. 2009 17.59
Jose Manuel Barraso - jezuit, prostozidar, tudi bildeberger, predvsem pa lutka svetovne politike
Foen
10. 06. 2009 17.33
lobisti-naj ugibam, kako prepričajo svoje naslovljence...
laufer
10. 06. 2009 16.39
Zanimivo je tudi, da evropski komisariat za zaščito podatkov ne reagira na zahtevo, da je potrebno poznane tatove , ki vdirajov računalnike v EU, ustaviti!
spektator213
10. 06. 2009 16.23
zih je bilderbergovec, če pa ni, pa bo gotovo zavoljo njegovega talenta prikrivanja v kratkem dobil vabilo;)
ggzz
10. 06. 2009 16.22
Tovarišica Pirčeva, nekam tiho ste zadnje čase, so vam vaši gospodarji tako ukazali?
pravicnez@gmail.com
10. 06. 2009 15.46
A ni Baroso član skupine Bildeberg? ;)
JohnWayne
10. 06. 2009 15.41
ne vem no.. to lahko tud jaz napišem.. nobenih podpisov, od koga, za koga, itd..
medojed
10. 06. 2009 14.08
V primerjavi z nasimi "zdravimi silami" so oni pravi amaterji